The Nation: Нови борци хладног рата главни у Пентагону, аналитичким центрима и медијима САД
КАРДЕН: РАДИ ДЕМОНИЗАЦИЈЕ РУСИЈЕ - НЕЋЕ СЕ НИ ПРЕД ЧИМЕ ЗАУСТАВЉАТИ
Пентагон
- Надају се да ће - поново демонизујући Русију - одмах уловити два зеца: изазвати неуспех следеће фазе мировних преговора о Сирији и још јаче подрити америчко-руске односе
- Експерт Америчког савета за међународну политику Стивен БЛЕНК: Путин се не може и неће зауставити. САД морају да га зауставе зато што то нико други неће учинити
СЈЕДИЊЕНЕ Државе су спремне да ради демонизације Русије подрже било кога, чак и оне који представљају опасност, сматра коментатор The Nation, бивши сарадник Стејт департмана САД, Џејмс Карден.
По мишљењу Кардена, у војним круговима, аналитичким центрима и главним медијима САД доминирају они које он назива „борцима новог хладног рата“. Чини се да њих ништа толико не плаши, колико изгледи за мир у Сирији.
Они схватају да ће следећа етапа сиријских мировних преговора вероватно бити крунисана успехом и отуда њихови покушаји да подрију процес који су отпочели специјални изасланик ОУН-а у Сирији, Стафан де Мистура, државни секретар САД Џон Кери и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров.
Наши „борци новог хладног рата“ надају се да ће поново - демонизујући Русију - одмах уловити два зеца: изазвати неуспех следеће фазе мировних преговора о Сирији и још јаче подрити америчко-руске односе - пише Карден.
Он наводи примере како се ти покушаји реализују у све три наведене области - у војним круговима, у аналитичким центрима и медијима.
Посебно наводи недавни говор главнокомандујућег Обједињених оружаних снага NATO-а у Европи, Филипа Бридлава, приликом дебата сенатске комисије о питањима оружаних снага.
Том приликом Бридлав је изјавио да се пред САД и NATO налазе две претње: руска агресија и све већа нестабилност на јужном крилу. Он је такође рекао да у области безбедности Москва и Вашингтон немају заједничких интереса.
Та изјава била је вероватно новост за Керија и Лаврова, који су заједно радили на низу заједничких интереса у области безбедности - на пример, ослободили су се резерви хемијског оружја Башара Асада и обојица успели да постигну „нуклеарни“ споразум са Ираном (у саставу шесторке земаља-посредника - примедба аутора).
Џејмс Карден
Као и обично, суштина говора Бридлава била је у следећем - убедити Конгрес да је, без обзира на често демонстрирање спремности да са САД ради под једнаким условима, Русија и даље главна претња за америчку и европску безбедност.
У наставку Карден наводи мере под називом „Америчко-украјински дијалог о безбедности“ у којем је учествовао експерт Америчког савета за међународну политику Стивен Бленк.
По Карденовим речима, Бленк је пред окупљенима изјавио да се Владимир Путин „не може и неће зауставити“ и да САД морају „да зауставе Путина зато што нико други то неће учинити“.
Тој истој манифестацији присуствовао је и заменик председавајућег Врховне раде Украјине, Андреј Парубиј, који је у почетку евидентиран као „командант Мајдана“ - мада, шта ће, тобоже, мирном протесту „командант“?
Касније је у тим плановима фигурирала друга функција - „секретар Националног савета за безбедност и одбрану Украјине“. Карден наглашава да је одлучено да се на манифестацији ништа не говори о његовој повезаности са екстремистима.
По Карденовом мишљењу, присуство Парубија и похвале које су му упућене доказују да је „новим борцима хладног рата“ свеједно кога подржавају само да је против Русије.
Иста таква тенденција уочава се и у неискреној демонстрацији солидарности са турским председником Реџепом Таипом Ердоганом који је ужива углед у САД, без обзира на огроман број случајева кршења људских права у његовој земљи.
Штавише, повезаност Турске са Исламском државом, која је сада свима добро позната, ревносно се игнорише у корист становишта према којем је Турска, како истиче Карден, у овом тренутку „последњи циљ путиновске Русије“.
Просуђујући о демонизацији Русије од стране медија, Карден наводи неколико чланака, поред осталих материјал објављен у Newsweek-у под насловом „Како победити Путина“, чији је аутор Евелин Фаракс, бивша саветница за војне односе са Русијом у Пентагону.
Карден наглашава да је Фаракс позната по својим антируским ставовима. У својим текстовима она истиче да Конгрес мора „више да учини, много више, да би зауставио Путина“ - поред осталог и да обезбеди оружје за Украјину, Грузију и Молдавију.
После свега, није тешко закључити да се ради подривања руско-америчких односа „нови борци хладног рата“ неће ни пред чим зауставити - резимира аналитичар листа The Nation.
Превела Ксенија Трајковић