ТАДИЋ: Чланство у ЕУ - 2017, провера свих приватизација – 2017.

Кандидат ДС објавио `председнички план` од пет тачака

* Прва тачка односи се управо на процес евроинтеграција и предвиђа да преговори о чланству почну до краја године, а да се, као у случају Словачке, заврше за пет година

* Четврта тачка подразумева и да `све афере и правни поступци из прошлости буду решени, као и да процес власничке трансформације буде окончан и да све приватизације буду испитане до 2017.`

* План за КиМ предвиђа -  специјални статус за север Косова, специјални статус за српске цркве и манастире, широку локалну самоуправу и посебне безбедносне гаранције за Србе јужно од Ибра, и решавање питања одузете српске приватне и државне имовине

        КАНДИДАТ за председника Србије коалиције "Избор за бољи живот" Борис Тадић изнео је председнички план у пет тачака, чији је основни циљ стварање економски развијене Србије која ће у року од пет година завршити преговоре о чланству у Европској унији.

        Борис Тадић је, говорећи на 13. форуму менаџера у Београду, истакао да ће се Србија у наредних пет година наћи пред великим изазовима и да зато на њеном челу мора да буде особа која има јасну стратегију развоја до 2017. године.

        Прва тачка Тадићевог председничког плана односи се управо на процес евроинтеграција и предвиђа да преговори о чланству почну до краја године, и да се, као у случају Словачке, заврше за пет година, што је и период у којем треба да буде извршен процес реформи у свим областима друштва.

        Србија процесу евроинтеграција, како је објаснио Тадић, приступа рационално, и руководи се не емоцијама већ принципом корисности, јер схвата да је то најлакши и најефикаснији начин да себи осигура жељени развој.

        Друга тачка плана је економски развој базиран на пољопривреди, индустријализацији и страним инвестицијама, а пре свега на извозу.

        Изражено бројкама, Србија би за пет година требало да дуплира учешће извоза у бруто домаћем производу, а извозни потенцијал биће повећан улагањем у пољопривреду и стандардизацију производње, као и привлачењем страних инвестиција.

        И улагање у образовање је, као трећа тачка Тадићевог плана, један од елемената економског опоравка Србије, а резултат би требало да буде удвостручавање броја високообразованих за пет година.

        "Образовање је претпоставка развоја, наш циљ је шест одсто БДП за образовање и мора се драматично повећати проценат високообразованих и поспешивати млади да уписују факултете који су употребљиви са становишта економског развоја", рекао је Борис Тадић.

        Образовање, према том плану, не сме да буде привилегија богатих него да буде доступно свима, а то ће бити могуће остварити повећавањем мреже образовних установа и субвенционисањем образовања сиромашних, али и талентованих и успешних.

        Четврта тачка Тадићевог плана подразумева завршетак борбе против организованог криминала и спровођење системских мера за искорењивање корупције, која, између осталог, подразумева да све афере и правни поступци из прошлости буду решени, као и да процес власничке трансформације буде окончан и да све приватизације буду испитане до 2017.

        Пета тачка је решавање замрзнутог конфликта на Косову и Метохији у сарадњи са међународном заједницом.

        "Са овако конципираним односом према Косову не можемо даље и зато сам предложио план у четири тачке, који не подразумева ни поделу ни признање", поручио је Тадић.

        Он је подсетио да тај план подразумева специјални статус за север Косова, специјални статус за српске цркве и манастире, широку локалну самоуправу и посебне безбедносне гаранције за Србе јужно од Ибра, и решавање питања одузете српске приватне и државне имовине.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари