Трамп обећавао да ће из пореских рајева вратити четири трилиона $, а вратио само 665 милијарди
ЛАВОВСКИ ДЕО ДОБИТИ АМЕРИЧКИХ КОРПОРАЦИЈА НЕ ВРАЋА СЕ У САД, А ШТО СЕ ВРАТИ НЕ ОТВАРА РАДНА МЕСТА
* Најпознатији „негативни пример` вероватно је компанија Apple која изван САД држи 252 милијарде долара на које не плаћа ни цент пореза. Да није тако, амерички буџет би од тог новца могао приходовати 78,5 милијарди долара
* Интернет-гигант Amazon током две последње године није САД платио ни цент пореза иако је имао чисти првфит од 11,2 милијарде долара. Чак је успео – захваљујући несавршенству закона – да му држава врати 129 милиона долара
________________________________________________________________________
ДОНАЛД Трамп је од своје пореске реформе очекивао много. Њоме се и често хвалио, али није решила један од кључних проблема – да у САД врати трилионе долара добити америчких корпорација које послују по свету.
Та `амнестија капитала` није засад дала резултате које је очекивао и најављивао. Лавовски део тог новца остао је у `пореским рајевима`. А корпорације ни оно што су вратиле у земљу не журе да инвестирају у америчку економију.
Трамп је био уверен да ће смањивањем пореза на добит корпорација обезбедити да се амерички новац врати из офшора, а да ће то генерисати нови економски раст.
Најпознатији „негативни пример` вероватно је компанија Apple која изван САД држи 252 милијарде долара на које не плаћа ни цент пореза. Да није тако, амерички буџет би од тог новца могао приходовати 78,5 милијарди долара.
Власник Amazona Џеф Безос
Други типични пример је највећа америчка инвестициона банка Goldman Sachs. Примера ради, она је 2008-ме зарадила 2,3 милијарде долара, на њих држави платила само 1 одсто, заправо – само милион долара.
Трамп је обећао да ће у земљу вратити око 4 трилиона долара које су америчке корпорације држале на рачунима својих `кћерки` по свету.
Трамп је порез на добит смањио са 35 на 21 одсто, а од корпорација је затражио да од своје добити у свету плаћају 10 одсто пореза.
Упркос томе, у САД се – уместо најављена 4 трилиона – вратило током 2018-те само 665 милијарди долара.
Поменутих „10 одсто“ не само да се није примило него је подстакло многе корпорације да своје рачуне из Ирске, земље са ниским порезима, пребаце у потпуно отворене офшоре попут Луксембура и Кајманских острва.
Једним од стандардних трикова служи се и велика фармацеутска компанија Abbvie која редовно исказује по завршним рачунима „нулту добит“.
Интернет-гигант Amazon током две последње године није САД платио ни цент пореза иако је имао чисти првфит од 11,2 милијарде долара. Чак је успео – захваљујући несавршенству закона – да му држава врати 129 милиона долара.
А где је завршило оних 650 милијарди долара које су ипак биле враћене у САД?
У доброј мери: трошене су за куповину сопствених акција. Током прошле године су америчке фирме купиле својих акција за око ттрилион долара, а гоидину дана раније – само за 600 милиона долара.
Све у свему, ни Трампова Америка није у стању да присили свој крупни бизнис да буде `патриотски`.
Тачније, може да ухапси некога ко је милион долара сакрио у некој од швајцарских банака, али је беспомоћна пред `пореским оптимизаторима` највећих корпорација.