Амбасадорка САД у Црној Гори: И Косово у Отвореном Балкану – без звездица и фуснота

ИЗ ИНТЕРВЈУА ЏУДИ РАЈЗИНГ РАЈНКЕ РАДИЈУ ГЛАСУ АМЕРИКЕ

* Отворени Балкан треба да буде потпуно и равноправно отворен за свих шест држава Западног Балкана. Нема фуснота, нема посебних услова. (Имаће подршку САД) док год је отворен за све и док су сви принципи унутар Отвореног Балкана у потпуности усклађени са оним условима које би ЕУ очекивала у процесу приступања

* Нагласила да „Црногорска православна црква“ треба да буде равноправно третирана са СПЦ

____________________________________________________________

       СЈЕДИЊЕНЕ Државе подржавају Отворени Балкан уз услов да су у тој иницијативи "потпуно и равноправно" заступљене све државе Западног Балкана и да она буде у потпуности усклађене са принципима Европске уније, рекла је у ексклузивном интервјуу за Глас Америке америчка амбасадорка у Црној Гори Џуди Рајзинг Рајнке.

       Поручила је и да би све вјерске заједнице у Црној Гори требало да буду третиране праведно и равноправно.

       Глас Америке: Руски рат у Украјини има далекосежне последице, укључујући и по Балкан. Које су највеће претње по Црну Гору, у контексту руског рата у Украјини?

       Рајнке: Постоје сталне малигне поруке Руса и њихових проксија које дуго времена стижу до црногорског народа. Те дезинформације су покушаји да се ослаби слободна, мирољубива нација попут Црне Горе. Рат је само појачао те дезинформације што је мене, а знам и црногорску владу, подсетило колико је важно да се буде на опрезу, да се сазна истина и становништво едукује о томе шта је истина о том рату, као и о малигним утицајима који се лажно представљају као медији и истина.

       Глас Америке: А да ли сте приметили појачану активност Русије да изазове нестабилност у Црној Гори, у светлу рата у Украјини?

       Рајнке: Рекла бих мање одређене специфичне нестабилности, али више сталних притисака на Црну Гору и све земље региона Западног Балкана да би се унела сумња међу становништвом и владама. Против тога се мора борити, људи морају да сазнају истину о томе шта се дешава у Украјини.

       Глас Америке: Црногорска влада се обавезала да ће спроводити санкције које је Европска унија увела Москви због инвазије на Украјину. Да ли су Сједињене Државе задовољне нивоом примене западних санкција у Црној Гори?

       Рајнке: Сви то покушавамо да у исто време решимо. Ово је криза, а не нешто што смо могли да планирамо. Али, да, Влада Црне Горе у потпуности следи одговор НАТО и у потпуности се усклађује са спољном и безбедносном политиком Европске уније. То је одлично зато што значи да се Црна Гора усклађује и примењује санкције. Тешко је утврдити изворно власништво над одређеном имовином је изазов, али сам видела да Влада Црне Горе озбиљно схвата важност идентификовања те имовине и њеног замрзавања где може и предузимања радњи да се усклади са НАТО-ом и спољном и безбедносном политиком Европске уније.

       Глас Америке: Амерички Секретаријат за правосуђе формирао је радну групу која је усредсређена на заплену имовине санкционисаних руских појединаца да би се извршио притисак на руског председника Владимира Путина. Да ли су Сједињене Државе имале неке конкретне захтеве од Црне Горе да замрзне или заплени потенцијалну имовину санкционисаних Руса у земљи?

       Рајнке: Наш захтев је много шири од тога. Наш захтев од Владе Црне Горе је да у потпуности имплементира санкције. Оне су уведене одлуком Владе, али је сада тежак задатак да се у потпуности примене и осигура да се идентификује изворно власништво и замрзне имовина. Они раде на томе.

       Глас Америке: У контексту интеграција се помиње и инцијатива Отворени Балкан. Постоје различити ставови о томе да ли би Црна Гора требало да буде део те иницијативе. Различите су и интерпретације подршке Сједињених Држава Отвореном Балкану. Да ли је америчка подршка тој инцијативи безусловна или постоје одређени услови?

       Рајнке: Постоји једноставан сет услова а то је да је Отворени Балкан потпуно и равноправно отворен за свих шест држава Западног Балкана. Нема фуснота, нема посебних услова. Дакле, док год је отворен за све и док су сви принципи унутар Отвореног Балкана у потпуности усклађени са оним условима које би ЕУ очекивала у процесу приступања. То су услови. То би земљама Западног Балкана пружило шансу да изграде своје економије, да раде на успостављању норми и регулаторних принципа за слободно кретање људи, добара и средстава, и да буду спремније док се буде приближавало приступање ЕУ.

       Глас Америке: Да ли вас брине руска подршка Отвореном Балкану?

       Рајнке: За мене није кључно ко подржава, већ о чему је реч. И оно што ми разумемо и подржавамо јесте Отворени Балкан који је равноправно отворен за свих шест земаља на Балкану и у потпуности усклађен са принципима Европске уније.

       Глас Америке: Једно од питања које изазива поделе у црногорском друштву је и статус Српске православне цркве (СПЦ) у Црној Гори. Један део чланова владе је за то да се са СПЦ што пре потпише уговор, док поједини доводе у питање да ли је усклађен са Уставом и да ли штити интересе Црне Горе. Како ви то коментариште и какав би био савет Сједињених Држава?

       Рајнке: Ми снажно верујемо у слободу вероисповести и да би сви грађани Црне Горе и сваке демократске земље требало да буду у могућности да слободно практикују своју веру, без ограничења. Мој савет влади је да осигура да се односи са свим верским заједницама третирају равноправно и праведно. Ни једна верска заједница не би требало да буде третирана као посебна или повлашћена. Не могу да говорим о самом уговору, јер не знам шта потенцијални преговори конкретно обухватају, али било који споразум мора бити сразмеран ономе што ће имати било која друга заједница. Добро је што ће бити напретка у погледу правила и норми за деловање верских заједница, али то мора бити равноправно за све вере јер су у суштини људи, верници ти које треба третирати праведно и равноправно.

       Глас Америке: Да ли би уговор требало понудити и Црногорској православној цркви?

       Рајнке: Било која регистрована заједница мора бити третирана равноправно. И има много верских заједница. Наравно, има неких које имају више чланова, али свака верска заједница би требло да буде третирана равноправно зато што сами чланови морају да имају исти приступ својој вери.

       Региструјте се на нашем Telegram  каналу: https://t.me/faktorga

 

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари