Вучић: Турци су заинтересовани за нашу текстилну индустрију и приватизацију бања

НАЈАВИО ДА ЋЕ ЕРДОГАН УСКОРО У СРБИЈУ СТИЋИ СА 150 ТУРСКИХ ПРИВРЕДНИКА

Вучић и Ердоган у Истанбулу

  • Нагласио да је Турска једна од земаља која је најважнија за пуну регионалну стабилност и мир: „И ми поштујемо турску снагу, поштујемо и себе, и мислимо да можемо да изградимо добро и искрено пријатељство између српског и турског народа и српске и турске државе“
  • Оценио у Истанбулу да је гасовод Турски ток велика развојна шанса и за Србију. Прецизирао је да преко Србије треба да иде „цев“ капацитета безмало 10 милијарди кубних метара гаса годишње. Србија би гас преузела од Бугарске и довела га до границе са Мађарском, а из Србије су могући кракови „према Приштини, Републици Српској и Хрватској“

        ПРЕДСЕДНИК Турске Реџеп Тајип Ердоган довешће у Србију 150 бизнисмена како би успоставили пословне контакте са српским привредницима, најавио је данас председник Србије Александар Вучић.

        Вучић је, после састанка са Ердоганом у Истанбулу, рекао да верује да ће његов турски колега у најкраћем року посетити Србију и да га је замолио да то буде на више дана, како би могли да разговарају о свим регионалним и политичким темама.

        Председник је констатовао да трговинска размена Србије са Турском расте из године у годину и да очекује ће се то и даље наставити.

        „Имао сам разговоре са турским компанијама заинтересованим за текстилну индустрију, приватизацију наших бања и за неке друге области за које до сада нисмо видели такво интересовање турских инвеститора”, рекао је Вучић.

        Он је додао да верује да ће уз подршку Ердогана и Турске, то донети нове резултате, још више запослених и већи раст БДП-а Србије, што је за нас од великог значаја.

        Вучић је истакао и да је Турска једна од земаља која је најважнија за пуну регионалну стабилност и мир.

        „И ми поштујемо турску снагу, поштујемо и себе, и мислимо да можемо да изградимо добро и искрено пријатељство између српског и турског народа и српске и турске државе”, закључио је Вучић.

        Данашњи састанак био је први званични билатерални састанак Вучића и актуелног председника Турске.

        Вучић је, на Ердоганов позив, учествовао на 22. Међународном нафтном конгресу.

        Ердоган би, иначе, најесен требало да дође у узвратну посету Србији.

        Српски амбасадор у Анкари Данило Вучетић је, у интервјуу за турску агенцију Анадолија, рекао да је циљ те посете да се „што пре истраже могућности економске сарадње” двеју земаља и додао да ће са Ердоганом у Србију стићи и група пословних људи.

        Реџеп Тајип Ердоган посетио је Србију јула 2010. године, када је био премијер.

        Он је тада разговарао са српским државним врхом и обишао Нови Пазар.

        Током те посете потписано је више меморандума о разумевању везано за изградњу путне инфраструктуре. 

Вучић: Очекујемо да друга линија Турског тока прође кроз Србију

 

        Србија очекује да ће друга линија гасовода Турски ток проћи кроз нашу земљу и Западни Балкан, рекао је данас председник Србије Александар Вучић на 22. Међународном нафтном конгресу, који се ове године одржава у Истанбулу под девизом „Мостови ка нашој енергетској будућности”.

        „Узимајући у обзир чињеницу да се тренутно гради ,Турски ток’, Србија очекује споразум да један крак крене преко територије Србије и територије земаља Западног Балкана. Ова опција је, наравно, у интересу Србије и других земаља региона”, рекао је Вучић у обраћању учесницима Нафтног конгреса.

        Председник Србије Александар Вучић обратио се данас учесницима 22. Међународног нафтног конгреса, који се ове године одржава у Истанбулу под девизом „Мостови ка нашој енергетској будућности”.

        На овом, највећем светском енергетском форуму, учествује низ светских званичника, око 50 министара, шефова водећих светских нафтних компанија и више од 6.000 учесника укупно.

        У међувремену је изјавио да би преко Србије требало да иде „цев“ капацитета безмало 10 милијарди кубних метара гаса годишње. Србија би гас преузела од Бугарске и довела га до границе са Мађарском, а из Србије су могући кракови „према Приштини, Републици Српској и Хрватској“.

        Вучић је раније најавио да ће гасовод „Турски ток” бити кључна тема његових разговора током посете Турској.

        Турски ток биће кључни пројекат да се осигура снабдевање Турске гасом и да се диверсификују руте гаса ка Европи, рекао је турски министар енергетике Берат Албајрак, на свечаном отварању Светског нафтног конгреса.

        Овај пројекат предвиђа изградњу гасовода преко Црног мора до европског дела Турске и даље ка граници са Грчком.

        Међувладин споразум о Турском току Русија и Турска су потписале 10. октобра 2016. године.

        Први део предвиђен је за снабдевање турског тржишта гасом, а други за јужну и југоисточну Европу.

        Сваки огранак имаће капацитет од 15,75 милијарди кубних метара гаса годишње.

        Укупни трошкови пројекта процењени су на око 11,4 милијарди евра.

        Председник Вучић ће о томе данас разговарати и са својим турским колегом Ердоганом, који би на јесен требало да дође у узвратну посету Србији.

        Вучић Светском нафтном конгресу присуствује на позив Ердогана.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари