Руски „Бе-200“ дежура у Нишу због пожара у Србији и региону

ПОНЕСЕ ВОДЕ КАО ШЕСТ ХЕЛИКОПТЕРА МИ-8

КОЈИ СЕ КОРИСТЕ У ВОЈСЦИ СРБИЈЕ ЗА ТЕ НАМЕНЕ

„Беријев Бе-200“

  • „Беријев“ може да понесе 12 тона воде, када се пуни на аеродрому може да узлети до девет пута дневно ако је реч о раздаљини, на пример, од Ниша до рејона Таре као што је то био случај прошле године, а када је пожар ближе могао би да интервенише и до 30 пута дневно

         РУСКИ авион „Беријев Бе-200“ слетео је на нишки аеродром „Константин Велики“ где ће се налазити у режиму сталног дежурства, а посада је мобилна да одмах интервенише у случају избијања већих пожара на отвореном у Србији и земљама региона.

         Заменик начелника Сектора за ванредне ситуације МУП-а Србије Ђорђе Бабић сачекао је посаду из Русије и рекао да је руско Министарство за ванредне ситуације донело одлуку, да на молбу Србије, упути додатне ваздухоплове у случају потребе као што се то догодило прошле године.

         Он је подсетио да је сарадња са пријатељима из Русије започета још 2007. године, да се одвија на основу Споразума влада две земље и рада Српско-руског хуманитарног центра чије седиште је у Нишу.

         Руска летелица биће у Србији до краја септембра, а на захтев земаља из окружења биће ангажована и у региону на гашењу пожара о чему ће суседи Србије бити одмах обавештени, рекли су представници две земље.

         Бабић је подсетио да без руске помоћи прошле године у Србији не би били тако ефикасно угашени велики шумски, а капетан посаде Сергеј Арбузов, који је и прошле године предводио руску посаду, подсетио је на гашење пожара на Тари, на двонедељној борби са ватром од које је, како је рекао, спасавано ретко и вредно дрвеће.

         Апелујући на грађане Србије да не пале ватру на отвореном, Бабић је рекао да је прошле године 19 људи смртно страдало у тим пожарима и да се у овом периоду сваког дана пријавље од 100 до 150 пожара на отвореном простору.

         „Тренутно се гаси пожар код Борског језера, пре тога је горело Петрово село (Национални парк Ђердап), имали смо пожар на Мокрој гори“, рекао је Бабић упозоривши да је август месец високог ризика од избијања пожара због високих температура.

         Арбузов је рекао да је посада спремна да учини све како би српска страна била задовољна, као што је била и прошле године.

         Он је напоменуо да је гашење пожара у Србији специфично, како због високих планина и неприступачног терена, тако и због густог растиња, указујући да је гашење четинарских шума посебно компликовано јер горе јако брзо.

         Арбузов је указао на још на једну потешкоћу у гашењу пожара, а то је да руска летелица воду може да преузме само са нишког и београдског аеродрома.

         „Дунав је међународна река, нека језера својим делом захватају територију Албаније, тамо не можемо да пунимо авион водом јер за то немамо дозволу“, рекао је он.

         „Беријев“ може да понесе 12 тона воде, када се пуни на аеродрому може да узлети до девет пута дневно ако је реч о раздаљини, на пример, од Ниша до рејона Таре као што је то био случај прошле године, а када је пожар ближе могао би да интервенише и до 30 пута дневно. Руска летелица носи воду као шест хеликоптера МИ-8 какви се, иначе, користе у Војсци Србије за те намене.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари