Сигнална ракета Foreign Policy: Трамп прима Путинову помоћ зато што одустаје од лидерства САД
УТИЦАЈНИ СПОЉНОПОЛИТИЧКИ ЛИСТ САД ЗВОНИ НА УЗБУНУ: ТРИЈУМФ РУСКЕ ПАНДЕМИЈСКЕ ПРОПАГАНДЕ
* Руска помоћ САД представља велику победу Москве, јер испорука санитетског материјала од конкурентских сила значи геополитичку предност
* Андреа КЕНДАЛ-ТЕЈЛОР, бивша заменица шефа службе за Русију и Евроазију у Националном обавештајном савету САД: «Сви на то гледамо као на операцију тролинга, али то се дешава јер су САД на леђима. Због слабљења америчког руководства овај гест из Русије делује опасније него што би то био случај у другим временима»
* Алина ПOЉАКОВА, шефица истраживачког Центра за европску анализу политике: „Ово је PR пуч Руса. Сједињене Државе су одувек имале репутацију глобално одговорне силе у време криза, а сад... имате ситуацију у којој ауторитарна држава попут Русије пружа хуманитарну помоћ најмоћнијој земљи на свету»
________________________________________________________________________
ДОК високи амерички званичници нападају руску владу због ширења дезинформација о пандемији коронавируса, амерички председник Доналд Трамп прихвата испоруку медицинске опреме из Москве.
После телефонског разговора Трампа и руског председника Владимира Путина почетком недеље Русија је авионски испоручила личну заштитну опрему и медицинске потрепштине Сједињеним Државама .
„Ми ћемо одмах ставити у употребу све ствари које су [Управа за храну и лекове] добијене. Исто тако, Сједињене Државе шаљу опрему и залихе у многе земље и наставиће да раде колико смо у могућности “, рекао је високи званичник администрације за спољну политику.
Сам Трамп је поздравио тај корак јер његова администрација ради на смањењу количине медицинског материјала који се испоручује преоптерећеним америчким болницама широм земље, а које се суочавају са великим недостатком медицинског материјала.
Ово је у Њујорк довезао један Ан-124
«Русија нам шаље веома, веома велики авион пун ствари, медицинске опреме, што је врло лепо", рекао је Трамп на конференцији за новинаре у понедељак - иако пошиљка у том тренутку још није била стигла.
Али, та испорука представља велику победу Москве, јер испорука санитетског материјала од конкурентских сила значи геополитичку предност.
Критичари говоре да су Сједињене Државе одустале од своје традиционалне улоге светског лидера у глобалној кризи и да су фокус преусмериле на домаће потребе.
"Сви на то гледамо као на операцију тролинга, али то се дешава јер су САД на леђима", рекла је Андреа Кендал-Тејлор, бивша заменица шефа службе за Русију и Евроазију у Националном обавештајном савету САД.
Стејт департмент је отишао тако далеко да је издао директиву дипломатама у земљама које су примале америчку помоћ да их сада моле за помоћ.
„Ово је ПР пуч Руса“, рекла је Алина Пољакова, шефица истраживачког Центра за европску анализу политике.
«Сједињене Државе су одувек имале репутацију глобално одговорне силе у време криза, а сад... имате ситуацију у којој ауторитарна држава попут Русије пружа хуманитарну помоћ најмоћнијој земљи на свету."
Упркос затегнутим односима, Русија и Сједињене Државе успевале су да у прошлости оставе по страни разлике и да с у заједничком интересу арађују у областима као што су контрола наоружања и противтероризам. Путин је био први светски лидер који је позвао америчког председника Џорџа Буша после напада 11. септембра да понуди помоћ.
«По правилу смо подржавали администрацију која ради са Русијом у областима у којима нам се интереси преклапају", рекла је Кендал-Тејлор, сада виша сарадница из Центра за новоамеричку безбедност. „Управо због слабљења америчког руководства овај гест из Русије делује опасније него што би то био случај у другим временима.“
Портпарол Кремља Дмитриј Песков рекао је за руску новинску агенцију Интерфакс да је Трамп у понедељак "са захвалношћу прихватио" помоћ током разговора са Путином и додао да постоји разумевање и да ће Сједињене Државе узвратити ако буде требало.
„Важно је напоменути да приликом пружања помоћи америчким колегама… [Путин] претпоставља да ће, када амерички произвођачи медицинске опреме и материјала, добију замах и они, по потреби моћи, да узврате,“ рекао је Песков.
Русија, Кина и други противници Сједињених Држава искористили су глобалну пандемију да лансирају своје лажне наративе који поткопавају Запад и настоје да ојачају сопствени утицај достављањем медицинских потрепштина иностранству, чак и док се саме боре против вируса код куће.
„Видели смо покушај да наметња тог наратива не само из Ирана и Русије, већ и из Кине и других земаља“, рекао је државни секретар Мајк Помпео новинарима у телефонском брифингу у четвртак. „Ти наративи су различити, али сваки од њих има исту компоненту, а то је избегавање одговорности и покушај стварања конфузије око тога одакле је вирус кренуо, али и конфузије поводом тога како земље реагују и шта мисле о државама које пружају помоћ широм света."
Русија и Кина можда чак и уче једна од друге како да одговарају на кризу, рекла је Кендал-Тејлор. „Кина учи руску тактику дезинформација а мислим да је Русија видела како Кина ради на томе да се представи као глобални лидер“, рекла је.
Стручњаци за дезинформације кажу да се кинеска пропаганда, која је обично тежила контроли нарације, променила и да сада користи методе руске дезинформације - не покушавајући да контролише наратив, већ има за циљ да посеје збрку и преплави Интернет сукобљеним наративима о пореклу новог коронавируса.
Желећи да поправи имиџ, пошто је пронашла почетни одговор на пандемију која вероватно потиче из њене провинције Хубеи, Кина је послала санитетске потрепштине и лекаре у неке од земаља које је вирус најтеже погодио, укључујући Италију и Иран.
Иако су многи у Вашингтону одбацили упозорења да су испоруке танко прикривена пропагандна, ипак су у америчкој влади тихо укључили аларм са проценом да Кина показује свој глобални утицај у следећој фази реакције на коронавирус.
Иако је стопа заразе у Русији нагло порасла, Москва је послала војне авионе с опремом и око 100 лекара у Италију како би помогла у борби против ширења коронавируса у земљи са више од 13.000 смртних случајева, преноси Волстрит џорнал.
Прошле недеље је италијански лист Ла Стампа цитирао политичке изворе високог нивоа у Италији који су рекли да је 80 одсто испорука које је послала Русија “бескорисно” и оптужили Москву да манипулише јавношћу.
«Помоћ долази док Москва води дезинформационе кампање широм Источне Европе чији је циљ подривање НАТО и трансатлантских односа», тврди се у новообјављеном извештају дипломатске службе Европске уније која је пратила преко 150 случајева „прокремаљских дезинформација“ од краја јануара, кад се коронавирус почео ширити изван кинеских граница.
(Amy Mackinnon is a staff writer at Foreign Policy. Twitter: @ak_mack
Robbie Gramer is a diplomacy and national security reporter at Foreign Policy. Twitter: @RobbieGramer)