Foreign Affairs: Време је да Вашингтон дефинише како види завршетак рата у Украјини
АУТОР АНАЛИЗЕ ЈЕ СЕМЈУЕЛ ЧАРАП, САРАНИК МОЋНЕ RAND CORPORATION
* Чарап сматра да ће контраофанзива Оружаних снага Украјине „донети значајне успехе“. Али упозорава да чак ни то неће довести до „војно одлучујућег резултата“, па чак ни „велико померање линија фронта неће нужно окончати сукоб“
* Упозорава да чак ни потпуно протеривање руских трупа из Украјине не би довело до окончања рата. Напротив, Владимир Путин би могао организовати још једну рунду мобилизације, појачати ракетне нападе на украјинске градове или чак држати фронт, уверен да је време на његовој страни а против Украјине
* „Пошто ће бити потребни преговори а коначно решење засад не долази у обзир, највероватнији исход је споразум о примирју. Примирје — у суштини дугорочни прекид ватре који ће окончати врући рат између Русије и Украјине, али не и њихов шири сукоб. Пример може бити – Корејски споразум из 1953. године“
_________________________________________________________
ВРЕМЕ је да Вашингтон дефинише своју визију како треба да се заврши рат у Украјини, пише Семјуел Чарап, виши сарадник у познатом америчком истраживачком центру RAND Corporation.
У чланку који је написао за Foreign Affairs, навео је дани једна страна у украјинском рату неће успети да у наредним годинама оствари потпуну победу и контролу над жељеним територијама, али ће истовремено обе војске моћи да наставе са ударима по територији која није под њеном контролом.
Оценио је да тако рат може постати „разорни вишегодишњи сукоб који неће довести до коначног резултата“.
Због тога Чарап позива САД и Запад да утврде дугорочну стратегију која би укључивала модел окончања рата већ сада или годинама касније.
У овом другом случају ће, по његовом мишљењу, темељи сукоба ће остати исти, али ће многи ресурси и људи бити изгубљени.
Чарап сматра да ће контраофанзива Оружаних снага Украјине „донети значајне успехе“. Али упозорава да чак ни то неће довести до „војно одлучујућег резултата“, па чак ни „велико померање линија фронта неће нужно окончати сукоб“.
Упозорава да чак ни потпуно протеривање руских трупа из Украјине не би довело до окончања рата. Напротив, Владимир Путин би могао организовати још једну рунду мобилизације, појачати ракетне нападе на украјинске градове или чак држати фронт, уверен да је време на његовој страни а против Украјине.
Русији, процењује Чарап, чак ни употреба нуклеарног оружја неће донети победу. Као ни могућност заузимања жељене територије војним путем, у шта Чарап не верује.
Семјуел Чарап
Стога, он сугерише да постоји ризик да се конфликт одужи годинама, што ће довести до буџетских проблема у западним земљама и имати глобалне економске последице. Русија ће такође бити ослабљена, али за Запад „корист од тога неће бити већа од трошкова“.
Истовремено, Украјини ће бити тешко да обнови економију – у условима блокираних лука, затвореног ваздушног простора, гранатирања градова, мобилизације и избеглица.
„Пошто ће бити потребни преговори а коначно решење засад не долази у обзир, највероватнији исход је споразум о примирју. Примирје — у суштини дугорочни прекид ватре који не елиминише политичке разлике — окончаће врући рат између Русије и Украјине, али не и њихов шири сукоб“, предвиђа аналитичар.
Као пример наводи – Корејски споразум из 1953. године.
Чарап процењује да припреме за преговоре могу да почну без чекања на завршетак непријатељстава и без прекида војне помоћи Кијеву. Односно: сугерише да се паралелно са украјинским војним ударима на Мосакву врши дипломатски притисак.
Он сматра да ће Украјини и Западу можда требати месеци да развију дипломатску стратегију, али позива на успостављање дипломатског канала већ сада.
Чарап наводи да ће Украјина морати да добије неке безбедносне гаранције од Запада како Руска Федерација не би поново извршила инвазију. Али улазак у НАТО, по његовом мишљењу, учиниће склапање мира непривлачним за Русију и она ће наставити рат.
Он за односе САД и Украјине препоручује „израелски модел”, када САД обезбеђују максималну сарадњу у области безбедности и снабдевања оружјем без формалних обавеза учешћа у рату.
Чарап наглашава да ће Украјини бити потребна стална помоћ и реконструкција, а Русији нуди могућност да кроз ублажавање санкција под одређеним условима добије „атрактивнију верзију света“.
Залаже се и за покретање расправе о ширем моделу европске безбедности.