Неки у САД већ постављају питање: Није ли и сам Трамп такође део дубоке државе?
УПРКОС ТОМЕ ШТО ЈЕ ПРЕДСЕДНИК САД ОБЕЋАО ДА ЋЕ ИСУШИТИ ВАШИНГТОНСКУ МОЧВАРУ
- The Washington Post тврди: „Поред Трампа раде многи од оних који имају везе са дубоком државом, ту су чак и марионете које их са њом повезују“
- Едвард КУРТИН: „Чим је Трамп био изабран, различити кругови су већ наредног дана кренули да га руше или да успостављају контролу над њим“
МНОГИ у свету су уверени да у Сједињеним Државама постоји дубока држава.
Уверени су такође: да су Доналд Трамп и његова Бела кућа макар донекле део те дубоке државе иако је актуелни председник САД у изборној кампањи обећавао сународницима да ће „исушити вашингтонску мочвару“.
Трамп има много проблема са људима који делују против њега, али су неки од тих људи - његовом вољом - у његовом непосредном окружењу. Њима се и приписују „цурења“ поверљивих информација из Беле куће.
The Washington Post тврди: „Поред Трампа раде многи од оних који имају везе са дубоком државом, ту су чак и марионете које их са њом повезују“.
Они углавном и стоје иза „цурења“ уперених против Трампа. Зато неки почињу да САД по томе упоређују са Египтом, Турском и Пакистаном где тајне структуре унутар владиних институција често подривају положај изабраних влада.
Бивши представник Беле куће, који је (по речима Џонатана Свона из Axios-а) „цурење информација претворио у уметност“, оценио је да су „цурења“ заправо информативни рат унутар текуће ситуације или у функцији „свођења рачуна“.
Едвард Куртин има објашњење које је оптужница против дубоке државе. Он је у емисији „Reality-TV Coup d’etat in Prime Time“ рекао:
„Чим је Трамп био изабран, различити кругови су већ наредног дана кренули да га руше или да успостављају контролу над њим“.
Мајк Ален, који безмало 20 година опсервира догађања у Белој кући, наглашава да је управо та игра омогућила да се за недељу дана сазна више о догађањима у самом врху власти него за године председниковања Барака Обаме и Џорџа Буша-млађег.
Многи у Сједињеним Државама сматрају да Трамп није просто мета хајке и да односи између њега и дубоке државе нису баш прости.
Зато постављају и питање: да ли је и сам Трамп такође део дубоке државе, мада је тврдио да жели да је се ослободи?
Такође: не помаже ли он из политичких разлога неким од „информатора“?
Они који постављају ова и слична питања уверени су да и дубока држава и Трамп желе исто: апсолутну власт, државне ресурсе и слободе.
Тврде да се тај тренд са Трамповом победом није успорио јер федерална влада није постала мања, државни дефицит се не смањује, а порези - и после Трамповог смањивања - и даље остају астрономски високи.
Чак отварају додатно питање: колико је дубока држава уистину - дубока?