У Сједињеним Државама се – на таласу рушења споменика – појавили и захтеви за промену химне

ИНИЦИЈАТОРИ ТВРДЕ ДА ЈЕ РАСИСТИЧКА ЈЕР СЕ У ЊОЈ ПОМИЊУ „НАЈАМНИЦИ И РОБОВИ“

* На једној школској церемонији у Њујорку, ученица Лијана Моралес одбила је да пева химну САД (са „барјаком посутим звездама“) и заменила је незваничном химном америчких црнаца: Lift Every Voice and Sing (Нека се узвиси и запева сваки глас). Подржали су је остали ученици и управа школе

* Музичка уредница Yahoo News Линдси Паркер се заложила да за химну САД буде узета песма Џона Ленона Imagine (Замисли) која позива на  мир, љубав и слогу свих људи на планети

* Како се и могло очекивати, одмах су уследиле контгре. Утицајни конзервативни идеолог Бен Шапиро саркастично је оценио: „Imagine је химна какву заслужујемо. Ми смо посрнули народ који је са сваким даном две дање од Божије благодати. Заслужили смо да будемо кажњени и тим понижењем“

_________________________________________________________________________ 

       У СЈЕДИЊЕНИМ Државама се не руше само историјски споменици. Већ се појавио и захтев за промену националне химне.

        Музички уредник портала Yahoo News Линдси Паркер таквом свом захтеву додала је образложење да свечана песма о „барјаку посутом звездама“ није сазвучна са садашњом антирасистичком епохом.

        Указала је да се у тексту химне САД указује да најамнике и робове ништа неће спасити од „ужаса бекства и мрака гробова“.

        Неки су јој већ опонирали тврдњом да је аутор текста химне имао у виду црне робове који су се борили на страни „британских колонијалних трупа у рату за независност САД“.

        У данашње време се тај део америчке химне практично никада не чује јер сви певају само прву строфу.

Линдси Паркер

        Аутор текста је песник-аматер Френсис Скот Ки који је био правник и тужилац округа Колумбија којем припада и Вашингтон.

        Сам је држао робове, али их је у старости ослободио и залагао се за њихов добровољни повратак у Африку.

        Споменик Кију оборен је 20-ог јуна у Сан-Франциску.

        Међутим, Паркер је само покренула лавину.

        На једној школској церемонији у Њујорку, ученица Лијана Моралес одбила је да пева химну САД и заменила је незваничном химном америчких црнаца: Lift Every Voice and Sing (Нека се узвиси и запева сваки глас).

        Лист америчке крупне буржоазије - Wall Street Journal – објавио је да су Моралес подржали остали учесници прославе, као и администрација школе.

        Паркер се, иначе, позвала на ставове познаника који су профессионални историчари и правници специјализовани за људска права. Навела је да је један од њих предложио да се за химну узме песма Џона Ленона Imagine (Замисли) која позива на  мир, љубав и слогу свих људи на планети.

        Како се и могло очекивати, одмах су уследиле контгре.

        Позната тв-водитељка Меган Кели упозорила је да химну САД „не треба сахрањивати“. А утицајни конзервативни идеолог Бен Шапиро саркастично је оценио:

        „Imagine је химна какву заслужујемо. Ми смо посрнули народ који је са сваким даном две дање од Божије благодати. Заслужили смо да будемо кажњени и тим понижењем“.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари