Трамп објавио да се не шали са својим трећим мандатом иако га Устав САД не дозвољава
ТРИ МАНДАТА ИМАО САМО ФРЕНКЛИН РУЗВЕЛТ – ТРЕЋИ У ВРЕМЕ ДРУГОГ СВЕТСКОГ РАТА
* Изјавио: „Многи људи желе да се кандидујем по трећи пут. Поручујем им да је дуг пут пред нама. Још је веома рано”
* Прва опција је: брисање амандмана 22. који то забрањује, али му је за то потребна двотрећинска већина у оба дома Конгреса САД, коју републиканци немају, и потврда у парламентима две трећионе држава у саставу САД, што такође није реално
* Друга опција је – трећи мандат уз помоћ актуелног потпредседника САД Џеј Ди Венса. Замисао је у овоме: Венс, или неки други Трампу наклоњени републиканац, кандидује се за председника САД 2028-ме и узима Трампа за потпредседника, па побеђује кандидата демократа. Венс би потом прошао процес инаугурације, али убрзо потом поднео оставку. А на чело државе би поново дошао (потпредседник) Трамп
___________________________________________________________________
АМЕРИЧКИ председник Доналд Трамп изјавио је да се "не шали" кад говори о свом могућем трећем мандату шефа државе и да "постоје методи" које ће му омогућити да поново постане председник.
Открио је притом само оволико: „Многи људи желе да се кандидујем по трећи пут. Поручујем им да је дуг пут пред нама. Још је веома рано.”
Само је један амерички председник пре Трампа владао је дуже од осам година, односно – уставом САД дозвољених два мандата. Реч је о Френклину Рузвелту, који је због Другог светског рата управљао САД 12 година.
Након завршетка његове владавине, Сједињене Државе су усвојиле 22. амандман на свој Устав, који забрањује истој особи да обавља функцију председника дуже од два мандата (односно: дуже од осам година) без обзира да ли су узастопни или не.
Да ли Трамп то може да промени?
Један од кључних уредника портала Politico Џејмс Ромозер навео је да је први модус за Трампа најједноставнији, али и најтежи.
Да би све било у складу са законом, довољно му је да изејствује усвајање одговарајућег амандмана на Устав САД. За то му је потребна 2/3 већина у сваком дому Конгреса, а затим и ратификација у парламентима 3/4 држава.
Републиканци немају двотрећинску већину ни у једном дому Конгреса (имају већину од само неколико гласова у Представничком дому). А сада имају већину у само 27 држава, односно нешто више од половине.
Упркос томе, Трампове присталице већ покушавају да промене закон. У јануару је републиканац из Тенесија Енди Оглс представио такав предлог закона у Представничком дому. За сада без успеха.
Друга опција је – трећи мандат уз помоћ актуелног потпредседника САД Џеј Ди Венса.
Замисао је у овоме: Венс или неки други Трампу наклоњени републиканац кандидује се за председника САД 2028-ме и узима Трампа за потпредседника, па побеђује кандидата демократа. Венс би потом прошао процес инаугурације, али убрзо потом поднео оставку. А на чело државе би поново дошао (потпредседник) Трамп.
Трамп би се и у овом случају могао суочити са оптужбама да је прекршио 22. амандман.
Трећа опција је названа: „пљување по уставу и кандидовање“.
Наравно, многе америчке државе би једноставно могле да одбију да региструју Трампа као кандидата. Он би у Врховном суду могао да оспори те одлуке.
Ромосер верује да би Врховни суд могао стати на страну Трампа. Јер, то је већ учинио када му је дозволио да се кандидује 2024-те.
Тада су власти државе Колорадо покушале да спрече Трампа да учествује у изборима у тој демократској држави, позивајући се на чињеницу да је због упада његових присталица у Капитол 6. јануара 2021. године као инспиратор побуне изгубио право да се кандидује.
Тренутно, шест од девет судија суда су конзервативци (тј. блиски републиканцима). Штавише, троје од њих је именовао Трамп лично.
Четврти начин је отворена узурпација власти. Потопје претпоставке да би у том контексту могао напросто да одбије да се повуче. На пример; уз образложење да ће изборе 2028. бити намештени.
Таква одлука потенцијално би могла изазвати грађански рат у САД.