Покушавамо да ојачамо сарадњу са Русијом

ИНТЕРВЈУ: МИЛОВАН ДРЕЦУН, ПРЕДСЕДНИК ДЕЛЕГАЦИЈЕ У ПАРЛАМЕНТАРНОЈ СКУПШТИНИ ОРГАНИЗАЦИЈЕ ДОГОВОР О КОЛЕКТИВНОЈ БЕЗБЕДНОСТИ

         ДО САДА је постојао снажан дебаланс на плану наше одбрамбене и безбедносне политике. Имали смо изузетно добро развијену билатералну сарадњу са Америком, а поприлично су заостајали политички и економски односи, превасходно због Косова. С друге стране имамо веома добро развијену билатералну сарадњу са Русијом, али значајно заостаје војна сарадња. Сада покушавамо да избалансирамо нашу одбрамбену и безбедносну политику, односно да је ускладимо са међународним трендовима, каже за „Политику“ Милован Дрецун, посланик Српске напредне странке, који се налази на челу сталне делегације коју је изабрао парламент и која ће имати статус посматрача у Парламентарној скупштини Организације договора о колективној безбедности (ОДКБ). Реч је организацији коју чине Русија, Белорусија, Казахстан, Јерменија, Таџикистан, Узбекистан и Киргизија.

         Због чега је за Србију важно да буде посматрач у овој организацији?

         „Почетак 21. века је означио и суштинску промену на међународном плану, формирање мултиполарног међународног поретка у економском, политичком и одбрамбено-безбедносном смислу. И у оквиру тога је формирано још неколико система колективне безбедности као што је ОДКБ. Али и ЕУ је дефинисала свој нови концепт спољне, одбрамбене и безбедносне политике. Ако жели да иде у сусрет и у корак са  догађајима Србија мора да буде свесна те реалности. И у том смислу имамо тај западни вектор где је сарадња са НАТО преко Програма Партнерство за мир. Приоритет у нашој одбрамбеној и безбедносној политици свакако дајемо Европској унији због стратешког опредељења Србије. Али сада покушавамо да унапредимо и тај источни вектор, да ојачамо сарадњу са другим силама као што је Русија. ОДКБ има потпуно истоветан третман у УН као и НАТО. УН, обе организације препознају као свог партнера. Ако је већ тако онда нема разлога да се поставља питање зашто сарађујемо са ОДКБ-ом“.

         Како коментаришете примедбе да ће оваква одлука Србије негативно да се одрази на њен однос са ЕУ, што тврди Јелко Кацин, али и неке опозиционе партије?

         „Неће, то су злонамерна и погрешна тумачења. Постављам питање Кацину да ли је он свестан да је Русија највећи партнер ЕУ на европском континенту, не само на економском и политичком него и безбедносном плану. Да је Немачка као водећа чланица ЕУ прва званично подржала предлог садашњег руског председника Дмитрија Медведева да се створи нова архитектура европске безбедности. Ми дајемо приоритет ЕУ, али да бисмо имали одрживу, ефикасну безбедносну политику морамо да сарађујемо са постојећим системима регионалне безбедности. Ми чувамо неутралност, не приступамо ниједном војном политичком савезу, али сарађујемо са њима. Ми само балансирамо нашу политику с тим што приоритет дајемо ЕУ.

         Дакле, остајемо војно неутрални?

         Водимо политику активне војне неутралности. Нећемо да постанемо чланица ниједног војног савеза, али ћемо сарађивати са тим савезима. То је једино мудро.

         Колико је заживела ова организација, кажу да је овај „источни НАТО” како га називају само мртво слово на папиру?

         Она ће имати, како је најавио председник Медведев, респектабилне војне снаге које ће бити издвојене за те намене. Земље које учествују у раду ОДКБ, периодично имају јаке, добро осмишљене војне вежбе где показују снагу да се заједничким силама изборе са савременим безбедносним изазовима и ризицима.

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари