Србија и политичку неутралност треба да дигне на ниво свог уставног принципа

САОПШТЕЊЕ НАРОДНЕ МРЕЖЕ, НАПРЕДНОГ КЛУБА И ЦЕНТРА ЗА РАЗВОЈ МЕЂУНАРОДНЕ САРАДЊЕ

* Србија у свом уставу треба да запише да неће уводити економске, политичке, спортске, културне или било које друге санкције, ма којој држави без претходне обавезујуће одлуке ОУН

* Сукоб са Москвом за целокупни српски народ представљао би националну капитулацију 

________________________________________________________

       СРБИЈА и Српска налазе се усред глобалног сукоба у који Брисел и Вашингтон желе да их укључе.

       Наше земље смештене су у области непосредног утицаја САД и ЕУ, али смо стратешки – кад је реч о нашим животним националним интересима – повезани са Русијом. Зато не да нам није у интересу већ нам наноси само озбиљну штету, уколико се сврстамо уз неку од страна.

       Сукоб са Москвом за целокупни српски народ представљао би националну капитулацију.

       Изгубили бисмо подршку за одбрану Косова и Метохије и Републике Српске. 

       Супротстављање западним силама, на другој страни, довело би до крајње неповољних економских и других последица.

       Решење видимо у хитном успостављању политичке неутралности, која би уз постојећу војну неутралност, била подигнута на уставни ниво. Предлажемо и допуну ове пуне, уставне неутралности, опредељењем да Србија неће уводити економске, политичке, спортске, културне или било које друге санкције, ма којој држави без претходне обавезујуће одлуке ОУН.

       Верујемо да су у свим осталим случајевима санкције акт агресије према другим државама, а Србија жели мир и сарадњу а не ратове.

       Немамо илузије да и после подизања наше неутралности на уставни ниво, Србија и даље неће бити под притисцима великих сила. Међутим, биће им знатно теже да нас увуку у своје игре.

       Неутралност видимо као једини начин да очувамо начелну, исправну, праведну и родољубиву спољну политику наше државе. Пуна неутралност не умањује ни званично опредељење Србије за, по нашем мишљењу одавно упитне европске интеграције, будући да је посредно део система ЕУ неутрална Швајцарска, а пуноправна чланица ЕУ је Аустрија, која је и основана под условом неутралности. 

       Неутралност и одбацивање санкција могу постати и пут превазилажења отровних сукоба које су политичке странке пренеле на грађане, као и споменик јединства српског народа који се свих ових година бори за равноправност, слободу и независност. 

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари