Вучић: Команданту Кфора 16. децембра предајемо захтев за повратак Војске Србије на КиМ
НАГЛАСИО ДА ЈЕ ВЛАДА СРБИЈЕ БИЛА ЈЕДНОГЛАСНА И ДА СЕТРАЖИ ПОВРАТАК „СТОТИНА, ОДНОСНО – ДО 1000 НАШИХ ВОЈНИКА“
* Нагласио: „Наше снаге би контролисале и Јариње и Брњак. Сматрамо да би повратак Војске Србије на Косово и Метохију допринео смањењу тензија и побољшању безбедносне ситуације“
* Открио да је питао представнике дела међународне заједнице који ће уговор да: „То сам чуо недавно, пре неколико дана. Дословце ми је речено да не поштују ниједан угово. Имам сведока из међународне заједнице који је присуствовао том састанку“
* Прочитао је део француско-немачког предлога споразума Београда и Приштине који се позива на међународно право и говори о поштовању територијалног интегритета обе стране: „Дође вам из коже да искочите кад то прочитате. Позивају се на поштовање територијалног интегритета, а Србији су уништили територијални интегритет“
_________________________________________________________
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио ј3 на РТС-у о ситуацији на Косову и Метохији и одговору Београда на најновије притиске Запада.
Вучић је на почетку истакао да ће сутра ујутру на административној линији команданту Кфор бити предат захтев за повратак Војске Србије на Косово и Метохију у складу са Резолуцијом 1244.
„На седници Владе донета је одлука да сутра ујутру на административном прелазу команданту Кфора уручимо наш захтев, у складу са Резолуцијом 1244, да се одређени број војног и полицијског особља, у стотинама, до 1.000, врати на Косово и Метохију. Одлука је донета једногласно и то је само поштовање међународног права. То је такође битно за безбедност, за наше грађане на Косову и Метохији, али би наше снаге контролисале и Јариње и Брњак. Сматрамо да би повратак Војске Србије на Косово и Метохију допринео смањењу тензија и побољшању безбедносне ситуације", рекао је Вучић.
Он је рекао да не очекује да наш захтев буде усвојен, иако би допринео миру.
Како је навео, ово је први пут да једна Влада Србије упути захтев за враћање Војске Србије на Косово и Метохију и подсетио да је Зоран Ђинђић упутио писмо тадашњем команданту НАТО 2003. године, али да то није био званичан захтев. Вучић је истакао да је и такав потез Зорана Ђинђића био од изузетне важности.
"Нису желели то ни да чују јер је то прст у око онима који желе да одлучују о нама без нас, без права, о правди и да не говоримо", рекао је Вучић.
Потом је показао Повељу УН, Резолуцију 1244, Војно-технички споразум, Бриселски споразум, Вашингтонски споразум и Солунску декларацију.
„Припремамо и папир број седам Лисабонски, а можете и Уговор о ЕУ да рачунате као седми", рекао је Вучић и објаснио да тзв. Косово није држава у складу са нормама међународног права.
Упитао је представнике дела међународне заједнице који ће уговор да поштују и наставио да је добио одговор "ниједан":
"То сам чуо недавно, пре неколико дана. Дословце ми је речено да не поштују ниједан уговор", казао је Вучић и рекао да има сведока из међународне заједнице који је присуствовао том састанку.
Прочитао је део француско-немачког предлога споразума Београда и Приштине који се позива на међународно право и говори о поштовању територијалног интегритета обе стране.
„Дође вам из коже да искочите кад то прочитате. Позивају се на поштовање територијалног интегритета, а Србији су уништили територијални интегритет“, рекао је Вучић.
У једном ставу се каже да се Србија неће противити чланству тзв. Косова у међународним организација, другим речима, чланство тзв. Косова у УН, а то је како каже Вучић за Србију неприхватљиво.