ПОПОВИЋ: Вучићева влада није крива за ССП, али мора хитно преговарати са Бриселом

НЕКОНТРОЛИСАНИ И ПРЕКОМЕРНИ УВОЗ МЛЕКА У СРБИЈУ

НИЈЕ У ИНТЕРЕСУ НИ ЕВРОПСКЕ УНИЈЕ

Др Ненад Поповић

  • „Нико није имао интереса да се ССП потпише 2008., нити је ЕУ инсистирала тада на томе. То је било искључиво због личног, политичког или неког другог интереса, неколико појединаца“, наглашава лидер Српске народне партије
  • Српски пољопривредни произвођачи - упозорава Ненад ПОПОВИЋ - имају субвенције које су десет до 15 процената мање од онога што имају њихове колеге у ЕУ који још добијају средњорочне и дугорочне кредите, на рок од 10 до 20 година, са каматом од један до три, четири процената годишње, док наши могу рачунати искључиво на краткорочне кредите, максимум на годину дана или две, и са каматама које су пет, шест, седам пута веће

        ПРЕДСЕДНИК Српске народне партије (СНП) Ненад Поповић изјавио је данас Танјугу да ова влада није крива за Споразум о стабилизацији и придруживању (ССП) са ЕУ, који наноси штету домаћој пољопривреди и поручио да Влада Србије мора хитно да покрене дијалог са Унијом да се онемогући прекомеран и неконтролисан увоз млека и млечних производа у Србију.

        „Није ова влада крива за овај ССП. Овај проблем је наследила“, истакао је Поповић и подсетио да је ССП потписан 2008. године „и то је вероватно један од најлошије испреговараних и потписаних споразума у целокупној историји Србије, јер је сав искључиво на штету Србије“.

        Поповић је предочио да ни једна друга земља у ЕУ никада није потписала такав споразум, јер све земље су потписивале ову врсту споразума на дан уласка у Унију, или максимум једну годину пре уласка у пуноправно чланство, а Србија је то пре седам година, а није ушла у ЕУ и питање је да ли ће ући у следећих 10 или 15 година.

        „Нико није имао интереса да се тај споразум потпише, нити је ЕУ инсистирала тада на томе. То је била једнострана примена споразума. То је било искључиво због личног, политичког или неког другог интереса, неколико појединаца“, оценио је лидер СНП.

        Поповић је истакао да ова влада мора хитно да покрене процес дијалога са ЕУ.

        „Ово је најнормалнија ситуација која се дешава врло често са стране ЕУ и са другим државама које нису чланице. Имали су такве случајеве и са Кином. Имали су такве случајеве чак и са САД и то је један најнормалнији процес. Ми имамо ССП с некима, они немају, али имају друге трговинске споразуме“, објаснио је он.

        Према његовим речима, у свим трговинским споразумима или другим споразумима, постоје специјалне клаузуле које регулишу те споразуме, и уколико дође до дебаланса тих споразума, онда се те клаузуле примењују.

        „У конкретном случају, у ССП-у постоје клаузуле 18. 32. 40. и 41. које и нама, са једне стране, а и ЕУ са друге стране, уколико би ми нарушили неки интерес ЕУ, дају могућност да се покрене ова процедура и да се на тај начин онемогући прекомеран и неконтролисан увоз у овом случају конкретно млека и млечних производа“, указао је Поповић и додао да је, рецимо, Србија нарушила неки интерес Уније, они би сигурно неку од ових клаузула у ССП-у активирали.

        Поповић је нагласио да Влада Србије, у овом случају има обавезу, због заштите наших пољопривредних произвођача, да што пре отвори дијалог, да видимо како да се овај проблем реши.

        „Јер, ова ситуација која се данас дешава, није у интересу ни ЕУ, она је само у интересу неких трговаца из ЕУ који своје производе - које не успевају да пласирају на тржиште Руске Федерације, које им је увело санкције - сада по дампиншким ценама, пласирају овде на српско тржисте“, сматра саговорник Тањуга.

        Поповић је навео да је у последњих годину дана, увоз млека и млечних производа у Србију из ЕУ повећан шест пута, а само сира „траписта“ - 300 процената и напоменуо да је још већи проблем што су цене тих производа ниже од производних цена домаћих пољопривредних произвођача.

        „Тако да процес отвореног дијалога, није никакав проблем, он је можда и тежак, он је и мукотрпан, али он мора да се отвори, како би на најбољи могући начин, помогли кључним учесницима на нашем тржишту, то су наши пољопривредни произвођачи и на тај начин их заштитили“, сматра Поповић, који је и успешни бизнисмен.

        Поповић је, илустрације ради, навео да наши пољопривредни произвођачи, иначе, имају субвенције које су десет до 15 процената мање, него њиховим колегама у ЕУ, а с друге стране, пољопривредни произвођачи у ЕУ добијају средњорочне и дугорочне кредите, на рок од 10 до 20 година, са каматом од један до три, четири процената годишње, док наши пољопривредни произвођачи искључиво краткорочне кредите, максимум на годину дана или две, и са каматама које су пет, шест, седам пута веће него њихових колега из ЕУ.

        „Зато је обавеза Владе Србије да у случају када производи улазе на наше тржиште по дампиншким ценама, због лоше потписаног ССП још 2008. године, што пре покрене дијалог са ЕУ, и уведе прелевмане или друге мере заштите, како би омогућила нашим пољопривредним произвођачима, да нормално раде, а не да их овај ССП, уништава“, закључио је Поповић.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари