Демократска партија ограничила утицај свог врха на збор кандидата за председника САД
„СУПЕРДЕЛЕГАТИ“ НЕЋЕ ИМАТИ ПРАВО ГЛАСА У ПРВОМ КРУГУ БИРАЊА НА ЗАВРШНОЈ КОНВЕНЦИЈИ
Том Перес
ЛИДЕРИ америчке Демократске партије донели су одлуку да ограниче сопствена огромна овлашћења у избору страначког кандидата за председника САД, и да већу тежину дају локалним политичким групацијама и изборима по државама.
Дебата о утицају партијских моћника познатих као „суперделегати“ на избор кандидата захуктала се после 2016. и надметања кандидаткиње Хилари Клинтон и сенатора из Вермонта Бернија Сандерса, чије присталице су оптужиле партију да је наместила изборе у корист Клинтонове.
Јуче изгласана промена система, која ће утицати на стотине чланова Демократског националног комитета (ДНЦ), изабране званичнике и партијске ветеране који су на председничке конвенције ишли као аутоматски делегати, сматра се победом председавајућег странке Тома Переса.
"Никада не смемо помешати јединство с једногласношћу. Данашњи дан је показао вредности Демократске партије", рекао је Перес после гласања.
Према новим прописима који ће важити за изборе 2020, суперделегати ће и даље бити аутоматски делегирани за завршну конвенцију, али неће имати право гласа у првом кругу гласања ако се на завршној конвенцији појаве два кандидата.
Суперделегати ће моћи да гласају у наредним круговима гласања, иако је демократска номинација била одлучена у првом кругу сваки пут од седамдесетих година, када је установљен модерни систем кокуса и избора по локалним јединицама (прајмериз).
Измене су усвојене акламацијом, будући да је кључно процедурално гласање пре званичног показало однос 329,5:106,5 у корист промене.
"Ово је велики дан за САД и за партију", рекао је Џеф Вивер, менаџер Сандерсове кампање 2016.
Сам Сандерс је у писаној изјави потез врха партије назвао "важним кораком ка отворенијој, демократичнијој Демократској партији, спремнијој да одговори на потребе обичних Американаца".
Бета)