Вучић кратко са Путином који „пуца од самопоуздања“, а са Сијем „изузетно пријатељски“ и о Резолуцији 1244
ДЕЛЕГАЦИЈА СРБИЈЕ РАЗГОВАРАЛА И О АВИОНСКИМ ЛИНИЈАМА ЗА ПЕКИНГ, ГВАНЖОУ И ШАНГАЈ
* „Тешко да се може имати важнији билатерални састанак од оног који смо имали данас са председником Сијем. Изузетно пријатељски разговор о свим важним темама; овога пута, чини ми се, за нијансу више него раније, говорили смо више о КиМ, поштовању међународно-правних норми, ономе кроз шта Србија пролази, примени двоструких стандарда, непоштовању Повеље УН и Резолуције 1244, и наишли на апсолутно разумевање наших кинеских пријатеља“
* Открио да је разговарано и о војно-техничкој сарадњи, која је, како је рекао, за Србију од изузетног значаја: „Овог тренутка, опрему и наоружање ми немамо одакле да добијемо. НАТО земље неће да нам испоруче или не желе, или хоће у веома ретким случајевима, а са Русијом због познатих околности то сада није реално“
* Срео се и са председником Кеније, изразивши потом очекивање да ће та земља признати "независно Косово". У посету Србији позвао „великог пријатеља српског народа" председника Индонезије Џока Видода, а разговарао је и са мађарским премијером Виктором Орбаном
________________________________________________________
РАЗГОВОРИ српске и кинеске делегације били су изузетно пријатељски и било је више речи о Косову и Метохији него претходних пута, рекао је председник Србије Александар Вучић током посете Пекингу у оквиру форума иницијативе "Појас и пут".
Вучић је истакао и да је видeо председника Русије Владимира Путина, напоменувши да нису имали билатерални сусрет.
- Кратко смо разговарали, он је имао важан и дуг састанак са Сијем - рекао је председник Србије.
Казао је новинарима да је приметио да председник Русије, како је рекао, "пуца од самопоуздања".
- Тешко да можете имати важнији билатерални састанак од оног који смо имали данас са председником Сијем. Изузетно пријатељски разговор о свим важним темама; овога пута, чини ми се, за нијансу више него раније, говорили смо више о КиМ, поштовању међународно-правних норми, ономе кроз шта Србија пролази, примени двоструких стандарда, непоштовању Повеље УН и Резолуције 1244, и наишли на апсолутно разумевање наших кинеских пријатеља - истакао је Вучић.
Председник Србије је напоменуо да је било разговора и о сарадњи у свим областима економије и привреде, али и о војно-техничкој сарадњи, која је, како је рекао, за Србију од изузетног значаја.
- Овог тренутка, опрему и наоружање ми немамо одакле да добијемо. НАТО земље неће да нам испоруче или не желе, или хоће у веома ретким случајевима, а са Русијом због познатих околности то сада није реално - рекао је Вучић.
Коментаришући реакције ЕУ о потписивању Споразума о слободној трговини који су претходно делегације Србије и Кине потписале, Вучић је рекао да је Београд свестан својих обавеза.
- Што се тиче споразума о спољној трговини, то је велики корак напред за нас. Видeо сам да су из Европе рекли да приликом уласка... Подразумева се, али ми морамо и да живимо и пре уласка и морамо да размишљамо о својој деци и својој будућности - рекао је Вучић и додао да је Србија свесна да сви споразуми о слободној трговини морају бити "подведени под кров" или да не постоје у правном промету пре приступа земље блоку.
Такође је било речи и о инфраструктурним пројектима, али и о кинеским инвестицијама, које су, како је председник Србије истакао, све важније.
- Два од три прва извозника из наше земље су кинеске компаније - напоменуо је он.
Делегације две земље су такође разговарале и о успостављању авио-линије између Србије и Кине, како преко Ер Србије, тако преко Хајнана, рекао је Вучић, додавши да је Србија заинтересована и за летове према Гванжоу и Шангају, а не само према Пекингу.
Напоменуо је да је имао и веома важне разговоре са председником Кеније усред висти да ће та земља признати "независно Косово", додавши да се нада да се то ипак неће догодити и да је позвао свог кенијског колегу у посету Србији.
Истакао је и да је исти позив упутио "великом пријатељу српског народа" председнику Индонезије Џоку Видоду.
Вучић је додао да је разговарао и са мађарским премијером Виктором Орбаном, као и са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, али и са многим другим званичницима.