ЕНГДАЛ: Стратегија Вашингтона је - по сваку цену сломити Русију
ВАШИНГТОН ЈЕ „ПУСТИЊСКУ ОЛУЈУ“ ЗАВРШИО СА $19 МИЛИЈАРДИ ЧИСТЕ ЗАРАДЕ
Фредерик Вилијам Енгдал
- Стратегија Стејт департмента и CIA била је у томе да Саудијска Арабија обори цене нафте ради вршења притиска првенствено на Русију, али и на Иран и Венецуелу. Русија са повратком Владимира Путина на положај шефа државе одбија да клекне и да буде вазал Запада
- Вашингтон је елиминисао независну одбрану Европске уније још пре 20 година, посебно са потписивањем Мастрихтског споразума. Сада ЕУ жалостиво предлаже формирање армије независне од NATO, а Вашингтон се на то само смеје
- Међутим, Русија све јаче привлачи немачку индустрију. Како је проценио шеф америчке приватне обавештајно-аналитичке компаније Stratfor, Џорџ Фридман, стратегија САД се већ сто година своди на онемогућавање сваког зближавања Русије и Немачке
ПОЗНАТИ амерички економиста и политиколог Фредерик Вилијам Енгдал објавио је књигу „Век рата“ у којој је анализирао догађаје који су дали печат минулом столећу.
Са њим је - о књизи и актуелној међународној ситуацији разговарао Сергеј Правосудов. Факти преносе део тог интервјуа:
У чему је био смисао два напада САД на Ирак?
Ирак је 1990. године имао веома велики спољни дуг и власти САД су наговестиле Садаму Хусеину да неће имати ништа против ако он опљачка Кувајт. Међутим, када је Ирак заиста напао Кувајт, САД су му објавиле рат.
Карактеристично је што су тај рат исфинансирали савезници САД: Немачка, Јапан, Саудијска Арабија и Кувајт. Заједно су платили Американцима 54,5 милијарди долара. САД су, захваљујући томе, операцију „Пустињска олуја“ завршили са чистим профитом од 19 милијарди долара.
Тај рат је САД био потребан ради јачања позиција на Блиском Истоку и за застрашивање савезника у Европи и Азији. Исти су били и узроци рата вођеног 2003. године.
Због чега су САД дозволиле нагли пад цена нафте крајем прошле године с обзиром да је то довело до такође наглог пада инвестиција у производњу нафте из шкриљаца? Поготово што су могле да своје террористе искористе за нападе на налазишта нафте у Ираку, Нигерији, Анголи, Алжиру и другим земљама…
Стратегија Стејт департмента и CIA била је у томе да Саудијска Арабија обори цене нафте ради вршења притиска првенствено на Русију, али и на Иран и Венецуелу. Чини ми се да приликом ковања тог плана нафту из шкриљаца нису узели у обзир. Не треба потцењивати глупост кључних фигура у Вашингтону, али ни прецењивати.
Можда те фигуре заиста верују да ExxonMobil, Chevron и BP могу издржали пола године ниских цена. Поготово што су у сектору нафте из шкриљаца главне средње и мале компаније.
Велика нафта се већ повукла у задњи план. Shell је инвестиције у нафту из шкриљаца назво својом највећом грешком и изашао из тог посла чим су цене нафте пале.
Терористички напади на нафтоводе и места експлоатације могу се ускоро обновити. Стратегија Вашингтона је - сломити Русију.
То је циљ групе унутар војно-индустријског комплекса - Lockheed-Martin, Boeing, Raytheon, General Dynamics итд и банака са Wall Street којима је потребно уништење Русије из геополитичких разлога.
Геополитички гледано, Русија је са повратком Владимира Путина на положај шефа државе почела да одбија да клекне и да буде вазал Запада. Одбија и да прави компромисе поводом питања која задиру у њену безбедност, у питања као што су противракетна одбрана и превентивни нуклеарни удар САД.
Претњу хегемонији америчке елите представљају: јачање економске, политичке и војне сарадње и кооперације Русије и БРИКС-а и Русије и Кине. А такође: Евроазија обједињена економски и финансијски, а још и војно независна (поред осталог, захваљујући војним могућностима Русије).
Вашингтон је елиминисао независну одбрану Европске уније још пре 20 година, посебно са потписивањем Мастрихтског споразума. Сада ЕУ жалостиво предлаже формирање армије независне од NATO, а Вашингтон се на то само смеје.
Међутим, Русија све јаче привлачи немачку индустрију. Како је проценио шеф америчке приватне обавештајно-аналитичке компаније Stratfor, Џорџ Фридман, стратегија САД се већ сто година своди на онемогућавање сваког зближавања Русије и Немачке.
Ето због чега је Вашингтон, по мом мишљењу, наложио Саудијској Арабији да обори цене нафте. Није зато ствар у банкротству нафтних компанија које се приближава, већ у проблемима империје елите САД која се свуда руши: Сирија за њу не ради, Египат за њу не ради, Турска за њу не ради, БРИКС ствара нову банкарску инфраструктуру изван контроле ММФ и Светске банке.
Група америчких олигарха покушава да затвори рупе на свом „Титанику“. Сада им више ништа не може помоћи. Људи су постали превише паметни...