Демократе у Џорџији спремиле „референдум неповерења Трампу“ и - опет изгубиле
У СВОГ КАНДИДАТА ЗА КОНГРЕС УЛОЖИЛЕ 23 МИЛИОНА ДОЛАРА, А ОН ИЗГУБИО ОД $4,5 МИЛИОНА
Џон Ософ
- Демократа Џон Ософ, који је идеално оличење успешног младог америчког либерала, изгубио је изборну битку за Представнички дом од 55-годишње републиканке Карен Хандел иако је за кампању добио рекордну суму за изборе у Конгрес САД
- Још су либерални медији непрекидно трубили да би победа Ософа била знак да је почело трежњење америчких бирача и да они почињу да окрећу леђа Трампу. Чак је била лансирана парола: ови избори су референдум неповерења Трампу
Пише: Ирина АЛКСНИС
ИЗБОРИ у америчкој држави Џорџији, који уопште нису били од најзначајнијих, постали су најважнији политички догађај у Сједињеним Државама.
Демократе су учиниле све што су могле да их претворе у „референдум о Трампу“ и - изгубили су.
Џорџија је поново показала колико су дубоке политичке илузије опонената актуелног председника САД.
Републиканска партија је, наиме, победила у два изборна округа у којима се гласало на такозваним допунским изборима за Представнички дом.
Републиканци су у Џорџији само додатно појачали своју доминацију у оба дома Конгреса САД. На том плану се ништа није нарочито променило.
Џорџија је ипак од немалог значаја. Демократе су гласање у та два изборна округа представљале као прилику за реванш за пораз на председничким изборима 8. новембра 2016-те. Имале су жељу да победе, утолико већу што у тим окрузима републиканци побеђују већ четири деценије.
Демократе су све своје адуте биле бациле поготово на кампању Џона Ософа. За њу су биле обезбедиле 23 милиона долара, што је амерички рекорд за тај ниво избора.
Либерални медији су трубили да би победа Ософа била знак да је почело трежњење америчких бирача и да они почињу да окрећу леђа Трампу. Чак је била лансирана парола: ови избори су референдум неповерења Трампу.
Међутим, 30-годишњи Ософ, који је идеално оваплоћење америчког либерала, ипак је изгубио од 55-годишње Карен Хандел чија кампања је коштала 4,5 милиона долара. Он је освојио 48.1, а она 51.9 одсто гласова.
Показало се да ни пропагандна медијска и политичка машинерија под пуним гасом није у стању да паралише већину бирача и лиши их способности политичке оријентације.
Америчка „дубока држава“ је ради победе над Трампом уништила репутацију најутицајнијих медија и поверење у анкете. Јер, амерички медији већ месецима тврде да је Трампов рејтинг на „новом историјском минимуму“. То је показивало и анкетирање у самој Џорџији, непосредно пред ово гласање.
Упркос свему, „референдум о Трампу“ се претворио у Трампову победу...