Специјални суд ослободио судију Благоја Јакшића

ТОКОМ ЧИТАЊА ПРЕСУДЕ У СУДНИЦИ СЕ ЧУЛИ УЗВИЦИ ОДУШЕВЉЕЊА

  • Питање је да ли је ово све требало да буде и да ли Србији треба овако нешто, рекао је Јакшић после изрицања пресуде и позвао новинаре да истраже позадину целог случаја

         СПЕЦИЈАЛНИ суд у Београду ослободио је члана Високог савета судства, судију Благоја Јакшића и његове сараднике оптужби да су злоупотребом противправно прибавили 20 милиона динара.

         Пресуду је прочитао судија Драган Милошевић, а приликом читања пресуде у сали су се чули узвици одушевљења, на шта је судија узвратио да „судница није фудбалски терен и да су такве реакције непримерене“.

         Образлажући пресуду, судија Милошевић је рекао да су оптужени Благоје Јакшић и сарадници ослобођени услед недостатка доказа и додао да тужилац није доказао прибављање имовинске користи у том износу, а да доказе није прибавио ни суд. 
Судија је рекао да је ослобођен и Мирослав Божовић, који је био Јакшићев помоћник, а коме се на терет ставља да је помагао Јакшићу. Како је Јакшић ослобођен, ни Божовић није могао да одговара за кривично дело које му се стављало на терет, рекао је судија Милошевић.

         Судија Милошевић је током образлагања пресуде рекао и да му је чудно то што Јакшић још 2003. године није процесуиран, као и због чега је овај предмет актуелизован осам година касније, односно 2011. године.

         Јакшић је, после изрицања пресуде, рекао новинарима да је Судско веће на коректан начин водило поступак и да су професионално радили од првог дана.

         „Питање је да ли је ово све требало да буде и да ли Србији треба овако нешто“, рекао је Јакшић и позвао новинаре да истраже позадину овог случаја.

         На питање када ће се вратити у ВСС, Јакшић је рекао да ће се вратити кад одлука постане правоснажна и нагласио да је током трајања процеса „имао подршку колега из целе Србије“.

         Оптужница је, осим судије Јакшића, теретила и Благоја Чуровића, Драгана Гавриловића, Милорада Лакетића и Љубомира Бишевца.

         Бишевац и директор ДТП „Лух“ из Косовске Митровице Милорад Лакетић били су оптужени да су закључили фиктивни уговор о купопродаји пословног простора, а Јакшићу се на терет стављало да је као председник Општинског суда у Косовској Митровици, дао налог да се фалсификовањем службене књиге тог суда изврши овера тог фиктивног говора. Референти овере у суду Благоје Чуровић и Драган Гавриловић били су оптужени да су Јакшићев његов налог извршили.

         Бишевац је потом, према оптужници поменути простор продао Универзитету у Приштини, са седиштем у Косовској Митровици, за купопродајну цену од око 20 милиона динара и тако прибавио имовинску корист у том износу, и нанео штету ДТП „Лух“.

         Јакшић је био ухапшен 23. сепрембра 2011. и пет и по месеци је провео у притвору до одлуке суда да му дозволи одбрану са слободе уз јемство од 80.000 евра. 

         Он је до хапшења радио као судија Прекршајног суда у Београду, а у Високи савет као члан из реда судија, дошао је у марту 2010. године пошто је изабран на непосредним судијским изборима.

         Високи савет је на седници 16. јануара одлучио да нема услова за његово разрешење са судијске функције, као и из тог тела. Он је у том телу био задужен за поступање по притужбама неизабраних судија - који нису прошли реизбор 2009. године. Јакшић је под суспензијом од децембра 2011.

         Тужилаштво за организовани криминал саопштило је данас да ће поднети жалбу на пресуду.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари