САМАРЏИЋ: Џаба прете Стразбуром!

ДСС: НЕМА МЕСТА ЗА ИНТЕРНАЦИОНАЛИЗАЦИЈУ ВОЈВОЂАНСКОГ ПИТАЊА

Слободан Самарџић

  • Сама помисао о интернационализацији војвођанског питања је прва нервозна реакција оних који су изгубили у овој игри, то је готово неуротичан став
  • Не сумњам да ће бити жалби, оптуживања и потказивања јер је то стил и начин рада људи који су тражили аутономију Војводине на начин њене сепарације од Србије
  • То је политичка активност око које се не треба пуно бринути, одлука Уставног суда је легитимна и суверена и нема начина да се на њу интервенише
  • Eвропски суд за људска права у Стразбуру не одлучује о питањима уставности неке земље

          ПОТПРЕДСЕДНИК Демократске странке Србије Слободан Самарџић оценио је да нема места за интернационализацију војвођанског питања и да такве најаве представљају „неуротичан став“ оних који су изгубили одлуком Уставног суда.

          Самарџић је на конференцији за новинаре рекао да нема могућности за интернационализацију војвођанског проблема јер је питање територијалног уређења унутрашња ствар сваке државе.

          Самарџић је подсетио да је ДСС поднела предлоге за оцену уставности Закона о утврђивању надлежности АП Војводине и изразио задовољство одлуком суда, иако није у потпуности уважио све примедбе ДСС, већ само 22.

          Додао је да је важно да је Уставни Суд Србије поништио одредбе које су суштински угрожавале правно јединство Србије, те да очекује да ће један од првих корака нове власти бити доношење новог закона, у складу са Уставом.

          Самарџић је додао између осталог да Европски суд за људска права у Стразбуру не одлучује о питањима уставности неке земље.

          „Сама помисао о интернационализацији војвођанског питања је прва нервозна реакција оних који су изгубили у овој игри, то је готово неуротичан став“, оценио је Самарџић.

          Самарџић је навео да ипак не сумња да ће „бити жалби, оптуживања и потказивања“ јер је то „стил и начин рада људи који су тражили аутономију Војводине на начин њене сепарације од Србије“.

          „То је политичка активност око које се не треба пуно бринути, одлука Уставног суда је легитимна и суверена и нема начина да се на њу интервенише“, оценио је Самарџић.

          Одлуком Уставног суда, казао је он, омогућено је „поновно увођење легалности, демократичности и отворености у политички живот Србије јер су током протекле четири године ти принципи јавног живота били директно угрожени начином на који је вођена политика“.

          Одлука Уставног суда Србије да су поједине одредбе Закона у утврђивању надлежности АП Војводине неуставне, ступила је на снагу.

          Потпредседник Демократске странке Србије оценио је  идеју председника Србије о решавању проблема Косова консензусом као добру јер она значи потпуни прекид досадашњег вођења косовске политике - у рукама једног човека - председника Републике.

          „Такав приступ решавања питања Косова (консензус), сматрамо добрим и значио би прекид политике која је вођена последње четири године, када је политику о покрајини водио председник државе (Борис Тадић)“, навео је Самарџић и  додао да не зна шта је тачно председник Србије Томислав Николић мислио када је позивао на национални консензус о Косову, али да ДСС начелно подржава ту идеју

          „Прва и последња тачка таквог консензуса који би требало постићи у Скупштини Србије, треба да буде Устав Србије, односно суверенитет и територијални интегритет земље, а садржај тог консензуса би био отворен за размишљање“, рекао је Самарџић.

          По његовим речима, та идеја је добродошла и такав приступ је добар и, ако би се тако решавао проблем, то би значио прекид досадашње политике.

          „Политика о Косову коју је до сада 90 одсто водио само председник Србије, осам одсто преговарач у техничком дијалогу, 1,9 Влада и 0,1 одсто парламент, просто не долази у обзир“, казао је потпредседник ДСС.

          Решавање проблема Косова консензусом, указао је Самарџић, подсећа на начин на који је ДСС водила политику о Косову када је била на власти - када су усвајане скупштинске резолуције које су или одборавале следећу фазу разговора или оно што је до тада урађено.

          Самарџић је оценио да тако није било од 2010. године до сада.

          „Нема много времена за консензус јер страни фактор делује на Косову на основу метода свршених чињеница“, казао је он и рекао да су тако функционисали и договори из Брисела.

          Функиционер ДСС је рекао да одлука о решавању косовског проблема и постизање консензуса мора бити свеобухватна и брза.

          „То би била добра порука читавом свету да се Србија не само не одриче Косова, већ чини све да најбоље и на легатиман, демократски начин, дефинише нову стратегију коју би, због свог демократског начина, свет морао да уважава“, оценио је он.

          Самарџић је оценио да је важно да се саслуша мишљење косовских Срба и треба их укључити у постизање консензуса, а Скупштина Србије је најбоље место за то.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари