Харадинај Могерини: Повећање пореза на робу из Србије за 100 одсто суверена је одлука Косова

ТВРДИ ДА ВУЧИЋ ПРИШТИНИ НУДИ ПРИЗНАЊЕ У ЗАМЕНУ ЗА ДЕО ТЕРИТОРИЈЕ

* „Повећани порез за 100 је суверена одлука Косова, служи као порука свима да смо будни, свесни да смо сами

* У ауторском тексту за The Washington Post написао: „Председник Србије Александар Вучић, подржан од Русије, упутио нам је непристојну понуду: Србија ће признати Косово ако јој дамо део наше територије. Србија жели да створи етнички 'чисту' државу, да одузме људима држављанство и избаци их из њихових домова. То је превисока цена - Косово неће кршити свој устав, одрећи се суверенитета и уништити свој територијални интегритет само да би Србија признала нешто што је већ чињеница”

* ФАКТИ: Наши стари су говорили: нико не лаже к`о Турчин. Сада мало ко лаже као ови из Приштине. Ево, зликовац Рамуш Харадинај – који објављено у вашингтонском листу напрости није у стању да сам напише – тврди да су он и његови Шиптари „свесни да су САМИ“. А да су САМИ – он The Washington Post тешко да би могао и да чита јер би, заједно са Хашимом Тачијем, био у затвору или би се крио негде по гудурама северне Албаније...

___________________________________________________________________________

         ШИПТАРСКИ премијер привремених косовских институција Рамуш Харадинај, објавио је данас да је мера о додатном повећању пореза на робу из Србије за 100 одсто „суверена одлука Косова”.

         Харадинај је то поручио на свом Фејсбук профилу као одговор на захтев шефице европске дипломатије Федерике Могерини, која је у више наврата тражила од Приштине да ту меру повуче.

         Исти захтев Могеринијева је јуче упутила косовском председнику Хашиму Тачију са којим је разговарала телефоном, преноси Танјуг.

         „Повећани порез за 100 је суверена одлука Косова, служи као порука свима да смо будни, свесни да смо сами. Пред локалним произвођачима је 'златно доба', које би они требало да искористе за оснаживање и одрживост на тржишту. Фискална реформа, која их оснажује, као и порез на увоз из Србије и БиХ, створила им је најбоље околности и уклонила дискриминацију”, навео је Харадинај.

         Напоменуо је да је јутрос присуствовао Првој националној конвенцији произвођача, где је, како каже, указао да „Косово сада има више самопоуздања и да наши произвођачи добијају поверење потрошача на нашем и на европском тржишту”.                  

         Харадинај је, иначе, изјавио да је председник Србије Александар Вучић, уз подршку Русије, понудио да Београд призна Косово ако се Приштина одрекне дела територије, и навео да је то превисока цена.

         „Председник Србије Александар Вучић, подржан од Русије, упутио нам је непристојну понуду: Србија ће признати Косово ако јој дамо део наше територије. Србија жели да створи етнички 'чисту' државу, да одузме људима држављанство и избаци их из њихових домова”, навео је Харадинај у ауторском тексту за The Washington Post.

         Он је навео да је то „превисока цена за платити” и додао да Косово неће кршити свој устав, одрећи се суверенитета и „уништити свој територијални интегритет само да би Србија признала нешто што је већ чињеница”.

         „Нећемо успоставити опасан преседан који ће дестабилизовати Балкан и оне земље које се боре за сопствени територијални интегритет, као што су Израел, Украјина и Индија”, написао је Харадинај.

         Огромна већина међународних стручњака противи се тој идеји, навео је Харадинај и додао да, као премијер, „никада неће подржати такву трговину.

         Он је рекао да би евентуална предаја дела косовске територије Србији представљала „кратковид покушај попуштања насилнику у нади да ће малтретирање престати” и навео да Приштина неће пристати на то.

         „Усред непрекидног напада Србије који за циљ има подривање нашег суверенитета, безбедности и просперитета, неки би волели да се Косово ангажује у такозваном 'мирном' етничком чишћењу на Балкану. То је кратковид покушај попуштања насилнику у нади да ће малтретирање престати. Нећемо то радити”, написао је Харадинај.

         Навео је да је Косово „тешким жртвовањем” стекло независност после „геноцидне кампање терора” Србије, али да „Србија и њен савезник Русија одбијају” да признају његов суверенитет и спречавају улазак Косова у УН.

         „Кршећи Бриселски споразум, Србија ради на блокирању нашег пута ка чланству у ЕУ и чланства у многим међународним организацијама. Прошле недеље је осујећен наш покушај да се придружимо Интерполу, чиме се помаже организованом криминалу”, казао је Харадинај.

         Он је рекао и да Косово нема поверења да ће Србија поштовати преузете обавезе, имајући у виду историју њеног лошег поступања.

         Поводом царина од 100 одсто на српску робу, Харадинај је је и у овом тексту, који сасвим сдигурно није он писао, подвукао да ће та мера остати на снази док Србија не престане с подривањем суверенитета Косова и док не почне да поштује преузете обавезе.

         „Србија је предуго злоупотребљавала косовско тржиште и кршила одредбе Централноевропског споразума о слободној трговини - ЦЕФТА. Што је много, много је - у име слободне трговине, националне безбедности и наших кључних националних интереса, моја влада је увела царине од 100 одсто на сву српску робу”, казао је Харадинај.

         Он је међутим навео да, упркос тензијама, зна да је „мир једини одговор” и да „пуним срцем” подржава постизање „дугорочног свеобухватног мировног споразума са Србијом који ће обухватити сва политичка, безбедносна, економска, трговинска и културна питања”.

         „Да би био успешан, такав споразум мора да има подршку већине народа и Србије и Косова. Тај споразум мора да резултира признањем Косова од Србије, уласком Косова у УН и брзим путем ка чланству у ЕУ и НАТО”, рекао је Харадинај.

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари