Широке руке и за „ефикасно спровођење глобализације”

НЕВЛАДИН СЕКТОР НА ДРЖАВНИМ ЈАСЛАМА (6)

МИНИСТАРСТВО ЗА ОМЛАДИНУ И СПОРТ ДЕЛИЛО НОВАЦ И МИМО СПОРТА И ОМЛАДИНЕ

Све уз осмех: бивша министарка - Снежана Самарџић Марковић

  • Београдски Фонд за политичку изузетност добио је од државе Србије 10,6 милиона динара за демократизацију и евроатлантске интеграције наше земље, од чега му је 9,7 милиона искеширало Министарство за спорт и омладину, а остатак су добили са рачуна Министарства за дијаспору
  • Прави рекордер добитник је БОШ Удружење грађана, односно Београдска отворена школа која је од Министарства за омладину и спорт добила око 23 милиона динара
  • Буџетски новац за омладину и спорт добијали и Центар за алтернативно решавање сукоба (1,7 милиона динара током 2008.), Центар за цивилно војне односе (2,28 милиона динара) и АБЦ Центар за мир толеранцију Врање (1,6 милиона)...

         МИНИСТАРСТВО за спорт и омладину потрошило је укупно 5,48 милијарди динара током четворогодишњег периода власти формиране око ДС.

         На невладин сектор који се бави директно спортом потрошено је нешто мање од пет милијарди, а са око 60 милиона динара је то министарство помогло активности НВО везане за развој цивилног сектора и евроатлантске интеграције.

         АГОРА, која је регистрована као Удружење грађана за бољи Вршац, добила је 2,45 милиона динара током 2008.

         Основана је као НВО 2002. са „визијом да се помогне локаним политичким и пословним лидерима и грађанима да успоставе партнерске односе и спроведу разнолике активности попут: препознавања локалних могућности, активирања ресураса и стварања предуслова за одрживи развој градских и сеоских месних заједница у општини Вршац. Главни циљ оснивања Центар грађана АГОРА је и унапређење локалног одрживог економског развоја кроз организовање: предузетничких клубова, клубова пољопривредника и иницијатива за започињање сопственог посла;  учешћа грађана у изради стратегија и планова општинског економског развоја; идентификације и спровођења кампања јавног заступања које су у вези са економским развојем, као и пројеката који се односе на економску инфраструктуру и заштиту животне средине“.

         Дакле, то је НВО који је превасходно окренута бизнису и развоју.

         Сличан је случај и са НВО која се зове Асоцијација за развој општине Врбас која је од истог Министарства добила 2,62 милиона динара... И са Центром за друштвено-економски развој Јагодине, који је  укупно инкасирао 5,47 милиона буџетских динара и то од Министарства дијаспоре (800,000 динара 2008.) и Министарства за омладину и спорт (3,87 милиона 2008. и 800,000 динара 2010. године).

         Београдски Фонд за политичку изузетност добио је од државе Србије 10,6 милиона динара за демократизацију и евроатлантске интеграције наше земље, од чега му је 9,7 милиона искеширало Министарство за спорт и омладину, а остатак су добили са рачуна Министарства за дијаспору!

         Ова проНАТО НВО не крије своје намере и наглашава - на сајту (http://www.gradjanske.org/page/youthProgram/sr/infoCenter/directory.html?view=organization&organizacijaId=239) – да је Београдски фонд за политичку изутетност непрофитна и нестраначка организација која намерава да својим ангажманом допринесе изградњи и континуираном развоју нове политичке елите и лидера у другим сегментима јавног живота, који ће Србију одговорно водити у процесу европских и евроатлантских интеграција.

         Београдски фонд за политичку изузетност је део Мреже школа за политичке студије у југоисточној Европи које делују под покровитељством Савета Европе. Фонд је основан новембра 2003, а „оснивачица и председница“ је Соња Лихт.

         Главни циљ Фонда је да допринесе изградњи и континуираном развоју демократски оријентисане политичке елите (у парламенту, политичким партијама и институцијама на националном, регионалном и локалном нивоу), али и лидера у другим сегментима плуралистичког друштва (у државној администрацији, невладиним организацијама, медијима, култури, судству, синдикатима и пословном сектору).

         Основна улога Фонда је да политичкој и друштвеној елити омогући стицање додатних знања и вештина неопходних за демократску трансформацију друштва и за приступање европским и евро-атлантским структурама.

         http://www.bfpe.org/sr/home

         Прави рекордер добитник је БОШ Удружење грађана, односно Београдска отворена школа која је од Министарства за омладину и спорт добила око 23 милиона динара! Исплате су биле током 2009. (11,17)  и 2010. (11,85).

         http://www.crnps.org.rs/nvobudzet#pretraga

         Шта је БОШ? Претеча ове НВО је била Кредибел школа коју је 1993. основала Кредибел банка, али због „финансијских тешкоћа“ замало да се угасе 1996. Уместо гашења, пререгиструју се у НВО и добијају „велико разумевање“ од Фонда за отворено друштво, па школују четврту генерацију младих носилаца промена и изнедрују прве учеснике студентских протеста 1997. Као део „мреже невидљивих колеџа“ Института за отворено друштво из Будимпеште, ишколовала је сараднике будућег Отпора и кандидате за одборнике странака ДОС.

         Шта промовишу данас и у сарадњи са ким, види се из списка актуелних партнера и донатора, а они су: Сорошев Фонд за отворено друштво Србија http://www.fosserbia.org/, Сорошев ХЕСП (Фонд за отворено друштво – фонд за подршку вишем образовању), Сорошев Институт за отворено друштво, Министарство иностраних послова Краљевине Норвешке, Европска комисија, Фондација Фридрих Еберт, Фондација Конрад Аденауер (финансирају у 120 земаља спољну преоријентацију ка трансатлантском систему вредности и развоју тржишне привреде и политички се ангажују ради ефикасног спровођења глобализације: пише на сајту http://www.kas.de/serbien/sr/about/  ). Донатори и партнери су и Кока Кола и Б92. http://www.bos.rs/srp/partneri-i-donatori

         Центар за развој цивилног друштва добио је 6,45 милиона динара током четворогодишњег периода (2008. до 2011.), све од Министарства за спорт и омладину сем око о,43 милиона колико је у 2011. уплатило Министарство за људска и мањинска права. Занимљиве детаље о раду те НВО ФАКТИ су објавили овде http://fakti.org/serbian-point/okolo-gladac/pare-i-centru-za-razboj-obrazovanja-i-stv-i-centru-za-razvoj-obrazovanja-i-stvar

         На истој адреси су детаљи и о НВО Центар за регионализам, који је од Министарства за спорт и омладину добио 1,1 милион 2008. године. Подсећања ради, овај центар се бави, између осталог, надгледањем спровођења договора између Београда и Приштине и извештавањем Брисела о „подацима који су добијени са обе стране границе, и који су једини такве врсте који тренутно постоје“.

         Европски покрет у Србији добио је нешто више од 10 милиона динара и то 2008, 2009 и 2010, с тим да је од те цифре део отишао на Локално веће Ниш (3,1) и Сремска Митровица (0,9 милиона динара).

         Међу оним НВО које су добијале буџетски новац за омладину и спорт су и Центар за алтернативно решавање сукоба 1,7 милиона динара током 2008, Центар за цивилно војне односе 2,28 милиона динара, АБЦ Центар за мир толеранцију Врање 1,6 милиона...

 

Извињење колегама, НЕД и читаоцима

ДА ЈЕ НАМЕРНО - И УКУПНА СУМА БИ БИЛА ПОГРЕШНА

          У ЈЕДНОМ од наставака серије текстова о финансирању невладиног сектора, при компјутерском уносу текста, направили смо две ненамерне грешке у навођењу износа донација које је доделила фондација НЕД.

          Грешке се односе на суме које су од НЕД добили Пешчаник и Независно друштво новинара Војводине добили од НЕД.

          Пешчаник је добио 39.770 долара, а ненамерном грешком смо објавили 397.700 долара.

          У случају НДНВ смо погрешно навели 289.800 уместо 29.800 долара.

          Обе грешке су заиста ненамерне (8 и 9 су једна поред друге на тастатури) и обе отклањамо.

          Доказ ненамерности обеју су и наслов текста и остатак текста. Јер, у наслову се, рецимо, прецизира да је НЕД у Србији потрошио укупно милион долара на 20 удружења. А да су Пешчаник и НДНВ добили износе који су омашком наведени, укупан збир наведен у наслову – као и у одговарајућем делу текста - био би увећан за око 610.000 долара. Па бисмо објавили да је НЕД у Србији потрошио око 1,6 милиона долара. 

          Дакле: да смо хтели да Пешчанику и НДНВ припишемо нетачне, знатно увећане суме – онда бисмо их унели у укупан износ донација НЕД-а.

          Извињавамо се колегама из Пешчаника, НЕД-у и НДНВ – а и читаоцима Факата - због нехотичне грешке.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари