Председник САНУ разбија Србију изнутра – као што су радили комунисти

ПРЕДСЕДНИК СНП НЕНАД ПОПОВИЋ У ИНТЕРВЈУУ „ДАНАС”: ЗИД ПРЕМА МАКЕДОНИЈИ СВЕ ИЗВЕСНИЈИ

  • СНП већ три месеца упозорава да ће миграната на нашој територији бити све више, а да ће путева којим они могу да напусте Србију, бити све мање. Морамо да се заштитимо на време. Србија не сме да постане резервна држава и карантин за мигранте пред вратима ЕУ
  • Избеглице су они који који бежећи од рата пребегну у прву сигурну земљу. А овде у највећем броју случајева имамо људе који су по две или три године боравили у Турској, да би сада одлучили да крену у Европу. Ми морамо да нађемо решење за жене и децу, али већину миграната, чак 80 одсто њих, чине војно способни мушкарци. Ако би они остали у Србији, то би била велика претња за нашу националну безбедност
  • Владимир Костић није добио прилику да говори у медијима зато што се зове Владимир Костић, већ зато што је председник САНУ. Он разбија Србију изнутра, као што су радили комунисти. Таквима је све што је национално и српско - назадно. И као што су некада живели за лажно братство и јединство у Југославији, тако сада живе за лажно братство и јединство у ЕУ. У свакој кожи им је боље него у српској

         - СА ЕСКАЛАЦИЈОМ мигрантске кризе наш предлог о изградњи зида на граници са Македонијом постаје све реалније решење. Пре или касније сви ће доћи на позицију Српске народне партије по питању миграната, јер је то државничка и одговорна позиција која на прво место ставља безбедност државе и грађана, истакао је у разговору за дневни лист Данас Ненад Поповић, председник Српске народне партије.

  • Али, наша влада је саопштила изричито да неће бити изградње зида?

         - И Хрватска је до пре две недеље одлучно одбацивала могућност изградње зида, а сада су најавили да ће зид ипак градити. Словенија је подигла ограду и извела војску на границу са Хрватском. Цела ЕУ говори о неопходности јачања граница и заустављања неконтролисаног прилива миграната. Ми треба да гледамо шта раде државе чланице ЕУ и да радимо исто што и оне. СНП већ три месеца упозорава да ће миграната на нашој територији бити све више, а да ће путева којим они могу да напусте Србију, бити све мање. Морамо да се заштитимо на време. Србија не сме да постане резервна држава и карантин за мигранте пред вратима ЕУ.

  • То су ипак избеглице који беже од рата, наша обавеза као државе је да им пружимо сигурност и уточисте.

         - Највећи број миграната нису избеглице, већ су економски мигранти који су кренули у потрагу за послом и бољим животом. Избеглице су они који који бежећи од рата пребегну у прву сигурну земљу. А овде у највећем броју случајева имамо људе који су по две или три године боравили у Турској, да би сада одлучили да крену у Европу. Ми морамо да нађемо решење за жене и децу, али већину миграната, чак 80 одсто њих, чине војно способни мушкарци. Ако би они остали у Србији, то би била велика претња за нашу националну безбедност.

  • Да ли мислите да је читава идеја Европске уније пала на овом тесту?

         - Нормално је да у кризи свака земља води рачуна о сопственим интересима. Заштита граница је највиша уставна обавеза и суверено право сваке земље. То су европске вредности које су неприкосновене и које су старије од идеје Европске уније.

         Српска народна партија је данас највећи чувар традиционалних европских вредности у Србији.

  • Веома оштро сте реаговали као партија на изјаву председника САНУ Владимира Костића да “Косово ни де факто ни де јуре више није у нашим рукама” иако он тврди да је у питању само његов лични став.

         - Молим вас, па Владимир Костић није добио прилику да говори у медијима зато што се зове Владимир Костић, већ зато што је председник САНУ. Срамота је да неко ко води институцију са таквом традицијом и националним значајем може да изјави тако нешто. Он разбија Србију изнутра, као што су радили комунисти. Таквима је све што је национално и српско - назадно. И као што су некада живели за лажно братство и јединство у Југославији, тако сада живе за лажно братство и јединство у ЕУ. У свакој кожи им је боље него у српској.

Гласање у Унеско показало
ко су нам пријатељи

  • Како коментаришете гласање у Извршном савету Унеско и да ли мислите да Србија може да спречи улазак Косова у Унеско?

         - То гласање је оголило чињеницу ко су данас пријатељи Србије. Ми можемо и морамо да сарађујемо са свима, али пријатељима можемо да зовемо само оне земље које нам пружају искрену подршку у одбрани наших најважнијих државних и националних интереса. Србија нема ближег и искренијег пријатеља од Русије. Руси су увек били ту да подрже Србију у најтежим тренуцима, као што ће нас најснажније подржати у нашој борби да спречимо пријем Косова у Унеско. Али, и ми морамо да имамо искрен однос према Русији, и да будемо уз Русију онда када смо јој потребни. Зато Србија никада не треба да уведе санкције Русији, колико год били јаки притисци из Брисела да то учинимо.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари