САД: Косову војску, па у НАТО

ЗВАНИЧНИ ЛИСТ АМЕРИЧКИХ ОРУЖАНИХ СНАГА ПИШЕ ДА БИ КОРАК НАПРЕД ЗА ПРИШТИНУ БИО ФОРМИРАЊЕ АРМИЈЕ

         СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе (САД) желе да направе војску Косова која би могла да се у што скоријем времену прикључи НАТО, пише амерички војни лист "Старс анд Стрипес".

         Ово, иначе официјално гласило америчке војске, процењује да би војска Косова, мада малобројна, била још један корак ка осамостаљењу Приштине.

         Косовски лидери, с друге стране, тврде да таква војска не би била претња никоме и упркос чињеници да Сједињене Државе подржавају ту идеју, још није јасно какав је став Алијансе о томе, пише тај војни портал.

         Војска би била формирана од постојећих Безбедносних снага Косова (БСК), које имају 2.500 људи, што би, према писању листа, могло да се покаже као „тежак задатак за младу државу која још није обезбедила потпуно међународно признање“ и према којој Београд гаји „дубоко неповерење“.
БСК су, између осталог, задужене за операције потраге и спасавања, уклањање експлозива и гашење пожара.

         „Морамо да произведемо сигурност, а не да је конзумирамо“, изјавио је Реџеп Сељими, члан одбора косовског парламента задуженог за надзор БСК:

         „Из тог разлога желимо да завршимо посао што је пре могуће како бисмо могли да се прикључимо НАТО.“

         Представници амбасаде САД у Приштини нису желели да коментаришу захтеве Косова за формирање војске, рекавши само да Вашингтон подржава садашње безбедносне снаге и њихову будућу реорганизацију, коју ће спроводити амерички војни саветници, пише лист.

         На Косову је тренутно размештено скоро 5.600 припадника НАТО-а, од којих су 800 Американци.

         Према подацима америчке амбасаде, САД обезбеђују између 5,5 и седам милиона долара годишње за обуку и војне набавке за БСК, чији је укупни буџет 35 милиона долара, наводи “Старс енд страјпс“.

         “САД су наш стратешки партнер и заувек ће то бити“, изјавио је командант БСК генерал Кадри Кастрати.

         „Све што радимо, радимо у координацији са америчким војним аташеом у Приштини и колегама који раде у саветничком тиму НАТО или Канцеларији за сарадњу у домену одбране.“

         Америчка војска ће, према наводима листа, имати главну улогу и у следећој фази косовских снага, чије преобликовање би требало да почне у јуну 2013. године.

         Косовски министар безбедносних снага и бивши премијер Агим Чеку изјавио је недавно у једном интервјуу да су одбрамбене снаге нужност.

         „Ми сада не само што изграђујемо државу, већ и друштво. Сматрам да су војне снаге за нас важан фактор националног идентитета,“ рекао је Чеку.

         Он је оценио да су војне снаге одличан инструмент за модернизацију друштва.

         „Можемо да служимо као добар пример дисциплине, службе нацији, испуњавања дужности,“ рекао је он.

         И Чеку и Кастрати желе малобројне снаге, у складу са стандардима НАТО-а, преноси лист.

         „Не желимо да будемо у равнотежи с било којом другом земљом, већ само да испуњавамо сопствене безбедносне потребе“, рекао је Чеку и додао да „не желе да представљају претњу никоме“.

         Многи косовски лидери прижељкују пријем Косова у НАТО, али нејасно је како Алијанса види косовску војску, напомиње амерички војни лист, додајући да је и даље споран чак и статус БСК. Земље чланице НАТО-а још нису одлучиле да ли да безбедносне снаге назову „потпуно оперативно способнима“ - што је углавном техничка оцена - за шта се залажу САД.

         “Покушавамо да постигнемо консензус по том питању и крећемо се у позитивном смеру“, рекао је Мајкл Крајдлерк, политичко-војни функционер амбасаде САД у Приштини.

         „Међутим, процес постизања консензуса у Бриселу је веома мучан.“

         Још једну бригу за међународну заједницу представља напета ситуација на северу Косова, наводи „Старс енд страјпс“.

         Иљир Деда, директор Косовског Института за политичко истраживање и развој, упозорио је и на могућност да земље НАТО-а које нису признале Косово можда неће прихватити идеју о косовској војсци. Приштина, према његовим речима, треба да се концентрише на најутицајнице савезнике - САД и Велику Британију.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари