Селаковић: Нико не разуме Србе боље од наше браће и сестара Македонаца
НА БРДУ ЗЕБРЊАК КОД КУМАНОВА ОБЕЛЕЖЕНО 111 ГОДИНА ОД КУМАНОВСКЕ БИТКЕ
* Никола СЕЛАКОВИЋ се захвалио Влади Северне Македоније, Граду Куманову, Општини Старо Нагоричане и свима који су омогућили обележавање великог догађаја из заједничке прошлости: „Може се слободно рећи, да и данас, као и пре 111 година, нико не разуме Македонце као што разумеју Срби, нити ико разуме Србе као што разумеју наша браћа и сестре Македонци”
* Ненад СТЕВАНДИЋ: Захваљујем се Северној Македонији и браћи Македонцима што смо у прилици да, заједно са руководством Србије и заједницом Срба у Македонији обиђемо сва места наших успеха. Места на којима је српска војска доносила слободу и себи и другима, и да негујемо традиције које служе на понос народа који се разумеју и живе заједно
* Церемонију предводио министар Србије за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић. Вијенце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, представник Владе С. Македоније, посланици у Собрању С. Македоније, као и представници градова и општина Србије, политичких организација Срба у С. Македонији
__________________________________________________
ИСПРЕД Спомен-костурнице на брду Зебрњак код Куманова данас је обележено 111 година од Кумановске битке.
Државну церемонију предводио је министар Србије за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Никола Селаковић.
Венце су положили и представници Министарства одбране и Војске Србије, представник Владе Северне Македоније, посланици у Собрању С. Македоније, као и представници градова и општина Србије, политичких организација Срба у С. Македонији и удружења за његовање традиција из С. Македоније и Србије.
Селаковић је истакао да су српски и македонски народ много пута у историји делили добро и зло.
Захвалио је Влади Северне Македоније, Граду Куманову, Општини Старо Нагоричане и свима који су омогућили обележавање овог великог догађаја из заједничке прошлости.
„Може се слободно рећи, да, као и пре 111 година, тако и данас, нико не разуме Македонце као што разумеју Срби, нити ико разуме Србе као што разумеју наша браћа и сестре Македонци”, рекао је Селаковић.
Како је рекао, војска је 6. октобра 1912. закорачила у Скопље први пут после 520 година.
„На црквама у том времену први пут су зазвонила звона и о томе сведочи и звоно у селу Довезенцу, недалеко од Куманова, које је било вест слободе”, истакао је министар.
Нагласио је да су наши преци овде дошли да ослобађају своју браћу и сестре по крви и вери који су вековима трпели под османским ропством.
„У тој доброј вери, ми смо дошли данас овде да се захвалимо онима који чувају вечну успомену и овај вечни дом наших предака који су изгинули у Кумановској бици, да кажемо да се данас заједнички боримо за мир, да се заједнички боримо за просперитет наших људи, наших жена, деце, старих, свих оних који са нама живе заједно и деле животни простор”, рекао је Селаковић.
Додао је да се „у борби за мир и просперитет боримо за свако ново радно место, да се боримо да на трећим тржиштима и у трећим државама, кроз Отворени Балкан и заједнички наступамо и јачамо наше привреде и да заједнички видимо будућност у европској породици и заједници народа којој смо припадали и пре 111 година, којој припадамо и данас и којој и културолошки и цивилизацијски припадаћемо и у будућности”.
Председник Народне скупштине Републике Српске Ненад Стевандић је захвалио Северној Македонији и „браћи Македонцима што смо у прилици да, заједно са руководством Србије и заједницом Срба у Македонији и њиховим удружењима обиђемо сва места наших успеха”.
„Места на којима је српска војска доносила слободу и себи и другима, да негујемо традиције које служе на понос народа који се разумеју и живе заједно. Посебну част имам да изразим захвалност у име руководства Републике Српске, председника Републике, Народне скупштине Владе на прилици да будем овде заједно са свима вама и да одамо пошту дивјунацима који су пример за наше будуће бивствовање”, нагласио је Стевандић.
И додао: „Увек ћемо његовати слободарски дух самопоштовања који нас је знао скупо коштати, али је омогућио да покажемо снагу свога народа и наше културе“.
Кумановска битка 23. и 24. октобра 1912. године била је прва велика победа српске војске у завршном чину ослобођења Старе Србије, Македоније и целог Балкана од вишевековне османлијске власти.