The Huffington Post: Трампов говор звучао је тако као да се у САД догодио војни пуч
МЕРКЕЛОВА НОВОМ ЛИДЕРУ САД: СВИМА ЋЕ БИТИ БОЉЕ АКО БУДЕМО НАСТУПАЛИ ЗАЈЕДНО
- Америчком лидеру поручила: „Трансатлантски односи ће у наредним годинама бити бар једнако важни као што су били у прошлости. У сваком случају, ја ћу на томе радити. Чак и ако се појаве различита гледишта - компромисе је најбоље тражити кроз међусобно уважавање“
- The Wall Street Journal: „Председник Трамп је - по процени историчара и писаца говора (за претходне америчке лидере) - наступио са једним од најзлослутнијих говора у историји (САД)“
- The Washington Post: „Трамп је започео председнички мандат реским и озлојеђеним речима о обогаљеној нацији којој су хитно потребни смели потези. Раскрстивши са двовековном традицијом инаугурационих говора - нови председник је свима ставио на знање да ће његово председниковање бити нешто сасвим друго“
- The Huffington Post: Петак је био дан тријумфа новог председника - али се то по његовом завереничком говору не би могло закључити. Трампово одступање од норми се могло очекивати, али су његове речи многе ипак шокирале
- Лист Politico посебно је обратио пажњу на чињеницу да је Трамп занемарио Европу којој је ставио до знања да одсад рачуна само на себе
АНГЕЛА Меркел је - како се и могло очекивати - поводом устоличења Доналда Трампа продемонстрирала одређену резервисаност и „испоставила“ једва скривене захтеве.
У наступу пред новинарима у Шенталу, рекла је да је у односима између Берлина и Вашингтона потребно да тежиште буде на заједничким вредностима, уз трагање за компромисима са „међусобним уважавањем“.
Немачка канцеларка је додатно објаснила:
„Као прво, дубоко сам уверена да ће нам свима бити боље ако будемо наступали заједно, ако се будемо придржавали заједничких правила и вредности, укључујући међународне економске и трговинске односе, и ако будемо штитили наше савезе“.
Ово је била прва реакција Меркелове на смену власти у Белој кући. Утолико је значајније што је - обраћајући му се индиректно - поручила Трампу:
„Трансатлантски односи ће у наредним годинама бити бар једнако важни као што су били у прошлости. У сваком случају, ја ћу на томе радити. Чак и ако се појаве различита гледања - компромисе је најбоље тражити кроз међусобно уважавање.“
Као што се види, Меркелова се добро чувала да не пређе никакве „црвене линије“ и да не залупи ни најмања врата према Трамповом Вашингтону, али је јасно показала да јој промена на врху САД - нарочито у државном курсу - није сасвим по вољи.
Зато су се западни медији и аналитичари - поготово они којима су били по вољи Барак Обама, Хилари Клинтон и сама Меркелова - раскарикали. Неки су потпуно отворено назвали Трампов инаугурациони говор „мрачним“ и „злослутним“.
Утицајни The Wall Street Journal објавио је: „Председник Трамп је - по процени историчара и писаца говора (за претходне америчке лидере) - наступио са једним од најзлослутнијих говора у историји (САД), служећи се омиљеним темама из своје изборне кампање о деградацији Америке, а истовремено себе представљајући као заштитника заборављених мушкараца и жена“.
WSЈ наводи оцену историчара Роберта Делека да су САД, кад би Трамп био у праву, „у ужасној кризи“.
Дневни лист LA Times назвао је инаугурациони говор 45-ог председника САД „трампизмом у чистом виду“ - грубим, у тоновима „црним као смола“ и наступом „дубоко увређеног човека“.
The Washington Post је Трампов наступ након полагања председничке заклетве оценио овако:
„Доналд Трамп је започео председнички мандат реским и озлојеђеним речима о обогаљеној нацији којој су хитно потребни смели потези. Раскрстивши са двовековном традицијом инаугурационих говора - нови председник је свима ставио на знање да ће његово председниковање бити нешто сасвим друго“.
The Huffington Post је отишао још даље и упозорио - да је Трампов говор звучао тако као да се у САД претходно догодио војни пуч:
„Петак је био дан тријумфа новог председника - али се то по његовом завереничком говору не би могло закључити. Трампово одступање од норми се могло очекивати, али су његовое речи многе ипак шокирале“.
The New Yorker пише у сличном тону:
„То је био мрачни наступ. Америка, коју је описао Трамп препуна је жртава сиромаштва, криминала, банди и наркотика, као и опустелих фабрика широм земље“.
Лист Politico је посебно обратио пажњу на чињеницу да је Трамп занемарио Европу којој је ставио до знања да одсад рачуна само на себе.