Доњи дом Конгреса САД усвојио амандман који удара на државни дуг Русије
КОНГРЕСМЕНИ СЕ ОДЛУЧИЛИ ЗА ЗАБРАНУ СВИХ ОПЕРАЦИЈА СА НОВИМ ДУЖНИЧКИМ ПАПИРИМА РФ
* Московски експерти процењују да ово неће имати ни озбиљне ни трајне негативне ефекте по руску економију. Између осталог и зато што су девизне резерве РФ достигле 518 милијарди долара, а укупни државни дуг 482 милијарде
_____________________________________________________________
ДОЊИ дом Конгреса САД изгласао је амандман на закон о федералном буџету за 2020-ту којим је увео забрану свих финансијских операција са новим државним дугом Русије.
Уз образложење да Русија мора бити кажњена за оно што је чинила поводом америчких председничких избора 2016-те на којима је Доналд Трамп победио Хилари Клинтон.
Ништа што је специјални тужилац за „руско мешање“ Роберт Милер утврдио да Трамп и његов изборни штаб нису били повезани са Русијом, а и да оно што је Мосва чинила није утицало на исход тих избора.
Амерички конгресмени су још прошле године почели да спремају свој удар на државни дуг Русије. Одлуку су донели тек сада јер су се колебали између забране свих могућих операција са руским државним обвезницама и забране куповине нових.
Није ни чудо: потпуна забрана би нанела поприличну штету америчким и европским банкама и финансијским компанијама.
Варијанта унаета у усвојени амандман зато предвиђа само забрану стицања руских државних дужничких „папира“.
И то је додатно ублажено одредбом да председник САД – ако буде утврђено да се Москва није мешала у изборе у САД – може укинути ограничења. Без нових и додатних консултација са Конгресом САД.
Московски експерти процењују да ово неће имати ни озбиљне ни трајне негативне ефекте по руску економију. Између осталог и зато што су девизне резерве РФ достигле 518 милијарди долара, а укупни државни дуг 482 милијарде.
Процењује се да странци држе око 30 одсто дужничких обвезница руске државе.
Процењује се такође да амандман може бити блокиран у Сенату САД (горњем дому), а да су мали изгледи – чак и ако прође – да ће добити Трампов потис.