Шта би Србија добила модернизацијом Војске уз помоћ Русије?

ДА ЛИ ЈЕ СУШТИНСКА ВОЈНА САРАДЊА СА МОСКВОМ МОГУЋА

БЕЗ КОРЕКЦИЈЕ ДРЖАВНОГ КУРСА?

Ивица Дачић са Владимиром Путином

       ПРЕМИЈЕР Ивица Дачић шокирао је све београдске либерале кад је - после разговора са Владимиром Путином, Дмитријем Медведевом и Сергејом Шојгуом - саопштио да је сасвим могуће да ће Србија модернизацију своје Војске наредних година изводити уз помоћ Русије, њене војне индустрије и науке.

       Одмах се отворило неколико незаобилазних питања:

       Шта би Србија и њена одбрамбена моћ тиме добили?

       Шта је све Војсци Србије тренутно потребно, а шта - најпотребније?

       Да ли су модернизација - и војна и војно-техничка сарадња са Русијом коју је наговестио Дачић - могући без корекције државног спољнополитичког курса?

       Да ли је Дачићева најава можда индиректна потврда да је до такве - макар делимичне - корекције већ дошло?

Мирослав ЛАЗАНСКИ, војно-политички коментатор „Политике“

Русија нуди: 12 Миг 29 М 2, ракетне системе „панцир“ и С-300 и радаре великог домета

  • Ракетне системе противваздушне одбране смо и раније куповали од Русије, као и суперсоничне авионе. Логично је да наставимо тако, јер је цела наша војна логистика, кад је реч о ракетним системима и надзвучним авионима, базирана на руској технологији

       РОГОЗИН је прошли пут донео понуду за модернизацију наше Војске, конкретно за набавку 12 авиона Миг 29 М 2, да би се са четири која имамо комплетирала једна ескадрила.

       У понуди су били ракетни системи „панцир“ и С-300 са ракетама за С-400 и неколико нових радара великог домета.

       То је оно што би нама хитно требало.

       Пре неколико дана су у Србији били руски стручњаци из завода Миг да испитају колико могу да продуже ресурсе постојећим авионима Миг 21, јер њима овог априла истиче век употребе.

       Ако са Русима склопимо договор о неком кредиту - то би било одлично.

       Кад је реч о производњи по лиценци, министар одбране је пре неколико месеци рекао да смо у Великој Плани направили једну фабрику које ће производити оклопна возила на бази руског „камаза“, где би мотор и шасија били као код „камаза“.

       Све друго можемо да произведемо код куће, али ракетне системе противваздушне одбране смо и раније куповали од Русије, као и суперсоничне авионе. Логично је да наставимо тако, јер цела наша логистика војске, кад је реч о ваздухопловству - ракетним системима и надзвучним авионима, базирана је на руској технологији.

       Прелазак са руске на западну технологију пуно би коштао и тражио би много времена, јер су сви механичари обучени за руске авионе.

       Осим тога, руски и авиони и ракетни системи су три пута јефтинији од западних!

       Иначе, ко прича да смо окружени НАТО земљама, нема појма о геостратегији. Македонија ни БиХ нису у НАТО, па чак ни Црна Гора није у НАТО. То је једно, а друго је: Аустрија је окружена НАТО земљама и Швајцарска исто, па не постављају питање шта ће да раде због тога! Ми никоме не претимо, немамо офанзивну војну доктрину.

       Та прича данас не пије воду, а онај ко прича другачије или не познаје ствари или не познаје војне доктрине.

Золтан ДАНИ, пуковник у пензији

Војску хитно модернизовати, најбоље - уз помоћ Русије

  • Приоритет би требало буду набавка ловачке авијације, хеликоптера за непосредну подршку и савремених средстава за противваздухопловну одбрану

       НАША војска је - као и наша привреда - у доста тешком стању. За модернизацију војске су потребна врло значајна средства а пошто их немамо, онда треба одредити приоритете на основу усвојене стратегије и доктрине. Кад се то усагласи, а то је и политичко питање, онда ће већ бити лакше јер ће у тим документима бити одређени приоритети.

       Ако желимо да сачувамо ово мало територије што нам је остало, онда под хитно треба модернизовати и још боље опремити нашу војску, како би била још способнија да се супротстави потенцијалном непријатељу а као што знате, један део наше територије још увек не можемо да контролишемо.

       Наше Ваздухопловство и противваздушна одбрана је као „феникс“ полако се диже из пепела и то сопственим снагам. Далеко је од онога што је некад било али уз стратешке партнере и одабране савезнике, брзо се може повратити борбена способност. По мом скромном мишљењу, приоритет би требало има набавка ловачке авијације, хеликоптера за непосредну подршку и савремених средстава за противваздухопловну одбрану.

       Потпуно подржавам модернизацију уз помоћ Русије и у војно-техничкој сарадњи са њом. Ми смо и раније у ЈНА доста користили средства ратне технике из тог подручја.

       Имамо доста искуства са тим средствима а и још доста те технике која се може успешно и рационално модернизовати.

       Зато ценим да ће то на најбржи могући начин поправити борбену готовост наше Војске.

Живадин ЈОВАНОВИЋ, председник Београдског форума за свет равноправних

Морамо убрзати ствари са Русијом

  • Русија је давно рекла да Србију подржава у свему што одлучимо да је добро за нас. Сада је ред да Србија у Београду једним гласом одлучи шта ће са Косовом - да то питање врати у оквир Резолуције 1244

       СРБИЈА, с једне стране, нема потребе да мења односе са НАТО, али је зато велика потреба да се убрзано развијају војно-техничка сарадња и сарадња у одбрани са Русијом!

       Наиме, Србија мора бити у равнотежи у правно-политичком погледу, али је још у зависном положају у односу на Запад. Та зависност за Србију није добра и може се избећи тако што ћемо убрзати ствари са Русијом.

       Истакао бих да се Србија преговорима у Бриселу била добровољно одрекла подршке Русије, Кине и других земаља на које је могла, а надам се још може, да рачуна на подршку у УН.

       Сада је Дачић у Москви практично заменио онај мехур од сапунице датума - могућношћу да се Косово врати у УН.

       Русија је давно рекла да Србију подржава у свему што одлучимо да је добро за нас. Сада је ред да Србија у Београду једним гласом одлучи шта ће са Косовом - да то питање врати у оквир Резолуције 1244, а Русија неће мењати своју принципијелну подршку Србији.

       Кад је реч конкретно о модернизацији војске, природније је да то урадимо са Русијом, пошто је Србија од Другог светског рата целу своју војну индустрију - цело наоружање, и сувоземно и ваздухопловно - базирала на технологијама ондашњег СССР, односно данашње Русије. Наши стандарди су ближи стандардима руске војне технике, него западне.

       Најважније је међутим ово: црвене тепихе које смо постављали бомбардерима НАТО који су нас гађали 1999, заменили смо најавом сарадње са Русијом.

Драган ПЕТРОВИЋ, Институт за међународну политику и привреду

Из блата уз руску помоћ

  • Да ли је ово са Дачићем у Москви најава новог курса: плашим се да у Влади не постоји јединство око тога, али још се „игра“

       ПРВО морам да кажем да је Русија помогла да се изблокира Ахтисаријев план и то пре шест година. Од тада се ситуација у свету променила на штету САД, Велике Британије и других западних сила у односу на земље БРИК и ми из овог блата можемо да се извучемо уз руску помоћ.

       Али, под условом да то заиста желимо, имајући у виду контрадикторне изјаве представника српских власти. Дакле, ми морамо да немамо клипове у самом врху власти и тада уз помоћ Русије можемо да спасимо доста око Косова и Метохије.

       БиХ и Црна Гора нису у НАТО, а то значи да није тачно да смо окружени НАТО земљама! У тај савез не треба да идемо, већ да задржимо војну неутралност, што по свим истраживањима сматра и 70 одсто грађана Србије.

       Зато би нам руска подршка за наоружање и за излазак из економске и друге кризе итекако помогла!

       Да ли је ово са Дачићем у Москви најава новог курса: плашим се да у Влади не постоји јединство око тога, али још се „игра“.

Радован РАДИНОВИЋ, генерал у пензији

Треба нам С-300, а не можемо да га сами производимо

  • Морамо набавити нове системе за ваздухопловне снаге, снаге ваздушне одбране и елементе за командовање и везу

       МОДЕРНИЗАЦИЈА Војске Србије пре свега подразумева војно-техничку модернизацију, односно набављање нових система, пре свега за ваздухопловне снаге, снаге ваздушне одбране и елемената за командовање и везу.

       Када је реч о масовном и пешадијском оружју, мислим да наша наменска производња може да задовољи потребе опремања. Али, у војним системима нам треба помоћ, јер су они јако скупи и није исплативо да их производимо у малим серијама. Зато: без помоћи и подршке моћних земаља тешко то можемо да постигнемо.

       Рецимо, ми не можемо да произведемо С-300, али би нам јако користило да то имамо.

       То су системи за гађање авијације на великим висинама, а то немамо. Насушна је потреба да то и друге системе тог ранга можемо да обезбедимо!

       Међутим, тешко да то може да се обезбеди из буџета, већ само неком дугорочном војно-техничком сарањом на нивоу државе.

       Диана Милошевић

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари