Bloomberg: Кини прети највећи дефолт на дужничком тржишту у историји
ТРАМП ПРВО ОБЈАВИО ДА ОД НОВОГ ТРГОВИНСКОГ СПОРАЗУМА СА ПЕКИНГОМ НЕЋЕ БИТИ НИШТА
* После мање од 20 сати објавио да ће споразум можда бити потписан већ за два-три дана. Амерички медији тврде да заоштрава игру зато што је добио потврду да је економија САД у првом тромесечју имала – први пут од децембра 1969-те – стопу раста од 3,2 одсто. А још је најновије истраживање Gallup показало да његово државничко деловање одобрава 46 одсто Американаца
* Трамп поручио пекингу да ће САД на увозу робе из Кине – ако новог споразума не буде – зарађивати на царинама додатних 100 милијарди долара. Само, постоји и друга страна медаље. Ако Трамп заиста опорезује кинески извоз у САД – онако како прети - то ће Американцима извлачити из џепова око 30 милијарди долара годишње
___________________________________________________________________________
ЗА СТАЉИНА се говорило да је једном приликом рекао да не верује никоме па ни самом себи. Доналд Трамп већ подуже изненађшује све, укључујући вероватно и себе.
Синоћ је изјавио да је сасвим реално да америчко-кинески споразума о трговини буде потписан у наредна два или три дана. Чак е прецизирао да је то могуће за време посете Вашингтону Лиу Хеа, главног преговарача Кине о новим трговинским односима са САД.
Са умереном иронијом ре нагласио: Пекинг као алтернативу има америчке царине (до 25 одсто) на све што извози у САД.
Амерички медији тврде да Трамп заоштрава игру зато што је добио потврду да је економија САД у првом тромесечју имала – први пут од децембра 1969-те – стопу раста од 3,2 одсто. А још је најновије истраживање Gallup показало да његово државничко деловање одобрава 46 одсто Американаца.
Највише откад је ушао у Белу кућу.
Ни 20 сати раније, председник САД је – у наступу пред својим присталицама на Флориди - оптужио Кину да онемогућава закључивање новог трговинског споразума. Навео је да Пекинг пооштрава позицију зато што рачуна да у случају победу кандидата Демократске партије на председниким изборима у САД 2020-те може истрговати повољније услове за себе.
Додао је да ће САД на увозу робе из Кине – ако новог споразума не буде – зарађивати на царинама додатних 100 милијарди долара.
Само, постоји и друга страна медаље. Ако Трамп заиста опорезује кинески извоз у САД – онако како прети - то ће Американцима извлачити из џепова око 30 милијарди долара годишње.
И лист америчког крупног капитала The Wall Street Journal објавио је да је Кина „почела да затеже јер рачуна да Бела кућа може поћи на уступке“.
Аналитичари америчке агенције Bloomberg објавила је – безмало истовремено – да Кини прети крах тржишта вредносних папира. И да ће то – ако се догоди – бити највећи такав дефолт у историји.
Навела је да кинеске компаније за прва четири месеца 2019-те нису вратиле више од 39 милијарди јуана (5,8 милијарди долара) унутрашњих зајмова. Три пута више него у истом периоду прошле године.
Додала је да се у Кини бизнис сада три пута брже задужује него током 2016-те за коју се тврдило да је Кину „приближила дефолту“.
Bloomberg процењује да ће ова година за Кину – ако не уследе ефикасне противмере – бити „рекордна по дефолту вредносних папира“.