ТЕРЗИЋ: Србија се нада да ће преговори о Јужном току бити настављени

ИНТЕРВЈУ АМБАСАДОРА СРБИЈЕ У РУСИЈИ АГЕНЦИЈИ ТАСС УОЧИ ДАЧИЋЕВЕ ПОСЕТЕ МОСКВИ

  • Упитан да ли се Србија налази под притиском земаља које су увеле санкције Русији, Терзић је одговорио да је притисака било: „Притисак је пре био индиректан него директан, у облику различитих упозорења. Став Србије по тим питањима, заснован је на нашим националним интересима”

         СРБИЈА се нада да ће преговори о пројекту гасовода Јужни ток бити настављени, рекао је данас српски амбасадор у Москви, Славенко Терзић.

         Терзић је у интервјуу за агенцију ТАСС, уочи посете шефа српске дипломатије Ивице Дачића Русији 18. децембра, истакао да је пројекат Јужни ток од националног значаја за Србију, која се озбиљно припремала за изградњу гасовода.

         „Овај пројекат није само од великог значаја за енергетску безбедност Србије и југоисточне и централне Европе, већ представља услов за бржи и јачи економски развој. Требало је да у изградњи Јужног тока учествују наши радници и компаније”, рекао је Терзић, додајући да би то отворило нова радна места и донело профит од транзита.

         Амбасадор Србије рекао је и да је вест о обустављању Јужног тока за Србију била неочекивана.

         „Русија је покушала да среди своје односе с Европском унијом по овом питању. Али, одређени кругови у ЕУ и не само они, били су превише заокупљени политичким, уместо економским аспектима пројекта”, оценио је Терзић.

         Амбасадор Србије у Русији, додао је да се нада да би преговори о Јужном току могли да буду настављени с обзиром на, између осталог, социјални и економски значај који он има за народе и земље кроз које би гасовод требало да пролази.

         Терзић је за руску агенцију поновио и да је став владе Србије да неће уводити санкције Русији.

         „Србија се није прикључила санкцијама против Русије и не намерава да то учини. То је јасно дефинисан став српског руководства, заснован не само на вишевековним историјским везама и партнерству између два народа и две државе, већ и на тренутном нивоу наших динамичних односа”, нагласио је Терзић за ТАСС.

         Терзић је подсетио да Русија доследно подржава територијални интегритет Србије, нарочито по питању Косова и Метохије.

         „Као што знате, Србија је почела преговоре о уласку у ЕУ, али истовремено жели да настави да развија традиционално пријатељске и блиске везе са Русијом”, казао је Терзић.

         Упитан да ли се Србија налази под притиском земаља које су увеле санкције Русији, Терзић је одговорио да је притисака било.

         „Притисак је пре био индиректан него директан, у облику различитих упозорења. Став Србије по тим питањима, заснован је на нашим националним интересима”, рекао је Терзић и додао да Србија и Русија настављају сарадњу, упркос санкцијама и компликованој међународној ситуацији.

         Поводом Дачићеве посете Русији 18. децембра и његовог сусрета с шефом руске дипломатије Сергејом Лавровом, Терзић је подсетио да су се двојица министара ове године већ неколико пута срела, на маргинама међународних састанака и форума.

         Према плану, Дачић и Лавров требало би да разговарају о кључним темама које се тичу билатералних односа, као и о међународним питањима, укључујући и она која се тичу Балкана.

         Подсетивши да Србија током 2015. председава ОЕБС-у, Терзић је рекао да је та улога важна, али истовремено одговорна и да ће Србија бити поштен, непристрасан и конструктиван посредник, који ће о свим питањима говорити отворено.

         Терзић је такође изразио уверење да ће Србија подржати све постојеће мисије ОЕБС-а у кризним областима и да ће покушати да реши све проблеме путем дијалога и реципрочних споразума.

         Европа и свет, по Терзићевом мишљењу, треба да одлуче у ком смеру да делују - да ли желе да се врате дијалогу на основу норми међународног права и цивилизованим односима међу државама и народима - опцији која нема алтернативу - или да се врате хладном рату, који неочекивано може да се преокрене у нешто још горе.

         (Танјуг)

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари