Вучић: Србија неће признати независност Косова макар ме моткама по глави млатили

ПОСЛЕ РАЗГОВОРА СА МЕКАЛИСТЕРОМ ХАРАДИНАЈУ ПОРУЧИО ДА „КОСОВСКА ВОЈСКА“ НЕЋЕ ШЕТАТИ СЕВЕРОМ

* Председник Србије изјавио је да не зна шта ЕУ и „међународни фактори“ желе од Србије по питању КиМ, па проценио да ни сами, вероватно, то не знају, али је поновио да нема говора о томе да призна косовску независност како би „међународни фактори“ вовлели

* Известиоца Европског парламента за Србију Дејвида Мекалистера упознао са „не много добрим” стварима и ситуацијом на Косову и Метохији. Указао му је да ће 10. октобар бити 2000-ти дан откако није формирана Заједница српских општина, што је била једина обавеза Пришине из Бриселског споразума, док је Србија са своје стране испунила све обавезе

* МЕКАЛИСТЕР: Европски парламент сматра да сваки  договор Београда и Приштине може бити прихваћен  ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право

___________________________________________________________________

          „КОСОВСКА војска“ се неће шетати севером Косова, поручио је председник Србије Александар Вучић.

         Упитан о изјави Рамуша Харадинаја да ће косовске безбедносне снаге убудуће моћи да се крећу и севером Косова, без икаквих ограничења, Вучић је рекао да није видео ту изјаву, али да је видео да су многи изјавили да свако може да се креће куда хоће, али да то неће тако моћи, преноси Танјуг.

         Поновио је, на заједничкој прес конференцији с Дејвидом Мекалистером, да наоружане безбедносне снаге Косова на север покрајине могу да уђу уз два услова - уз сагласност НАТО и локалне, односно српске заједнице.

         „Да сте добили подршку НАТО уопште не сумњам. Могу да причају шта хоће. Што се тиче другог услова, он сигурно није испуњен, јер нико није дао дозволу за упад”, рекао је Вучић.

         Вучић је рекао да 2000 дана Приштина није формирала ЗСО, да изгледа све може када је Србија у питању, само се не зна докле, и додао - до сада је могло, па рачунају да може и убудуће.

         Како каже, Харадинај прича о косовској војсци и северу Косова, а нема очигледно никакво право на то:

         „Неће се косовска војска шетати севером Косова”.

         Вучић изјавио је да не зна шта је то што ЕУ жели од Србије по питању КиМ, проценио да ни сами, вероватно, то не знају, али је поновио да нема говора о томе да призна косовску независност.

         Вучић је то рекао након састанка са известиоцем Европског парламента за Србију Дејвидом Мекалистером, којег је, како је пренео на заједничкој прес конференцији, обавестио са „не много добрим” стварима и ситуацији на Косову и Метохији, преноси Танјуг.

         Рекао је да ће 10. октобар бити 2000-ти дан откако није формирана Заједница српских општина, што је била једина обавеза Пришине из Бриселског споразума, док је Србија са своје стране испунила све обавезе.

         „Што се тиче међународних фактора, рекао сам да немам појма шта хоће од Србије, али Србија неће да призна независност Косова, како би они волели, па макар ме млатили моткама по глави”, нагласио је Вучић.

         „Добро је да имамо мир и неку врсту стабилности. А до кад ће то да траје, нико не зна. Ми хоћемо да одбранимо мир, али за танго је потребно двоје”, рекао је Вучић.

         „Ми ћемо учинити све да сачувамо мир. Рекао сам Мекалистеру да не знам шта се очекује од Србије. Никада нећу прихватити независност Косова. Ми смо спремни да разговарамо, и увек дијалог морамо да претпоставимо другачијем решавању проблема. Али, то не зависи само од Србије”, објаснио је Вучић.

         Кад је реч о позицији Србије, доста му је, каже, ћутања и понижавања наше земље.

         Подржавам договор Македоније и Грчке,

            али не потцењујем македонски народ

         Вучић истакао је да подржава договор Скопља и Атине, али да не потцењује народ у Македонији, који је, на референдуму око имена те државе, донео јасну и недвосмислену одлуку.

         „Сматрао сам да је тај договор добар и то сматрам и данас. Сматрам да је сваки договор веома важан за народ обе земље. Ми се нисмо мешали у унутрашње ствари две државе, иако смо ја као председник и влада подржали договор”, рекао је Вучић.

         Вучић је, међутим, нагласио да „није слеп да не види шта се догодило и шта је порука народа“, преноси Танјуг.

         „Народ у Македонији је донео јасну и недвосмислену одлуку и нећу, као неки други, да је игноришем”, рекао је он.

         Вучић је казао да жели све најбоље и успех Македонији и Грчкој, јер се ради о два братска народа.

         „Желим им све најбоље, али нисам слеп код очију и смем да говорим шта видим и шта се догодило. Мој посао као председника је да говорим и истину”, подвукао је он.

         Етнички хомогене државе не

            би требало да буду циљ

         ЕВРОПСКИ парламент сматра да било какав договор Београда и Приштине може бити прихваћен, само ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право, рекао је известилац за Србију ЕП Дејвид Мекалистер, истичући да ЕП није склон стварању етнички хомогених држава.

         Европски парламент је упознат са дебатом која се односи на могућу корекцију границе између Србије и Косова, укључујући размену територија, рекао је известилац за Србију, али је указао да европски парламентарци заступају „мултиетничку природу Косова и Србије”, преноси Танјуг.

         Драго му је, каже, што су он и известилац ЕП за Косово Игор Шолтес у својим извештајима по том питању, како је рекао, користили „исти вокабулар":

         „А, он је такав да ЕП примећује текућу дебату која се односи на могуће измене границе Србије и Косова, укључујући размену територија. ЕП истиче мултиетничку природу и Косова и Србије и етнички хомогене државе не би требало да буду циљ у региону”, рекао је Мекалистер, упитан да ли ће током састанака у Београду, а потом и у Приштини, данас и сутра, бити речи о корекцији граница.

         Поручио је да Европски парламент подржава дијалог Београда и Приштине, под окриљем ЕУ и постизање свеобухватног договора о нормализацији односа.

         Додао је да ЕП сматра и да било какав договор може бити прихваћен, само ако се договоре обе стране и ако се узме у обзир стабилност у региону и међународно право.

         „То је био тежак дипломатски посао, да се дође до идентичних формулација у оба извештаја а ово је став коме се ЕП нада када је реч о овом питању. Ја пажљиво слушам оно што председник Вучић има да каже, као и и шта ће ми људи са Косова рећи”, рекао је Мекалистер.

         Истакао је да су Вучић и Тачи показали посвећеност да нормализацију односа између Косова и Србије уздигну на следећу ниво и додао да би свеобухватна нормализација била од користи за стабилност и будућност не само региона, већ и целе Европе.

         Како је рекао, у овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора.

         „О темама које су на распореду у овим преговорима одлучују две стране заједнички, ЕУ делује као посредник. У овом моменту није могуће предвидети ни садржај, ни датум могућег договора. Могу само да охрабрим обе стране да наставе на овом изазовном путу”, навео је Мекалистер.

         (Танјуг)

 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари