Путин и Си: Русија и Кина ће подизати потенцијал и ниво заједничког одговора на изазове и претње

РУСКИ ЛИДЕР ПЕТИ МАНДАТ ЗАПОЧЕО ПОСЕТОМ ПЕКИНГУ И ИЗГОВОРИО: „РУСИ И КИНЕЗИ - ЗАУВЕК  БРАЋА“

* У Заједничкој изјави потписаној након преговора Владимира Путина и Си Ђинпинга се, поред осталог, наглашава: „Да би се решила украјинска криза, морају се решити њени основни узроци. Стране полазе од чињенице да је неопходно елиминисати њене дубље узроке и придржавати се принципа недељиве безбедности, узимајући у обзир легитимне интересе и забринутости свих земаља у области безбедности

* Русија и Кина су убеђене у потребу стриктног придржавања међународних обавеза у погледу имунитета држава и њихове имовине, укључујући суверене резерве. Стране осуђују иницијативе за заплену имовине држава и истичу право тих држава да предузму узвратне мере у складу са међународним правним нормама

* „Москва и Пекинг ће додатно продубити поверење и интеракцију на војном плану, проширити обим заједничких вежби и борбене обуке, редовно спроводити заједничке поморске и ваздушне патроле”

* На гала концерту у Пекингу, којем ће присуствовати оба лидера, руски и кинески оркестри извешће, уз десетину других, песме „Катјуша“ и „Московске вечери, „Волим Кину”, „Добре вести стигле у погранично село из Пекинга“, „Цвеће је лепо и месец је округао“, „Катјуша“, „Пролећни ветар дува на хиљаде ли“, „Каљинку“...

_______________________________________________________________

          РУСКИ лидер Владимир Путин је у дводневној државној посети Кини, што је његова прва посета иностранству на почетку петог мандата шефа државе.

          И његов домаћин - Си Ђинпинг - на почетку свог текућег мандата прво је посетио Москву.

          Путин је значај руско-кинеских стратешких односа описао речима из познате совјетске песме „Москва – Пекинг“: „Руси и Кинези заувек браћа“.

          Председник РФ боравиће у Кини и 17. маја, а данас је са Сијем разговарао у уском, па „проширеном формату“.

          Укупно око два и по сата.

          Уследило је потписивање Заједничке изјаве о продубљивању односа свеобухватног партнерства и стратешке интеракције.

          У Заједничкој изјави се, поред осталог, наглашава:

          „Да би се решила украјинска криза, морају се решити њени основни узроци. Стране полазе од чињенице да је неопходно елиминисати њене дубље узроке и придржавати се принципа недељиве безбедности, узимајући у обзир легитимне интересе и забринутости свих земаља у области безбедности.

          Москва позитивно оцењује непристрасну позицију Пекинга о украјинском питању и поздравља његову спремност да игра конструктивну улогу у политичком и дипломатском решењу.

          Стране констатују потребу да се зауставе било какви кораци који доприносе продужењу непријатељстава и позвале на спречавање да сукоб пређе у фазу неконтролисане ескалације.

          Русија и Кина су убеђене у потребу стриктног придржавања међународних обавеза у погледу имунитета држава и њихове имовине, укључујући суверене резерве.

          Стране осуђују иницијативе за заплену имовине држава и истичу право тих држава да предузму узвратне мере у складу са међународним правним нормама.

          Москва и Пекинг ће бранити своја легитимна права и интересе и одупрети се покушајима да ограничавања свог спољнополитичког и економског потенцијала.

          Москва и Пекинг ће додатно продубити поверење и интеракцију на војном плану, проширити обим заједничких вежби и борбене обуке, редовно спроводити заједничке поморске и ваздушне патроле.

          Стално ће повећавати потенцијал и ниво заједничког одговора на изазове и претње.”

          Путин и Си су наставили преговоре у владиној резиденцији Џонгнанхај, која се налази у центру кинеске престонице, и након учешћа у церемонији отварања Године културе Русије и Кине.

          Кина је сада најважнији економски партнер Русије. Чак . 40 одсто руског увоза отпада на Кину. Јуан је валута коју Русија најчешће користи у спољној трговини.

           На гала концерту у Пекингу, којем ће присуствовати оба лидера, руски и кинески оркестри извешће, уз десетину других, песме „Катјуша“ и „Московске вечери“, „Волим Кину”, „Добре вести стигле у погранично село из Пекинга“, „Цвеће је лепо и месец је округао“, „Катјуша“, „Пролећни ветар дува на хиљаде ли“, „Каљинку“...


 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари