ТАДИЋ: Србија на КиМ не жели замрзнути конфликт

ПРЕДСЕДНИК СРБИЈЕ У ЛИСАБОНУ ПРИМИО НАГРАДУ САВЕТА ЕВРОПЕ СЕВЕР-ЈУГ

  • Шеф српске државе је рекао да ће Србија и у будућности остати на путу реформи и бити партнер својим суседима
  • Наше деловање за циљ има консолидовање мира у региону и модернизацију нашег друштва. То потврђујемо не само заједничким европским вредностима, већ и бранећи свој идентитет и подстичући компетитивност наше економије, рекао је Тадић
  • Мрежа наслеђених криминалних организација је, према речима председника Србије, претила да угрози стабилност и саме темеље демократског друштва у Србији, али је, заједно са ЕУ и САД, поведен систематски рат против организованог криминала који је дао озбиљне резултате
  • Осврћући се на проблем Косова који, како је истакао, није од значаја само за Србију, већ и за стабилност читавог региона, Тадић је поновио да Србија никада неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине, али да истовремено не жели ни замрзнути конфликт

​        ПРЕДСЕДНИК Србије Борис Тадић изјавио је да награда Савета Европе Север-Југ, која му је данас уручена у Лисабону, представља признање српском народу и да је прима у његово име.

​        Грађани Србије су најзаслужнији за напредак наше државе, јер су издржали терет веома тешких реформи, рекао је председник Тадић на свечаности на којој му је председник Португалије Анибал Кавако Силва уручио угледно признање које је, иначе, први пут додељено једном шефу државе.

​        Борис Тадић је рекао да „српски народ заслужује нову шансу за стабилну и просперитетну будућност, јер се јасно определио за пут демократије и европских вредности“.

​        Он је подсетио да су грађани Србије пре више од једне деценије начинили недвосмислен избор за демократију, и да су у међувремену донели још неке одлуке које су их дефинисале као народ и нацију.

​        „Као нације и грађани света, сви ми смо дефинисани изборима које правимо. Ти избори отварају нека врата, а нека друга затварају. Ти избори изискују жртву оних који не траже корист за себе, већ делују како би одредили будућност оних који се још нису родили“, поручио је Тадић.

​        Према његовим речима, последњи велики међаш на путу који су грађани Србије одабрали у октобру 2000. године јесте статус кандидата за чланство у ЕУ, а опредељење за тај пут потврђивали су и на потоњим изборима, али и унутрашњим националним дијалогом.

​        „Србија је изабрала стабилност и самопоштовање и одлучили смо да прихватимо одговорност која долази са нашим положајем у међународној заједници, а тај положај постаје све бољи и чвршћи, за шта смо недавно добили и признање стицањем статуса кандидата за чланство у ЕУ и потврдом наше будуће интеграције у Европу“, објаснио је Тадић.

​        Према његовим речима, Србија ће наставити да улаже напоре како би до краја године добила датум за отварање преговора о пуноправном чланству у Европској унији.

​        Шеф српске државе је рекао да ће Србија и у будућности остати на путу реформи и бити партнер својим суседима.

​        „Наше деловање за циљ има консолидовање мира у региону и модернизацију нашег друштва. То потврђујемо не само заједничким европским вредностима, већ и бранећи свој идентитет и подстичући компетитивност наше економије“, рекао је Тадић.

​        Србија је, како је додао, оданост вредностима које проистичу из њеног међународног положаја доказала и начином на који се обрачунала са организованим криминалом.

​        Мрежа наслеђених криминалних организација је, према речима председника, претила да угрози стабилност и саме темеље демократског друштва у Србији, али је, заједно са ЕУ и САД, поведен систематски рат против организованог криминала који је дао озбиљне резултате.

​        Осврћући се на проблем Косова који, како је истакао, није од значаја само за Србију, већ и за стабилност читавог региона, Тадић је поновио да Србија никада неће признати једнострано проглашену независност своје јужне покрајине, али да истовремено не жели ни замрзнути конфликт.

​        Србија, објаснио је председник, настоји да дође до праведног компромиса за трајно и свеобухватно решење на Косову.

​        „Само такво решење може допринети истинском помирењу и трајном миру међу народима Балкана“, рекао је Тадић, и представио свој план у четири тачке као основ за постизање решења.

​        Награда Север-Југ председнику Србије је додељена новембра прошле године, у „знак признања његовом политичком залагању за помирење на Балкану и интеграцију његове земље у процес изградње Европе“, како је тада саопштио Савет Европе.

​        Поред председника Србије, добитница награде за Југ је Сојхајр Белхасен, председница Међународне федерације за људска права из Туниса, која награду добија као признање за дугогодишњу посвећеност борби за људска права у свету и права жена у земљама у развоју.

​        Ова награда се од 1995. сваке године додељује двема личностима за унапређење људских права и развој интеркултурног дијалога.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари