ВУЛИН НА КОЗАРИ: Србија неће дозволити промену Дејтона и умањивање значаја и овлашћења РС

УПОЗОРИО ДА БРИТАНСКИ ПРЕДЛОГ РЕЗОЛУЦИЈЕ ПРЕДСТАВЉА НАЈАВУ УДАРА НА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ

  • Република Српска није настала на геноциду, она је настала – оценио је Александар ВУЛИН - као отпор јасеновачком геноциду, на отпору понављању некажњеног злочина, неименованог злочина Јасеновца
  • Рецитована је поема Скендера Куленовића „Стојанка Мајка Кнежопољка” и певане песме „Ој Козаро” и „Каљинка”. Бројни посетиоци певали партизанске песме, носили петокраке, мајице са Титовим ликом, а вијориле су се заставе некадашње СФРЈ

          МИНИСТАР Србије за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Александар Вулин изјавио је данас да Резолуција о Сребреници коју је Велика Британија предложила Савету безбедности УН представља „најаву удара на Републику Српску”, додајући да Србија не дозвољава промену Дејтонског споразума чији је гарант.

         „Некаквим резолуцијама најављује се удар на Републику Српску и српску историју. Тако се и данас прављењем нове лажне, никако утемељене истине, покушава променити стање на Балкану”, нагласио је Вулин у обраћању на обележавању 73. годишњице битке на Козари.

         Министар је нагласио да „српски народ никада није заузео погрешну страну, никада није питао за цену када је бирао између слободе и неслободе, никада није био на погрешној страни човечанства, никада није заслужио да се у истој реченици са његовим именом помене реч геноцид”.

         Он је нагласио да Република Српска није нити може бити претња икоме и да се не може разумети оно што се десило на овим просторима без сећања на оно што се догодило на Козари, као и да се не могу разумети ратови 90-тих година и одлуке српског народа ако се не разуме „јасеновачки геноцид”.

         „Тешке су ране народа мог, уместо да их залече, да помогну, да заплачу са нама, да нађу мир кости праведника и мученика, ране нам вређају, дају нам имена која не заслужујемо и стављају на страну на којој никада нисмо били”, истакао је Вулин.

         Он је додао и да ће „у данима који су пред нама, судбоносним и тешким, РС и Србија заједно стајати”.

         „Република Србија као гарант Дејтонског споразума, као његов чувар, хоће мир и очекује да се тај споразум дословно спроводи и врши и неће дозволити било какво умањивање значаја и овлашћења РС. Србија не дозвољава промену споразума који је донео мир и неће дозволити да се РС умањи или промени”, рекао је Вулин.

         Министар је рекао и да „РС није настала на геноциду, она је настала као отпор јасеновачком геноциду, на отпору понављању некажњеног злочина, неименованог злочина Јасеновца”.

         „Мир је реч коју смо тражили свих ових година. То је реч на којој Србија дефинише своју политику и у данима који су пред нама Република Српска и Србија ће заједно стајати”, рекао је Вулин.

         На Мраковици на Козари данас је обележена 73. годишњица велике битке на Козари, у организацији Одбора за неговање традиције ослободилачких ратова Републике Српске и Србије.

         Великој свечаности присуствовали су председник Републике Српске Милорад Додик, српски министар Александар Вулин, бројне државне, војне и дипломатске делегације, као и представници савеза ратних војних инвалида, борачких организација и цивилних жртава рата.

         Одржан је парастос за погинуле у тој бици, бројне државне, војне и верске делегације положиле су венце и одале пошту страдалим војницима и цивилима на Козари и Поткозарју 1942, а уприличен је и богат уметнички програм за бројне госте, оне који су се поклонили жртвама, учеснике НОБ-а, потомке и симптизере партизана.

         Рецитована је поема Скендера Куленовића „Стојанка Мајка Кнежопољка” и певане песме „Ој Козаро” и „Каљинка”, а био је и скеч у извођењу глумаца Горана Јокића и Жељка Касапа из Народног позоришта Републике Српске.

         Бројни посетиоци певали су партизанске песме, носили партизанске капе, петокраке, мајице са ликом Тита, а вијориле су се заставе некадашње СФРЈ.

         Битка на Козари, која је која је симбол страдања и борбе слободарског српског народа против фашизма, одиграла се од 10. јуна до 15. јула 1942, на подручју планине Козаре.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари