„Стаљинград” за црногорски сценарио у Војводини

ПРЕДСЕДНИК ВОЈВОЂАНСКОГ ОДБОРА ДСС БРАНИСЛАВ РИСТИВОЈЕВИЋ

  • Одлуке Уставног суда морају да се спроведу, или ће, у противном, према онима који се о ту обавезу оглуше морати да се примени Кривични закон
  • Војводина ће се од септембра наћи у политичкој кризи
  • Најважније је да су оспорене одредбе које се тичу државе. Ако нешто има територију, амбасаде, служебни језик и писмо, главни град… – шта то може бити него држава?
  • Покушали су да државни ауторитет Србије замене неким квазиауторитетом АП Војводине и ту их је Уставни суд сасекао у корену
  • Политика да се Војводина корак по корак одвоји од Србије доживела је свој „стаљинград”

         ПРЕДСЕДНИК војвођанског одбора Демократске странке Србије и покрајински посланик Бранислав Ристивојевић, иначе професор Правног факултета у Новом Саду, оценио је да одлука Уставног суда о оспоравању дела надлежности АПВ утврђених законом усвојеним пре три године представља победу Србије и пораз „пројекта одвајања Војводине од Србије”.

         У интервјуу за „Дневник” он је казао да је тиме „Србија отклонила једну могућност да се распадне„ јер се, како је навео, Војводини спремао црногорски сценарио.

         - Реакције оних који су поражени том одлуком УСС-а потпуно су ирационалне. Они су своју судбину везали за тај садa поражени пројекат одвајња Војводине од Србије и сада су слуђени. Чак нападају и ауторитет правосуђа у Србији, што може имати далекосежне последице по читаву земљу. Јер, зашто би било ко од грађана морао да поштује судске одлуке ако то не чини председник Покрајинске владе или председник Покрајинске скупштине у односу на Уставни суд? – истакао је Ристивојевић, који је, иначе, пред Уставним судом бранио предлог своје странке, која је и покренула процес оцене уставности Закона о утврђивању надлежности и Статута АПВ по њиховом ступању на снагу.

         Он је поручио и да ће одлуке Уставног суда морати да се спроведу, или ће, како је навео, у противном, према онима који се о ту обавезу оглуше морати да се примени Кривични закон, те да ће се Војводина од септембра наћи у политичкој кризи.

         Не може се ту користити „земунска” правна терминологија: „поштоваћемо одлуку Уставног суда”. Одлука се спроводи или не. Ако се не спроводи, за то постоје принудни механизми, а Кривични закон предвиђа да је за неизвршење судске одлуке запрећена казна затвора од три месеца до три године. И имаћемо политичку кризу у Војводини у септембру ако се одмах не напише нови статут који ће бити усклађен с Уставом – упозорио је он.

  • Ви кажете да је УСС прихватио најважније примедбе ДСС-а, док ваши политички опоненти сматрају да у тој одлуци ипак има доста апсурда?

         - За нас је најважније да су оспорене одредбе које се тичу државе. Ако нешто има територију, амбасаде, служебни језик и писмо, главни град… – шта то може бити него држава? Покушали су да државни ауторитет Србије замене неким квазиауторитетом АП Војводине и ту их је Уставни суд сасекао у корену. И та политика да се Војводина корак по корак одвоји од Србије доживела је свој „стаљинград”. Не ликујем због тога јер мислим да је сад важније да се проблему приступи рационално и да се не иде у нове грешке којима би се нанело још више штете.

  • Зашто је спорна канцеларија АПВ у Бриселу, а нису и канцеларије Ниша и Крагујевца?

         - Крагујевац и Ниш имају канцеларије, а Војводина је направила представништво у Бриселу у којем седе људи који имају дипломатске пасоше и имају статус дипломатског особља. Да ли је и Мило Ђукановић најпре направио трговачко представништво у Вашингтону, а сад је у истој згради амбасада Црне Горе? Да то нису људи који су штампали „војвођанске пасоше”, можда бих им ја и веровао… Одлука Уставног суда има да се спроведе.

         Друштво из Брисела има да се врати и да им се узму дипломатски пасоши. Све одлуке које су донете у Покрајинској скупштини засноване на неуставним одредбама морају да се пониште. То значи да нема Војвођанске академије наука и уметности, нема више латинице, све је на српском језику и на ћирилици, а језици мањина и њихова писма могу бити у службеној употреби. А не да се сајт Скупштине или Владе Војводине отвара на латиници, као у Црној Гори Мила Ђукановића.

  • Да ли ви стварно верујете да се у Војводини припремао црногорски сценарио, с обзиром на то да инсистирате на тим поређењима?

         - А зар ви мислите да није? Да ли је током пописа било позива грађанима да се изјасне као Војвођани?… Не славим ја што смо ми победили пред Уставним судом, јер је на концу Војводина изгубила зато што су  енергију грађана, време и новац ДС, СВМ и ЛСВ потрошили у последње три године идући ка ћорсокаку из којег се сад морамо вратити. А то кошта. А коштаће још више ако се покрајинска власт настави понашати ирационално.

         Скупштина Војводине морала би под хитно да усвоји нови предлог статута Војводине који је у складу с Уставом јер ће Уставни суд у том случају зауставити поступак оцене уставности овог статута. Ако то не учинимо, и Статут ће биту оспорен пред Уставним судом, и то ће бити нови шамар покрајинској власти и њеној политици. А судећи по потезима које су до сад повлачили, чини ми се да су властодршци у Војводини намерни да наставе да се противе уставноправном поретку Србије.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари