THE NEW YORK TIMES: Вашингтон игра кључну улогу у убрзавању опасне украјинске кризе

ТВРДИ ДА ЈЕ ОБАМА НАПРАВИО СУДБОНОСНУ ГРЕШКУ ШТО ЈЕ ПОДРЖАО УКРАЈИНСКЕ ДЕМОНСТРАНТЕ

  • Амерички експерт Џпн Миршајмер, који тренутно ради као професор на Чикашком универзитету, уверен је да је првобитни узрок актуелне кризе у односима две земље ширење НАТО на Исток и заинтересованост Вашингтона да Украјину изведе из сфере утицаја Кремља и интегрише је са Западом
  • Овај експерт указује да је Обама - када је Путин објаснио зашто користи оштре политичке методе - реаговао на следећи начин: „Руски лидер, по свој прилици има тим правника који све интерпретира на другачији начин”
  • А потпуно је очигледно – наглашава Миршајмер - да се руски лидер не саветује са правницима, већ да конфликт сагледава у оквирима геополитике и да се руководи истим геополитичким ставовима као и све друге суперсиле, укључујући и САД

         ПРЕДСЕДНИК Барак Обама одлучио је да буде оштар према Русији тако што ће применити економске санкције и појачати подршку новој украјинској влади. То је велика грешка. То ће само довести до још озбиљнијих проблема - упозорио је утицајни амерички политиколог Џон Миршајмер у ауторском тексту који је објавио амерички The New York Times.

         „Бела кућа се држи позиције да САД нису одговорне за текућу украјинску кризу. Сматра да је за све крив Владимир Путин чији су мотиви незаконити. То је погрешна тврдња” – пише у свом тексту Миршајмер.

         „Вашингтон игра кључну улогу у убрзавању развоја ове опасне ситуације” – убеђен је овај политиколог, уз констатацију да се у својим поступцима председник Русије руководи истим геополитичким ставовима као и све друге суперсиле, укључујући и САД.

         Миршајмер, који тренутно ради као професор на Чикашком универзитету, уверен је да је првобитни узрок актуелне кризе у односима две земље ширење НАТО на Исток и заинтересованост Вашингтона да Украјину изведе из сфере утицаја Кремља и интегрише је са Западом.

         „Русима се није свидело ширење НАТО и ступање у овај блок Пољске и прибалтичких земаља. Али, када је НАТО 2008. године објавио да ће Грузија и Украјина постати чланови НАТО - за Русију је то била граница” – уверен је амерички стручњак за међународне односе. Он је такође истакао да Грузија и Украјина нису само земље које се граниче са Русијом, оне се налазе на „самом њеном прагу”.

         „Обамина администрација је учинила судбоносну грешку што је подржала украјинске демонстранте. То је довело до заоштравања кризе и свргавања Јануковича” – сматра овај експерт. И подсетио да је амерички амбасадор у Украјини - када је прозападна влада преузела власт у Кијеву - изјавио да ће тај дан „ући у уџбенике историје”.

         Владимир Путин ситуацију види сасвим другачије – он је види као претњу руским стратешким интересима.

         „Ко сме да га осуђује? На крају крајева, Сједињене Државе, које не могу да се ману хладног рата, Русију су доживљавале као потенцијалну претњу почев од 90-тих година и игнорисали руске протесте поводом ширења НАТО, као и негодовања против постављања америчког противракетног штита у Источној Европи” – сматра овај политиколог.

         Миршајмер у тексту истиче да се само мали борој лица која креирају америчку политику може поставити у улогу Путина. Управо зато су, сматра овај експерт, они „били изненађени” када је руски председник „послао додатне одреде на Крим и почео да прети оружјем у Источној Украјини и јасно ставио до знања да ће употребити снажне економске мере да подрије било који режим у Кијеву који има непријатељски однос према Русији”.

         Овај експерт указује да је Обама - када је Путин објаснио зашто користи оштре политичке методе - реаговао на следећи начин: „Руски лидер, по свој прилици има тим правника који све интерпретира на другачији начин”.

         „Али, потпуно је очигледно да се руски лидер не саветује са правницима, већ да конфликт сагледава у оквирима геополитике, а не закона” – уверен је амерички политиколог.

         „Може се дати савет мистеру Обами да престане да се саветује са правницима и да почне да размишља стратешки” – истиче Џон Миршајмер.

         Аутор текста сматра да би амерички председник само у том случају постао свестан да погоршава ситуацију кажњавајући Русе и покушавајући да у исто време Украјину превуче у западни лагер.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари