ВУЧИЋ: Србија не прихвата сопствено укидање

ТВРДИ ДА СЕ СРБИЈА У НОВИЈОЈ ИСТОРИЈИ НИЈЕ НАЛАЗИЛА

У СЛОЖЕНИЈОЈ СИТУЦИЈИ ПОВОДОМ КОСОВА

  • Оно што је Србији било понуђено у Бриселу није било вредно поштовања и разматрања. Понуђено нам је ништа, а све је било само у складу са косовским законима
  • Традиционални Срби признају две верзије Косова - цара Лазара и Вука Бранковића. А ми данас трагамо за трећим решењем. Али, постоји ли?
  • Тражимо од ЕУ да без тешке речи према Приштини, води рачуина о Србији , интерсима нашег народа на КиМ. Притисци да ће нечије политичке каријере бити завршене - не воде ничему
  • Поводом услова које је поставила Немачка, Вучић је рекао је да је Србија највећи део тих услова испунила а да су остали један и по или по њима два и по услова које је Србија спремна да испуни онолико колико може

        Први потпредседник Владе Србије Александар Вучић рекао је данас да се Србија у новијој историји није налазила у сложенијој ситуцији кад је реч о Косову, и поручио да ће Србија правити компромисе, али да ЕУ , САД и други морају да покажу да не желе унижење Србије.

       „Нисам од оних који доскочицама олакашавају терет. Нећу за џак од 100 килограма рећи да тежи килограм. У новијој историји нисмо имали сложенију ситуацију - националну и државну”, нагласио је Вучић на конференцији за новинаре у Влади Србије.

       Подсетивши да су и наши прадедови доносили тешке, добре али и погубне одлуке, али да је у тим временима узнад увек блистала виша идеја уз коју је лакше наћи излаз, Вучић је рекао да ми данас „ту идеју немамо”.

       „Желимо да живимо у миру са светом ако нам буде дато, понављам - ако нам буде дато. Све би било лакше кад бисмо могли да заборавимо претходних 20 година. Сви у региону су прошли боље од нас. Традиционални Срби признају две верзије Косова - цара Лазара и Вука Бранковића. А ми данас трагамо за трећим решењем. Постоји ли?“, упитао је он.

       Вучић је истакао да свака одлука има цену и да је на данашњу генерацију политичара и грађана пала тешка одлука, али да је Србија спремна да је плати али да заузврат тражи правду - не за политичаре већ за народ.

       Говорећи о томе шта је било понуђено Србији у Бриселу он је рекао да то „није вредно поштовања и разматрања”.

       „Понуђено нам је ништа”, прецизирао је и додао да је све понуђено било само у складу са косовским законима.

       „Тражимо од ЕУ да без тешке речи према Приштини води рачуна о Србији , интерсима нашег народа на КИМ. Притисци да ће нечије политичке каријере бити завршене - не воде ничему “, рекао је Вучић.

       Тражимо само да наш народ буде свој на своме.

       Идемо у Брисел да разговарамо о прихватању кормпромиса ако има жеље и поштовања да се до компромиса дође.

       „Није наша жеља да идемо тамо да не правимо комрпомисе. Правићемо компромисе јер је то важно за будућност Србије и нашу децу”, истакао је Вучић.

       Али, ЕУ и САД и други морају да покажу да не желе унижење Србије, истакао је Вучић.

       „Неће бити разлике у ставу председника Србије, председника Владе Србије или било кога од нас, ми у Бриселу представљамо Србију и обавеза нам је да штитимо интересе Србије”, истакао је он и додао да има пуно поверење у оно што су радили Ђурић, Вулин и остали.

       „Ако од мене буде зависило било шта да помогнем да се до договора дође, да се посветимо другим областима о којима сам говорио, увек сам спреман пешке да одем, али то није персонално питање, већ питање за ЕУ”, закључио јеон.

       Захваљујем се Ештон на труду, подржавамо све напоре, али оно што тражимо је да не буде Србија једина уцењена и да се не тражи од Србије да прихвати спопствено укидање, закључио је Вучић.

       Према очекивањима, оценио је да је Србија заслужила датум, а ако у ЕУ мисле друкчије треба да кажу шта влада није урадила добро.

„Нећемо никога да молимо, мислимо да смо својим радом, трудом, посвећеношћу заслужили поштовање ЕУ и датум”, нагласио је.

        „Имамо јасан приступ: ви оцените Србију и њену владу, ако кажете да није радила добро, кажите нашем народу шта то нисмо урадили”, навео је Вучић.

       Упитан за услове које је поставила Немачка, он је оценио да је Србија највећи део тих услова испунила а да су остали један и по или по њима два и по услова које је Србија спремна да испуни онолико колико може.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари