Америчка држава Мисисипи донела закон о заштити права верника
ИЗДЕЈСТВОВАЛА ГА РЕПУБЛИКАНСКА ВЕЋИНА И НАЗВАЛА „АКТ О ПОНОВНОМ УСПОСТАВЉАЊУ РЕЛИГИЈСКИХ СЛОБОДА”
- Верници у овој држави САД сада могу и да – ако им то бране религиозна осећања – не поштују неку законску норму или да не услуже клијента
- Крајем фебруара сличан закон изгласан у Аризона и дат на потпис гувернеру те државе, али је Џен Бјуер одбила да то учини, позивајући се на став пословних кругова
ДРЖАВА Мисисипи прва је у САД донела закон о заштити права верника. Критичари су одмах загаламили да је закон дискриминаторски и најавили да ће учинити све да га судски оспоре.
Званични назив закона гласи: Акт о поновном успостављању религијских слобода.
Тај закон дозвољава предузетницима и компанијама у Мисисипију да одбију – ако је то против њихових верских уверења -да се повинују некој законској норми, а и да, из истих разлога, услуже клијената. Осим тога, закон налаже да се у грб државе унесе допунски слоган „У Бога се уздамо”.
Закон су издејствовали конзервативни републиканци који имају већину у законодавној скупштини Мисисипија, а закон је потписао републикански гувернер Мисисипија Фил Брајант.
Ову новину су либерали дочекали „на нож”.
Прве протесте против закона заказале су организације које бране права сексуалних мањина. Оне се плаше да ће људи који не припадају традиционалној сексуалној оријентацији бити ускраћени за пружање услуга из религијских мотива.
Крајем фебруара такав сличан закон је донесен и дат на потпис гувернеру државе Аризона.
Међутим, гувернер Џен Бјуер одбила је да то учини, позивајући се на став пословних кругова. Они се плаше бојкота у случају да закон буде донет.
Поређења ради, руски председник Владимир Путин је 2013. године потписао закон који омогућује да они који повреде осећања верника за то кривично одговарају, а за кршење одредби тог закона предвиђена је и казна затвора у трајању до три године.
У америчком Стејт департменту тада су изјавили да „намерно вређање верника речју и делом треба осудити”. Међутим, званични представник Стејт департмента Патрик Вентрел изјавио је да је „став САД одавно садржан у томе да је најбоље противдејство нетрпељивости – отворено и слободно изражавање мишљења и решавање спорова”.
Г. Шимпрага