СЕЛАКОВИЋ: Амнестија ће обухватити 3.600 затовреника, али неће сви на слободу

КАПАЦИТЕТ СВИХ ЗАТВОРА У СРБИЈИ НЕШТО ВИШЕ ОД 7.000 МЕСТА,

А У ЊИМА ЈЕ ТРЕНУТНО ОКО 11.000 ЉУДИ

Никола Селаковић

  • Они који су осуђени на казну затвора до три месеца биће на слободи, они који су осуђени до шест месеци, њима ће казна бити умањена за 50 одсто, а осталим осуђеницима ће казна бити умањена за четвртину, саопштио је министар правде Никола Селаковић
  • Амнестијом неће бити обухваћени и они који су три пута правоснажно осуђени, а по први пут ће се амнестија односити на лица старија од 70 година

        МИНИСТАР правде и државне управе Никола Селаковић рекао је да је Предлог закона о амнестији до сада најбољи законски текст о томе, али да то не значи да ће се свих 3.600 осуђеника обухваћених амнестијом наћи на слободи.

       Селаковић је, после разговора за вршиоцима функција председника судова у Нишу, рекао да је ситуација у српским затворима тешка, јер је укупни капацитет нешто више од 7.000 затвореника, а у затворима се налази тренутно око 11.000 притвореника и осуђеника.

       „Они који су осуђени на казну затвора до три месеца биће на слободи, они који су осуђени до шест месеци, њима ће казна бити умањена за 50 одсто, а осталим осуђеницима ће казна бити умањена за четвртину“, подсетио је Селаковић у разговору са новинарима.

       Он је указао да се амнестија не односи на извршиоце тешких кривичних дела као што су тешка убиства, полни криминал, организовани криминал, давање и примање мита, тероризам или лица која су осуђена за неовлашћену производњу и промет опојних дрога.

       Амнестијом неће бити обухваћени и они који су три пута правоснажно осуђени, а по први пут ће се амнестија односити на лица старија од 70 година.

       Селаковић је напоменуо да је нацрт тог закона рађен од самог почетка рада Министарства правде и да није у било кавој узрочној вези са наводним најавама протеста у српским затворима.

       Он је, упитан о страдању гардиста а поводом годишњице од тог догађаја, рекао да је адреса за то питање Врховни касациони суд и републичко тужилаштво.

       „Министар правде не треба да коментарише судске одлуке. Ако је раније било политичких притисака и препрека, оне сада не постоје. Надлежни органи треба да дају одговоре које поставља јавност“, казао је Селаковић.

       Министар правде и државне управе Никола Селаковић рекао је данас и да ће Србија ускоро добити Закон о међународном приватном праву, модерну кодификацију по угледу на модерне и савремене земље Европе и света.

       „Србија ће добити Закон о међународном приватном праву у року који се мери месецима“, казао је Селаковић који је на нишком Правном Факултету говорио на почетку другог радног дана 10. Конференције међународног приватног права која је окупила најпознатије стручњаке из ове области.

       Усвајањем новог закона Србија ће побољшати положај својих грађана у односу на инострана права и олакшаће сваку врсту правног промета, рекао је Селаковић који ће после учешћа на конференцији обићи и судове са седиштем у Нишу.

       Према речима Селаковића, област међународног приватног права добија све више на значају, нарочито после распада бивше Југославије, од када се грађани, а и правна лица, све чешће сусрећу са елементима иностраности у правном промету и економском пословању.

       Селаковић је подсетио да је Србија већ 10 година чланица Хашке конференције и да је до сада ратификовала девет конвенција.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари