Подржали платформу под условом да је као обавезујући документ усвоји скупштина

СРБИ СА КИМ ДАЛИ УСЛОВНО „ЗЕЛЕНО СВЕТЛО“

ПОСЛЕ ГОТОВО ЧЕТВОРОЧАСОВНОГ РАЗГОВОРА У МИТРОВИЦИ

  • Затражили да се у платформи још јасније истакне да је Косово и Метохија саставни и неотуђиви део Србије
  • Траже и да платформа добије посебно поглавље које ће регулисати обавезу међународне заједнице да омогући безбедност и материјлне услове за одрживи повратак 250.000 прогнаних и интерно расељених. У закључцима се додаје да је важно што платформа третира и питање узурпиране или уништене имовине Срба и Републике Србије у покрајини, најширу заштиту СПЦ и њене имовине и друга важна питања
  • Срби сматрају да свака евентуална промена предложене платформе треба да буде усаглашена са њима, уз нагласак да подржавају став да основни принцип преговора буду разговори у пакету, тј. да ништа није договорено док све не буде договорено

        ПРЕДСТАВНИЦИ косовских Срба подржали су данас платформу о Косову и Метохији, оцењујући да је тај документ важан јер третира интересе свих Срба у покрајини и предлаже решења.

       На састанку у Косовској Митровици изразили очекивање да ће у Србији бити постигнута највећа могућа политичка сагласност у вези са овим документом и затражили да платформу о Косову као обавезујући документ у што краћем року усвоји Народна скупштина Србије. Посебно су подржали став да Влада Србије, у циљу заштите националних интереса, више не постиже парцијалне договоре са привременим косовским институцијама у оквиру техничког дијалога.

       То, како сматрају, води промени стања на терену у корист привремених институција самоуправе у Приштини, слабљењу преговарачке позиције Србије у дијалогу на високом новоу и потенцијалној дестабилизацији безбедносних прилика.

       Према оцени косовских Срба, у платформи је потребно још јасније истаћи да је Косово и Метохија саставни и неотуђиви део Србије као што је то јасно дефинисано Уставом и Резолуцијом 1244 СБ УН. Срби су у закључцима са заједничке седнице истакли да сматрају изузетно важним то што политички предлог платформе третира интересе и предлаже решења за све Србе на Косову и Метохији.

       Затражили су да платформа садржи посебно поглавље које ће регулисати обавезу међународне заједнице да омогући безбедност и материјлне услове за одрживи повратак 250.000 прогнаних и интерно расељених. У закључцима се додаје да је важно што платформа третира и питање узурпиране или уништене имовине Срба и Републике Србије у покрајини, најширу заштиту СПЦ и њене имовине и друга важна питања.

       Срби сматрају да свака евентуална промена предложене платформе треба да буде усаглашена са њима, уз нагласак да подржавају став да основни принцип преговора буду разговори у пакету, тј. да ништа није договорено док све не буде договорено.

       Седници, која је трајала готово четири сата, поред представника српских општина са Косова и Метохије присуствовали су и представници Канцеларије за Косово и Метохију и СПЦ, као и представници породица киднапованих и несталих са Косова. Седница је одржана након састанка представника Срба са Косова и председника Николића у петак, у Београду.

       Председник Србије поручио је, после састанка с представницима свих 28 косовско-метохијских општина, да је услов опстанка и останка српског народа на Косову и Метохији јединство свих Срба о кључним принципима који су представљени у Платформи и позвао их да донесу закључке о платформи и евентуалне сугестије.

ВУЛИН: Показали колико им је стало до државе Србије

 

       ДИРЕКТОР Канцеларије за Косово и Метохију Александар Вулин оценио је данас да су подршком платформи о Косову и Метохији, косовскометохијски Срби показали колико им је стало до државе Србије и да желе решење које је у складу са међународним правом и правом њихове државе.

       Вулин је указао да су Срби дали подршку платформи коју је предложио председник Србије Томислав Николић и иза које стоји комплетно државно руководство, оценивши да платформа може да „омогући трајан и праведан мир на простору Косова и Метохије”. Он је подвукао да Срби са Косова и Метохије хоће мир али и решење које је у складу са међународним правом и правом њихове државе.

       Вулин је рекао да се влада и државни врх залажу за то да Срби са Косова и Метохије учествују у свим елементима разговора, било да су политички или технички, односно у свему што је везано за решавање проблема Косова и Метохије.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари