Платформа ће бранити наше „становништво на КиМ“ а не границе Србије?

ДРЖАВНА ПЛАТФОРМА ЗА ПРЕГОВОРЕ СА ПРИШТИНОМ НАРЕДНЕ СЕДМИЦЕ

Марко Ђурић

  • Марко ЂУРИЋ, саветник председника Србије: Данашњи дан је изузетно значајан, јер је потврђен принцип да ће Србија уложити максималне напоре да очува своје становништво на Косову и Метохији, али и залагање наше земље да добије што је могуће пре датум почетка преговора о прикључењу ЕУ
  • Упитан да ли решење за Косово треба тражити у већ постојећим уређењима у свету попут Јужног Тирола, Ђурић је одговорио да постоји много отворених питања у вези са Косовом и Метохијом и да се за свако од тих питања могу пронаћи примери у европској и светској пракси
  • Ми желимо да наш коначни документ који ћемо презентовати и Народној скупштини и другој страни буде утемељен на решењима која већ постоје и која већ функционишу да бисмо и то могли да користимо као аргумент. Има бројних решења не бих улазио у детаље

        САВЕТНИК председника Србије Марко Ђурић изјавио је данас, после седнице Националног савета за безбедност, на којој је размотрен нацрт платформе за дијалог Београда и Приштине, да би тај документ требало да буде усаглашен током наредне седмице.

       „На састанку је у пуној мери афирмисано јединство државног врха по питању Косова и Метохије”, изјавио је Ђурић Танјугу.

       Према његовим речима, закључено је да ће „вероватно крајем наредне седмице, када платформа буде усаглашена на нивоу владе и председника Републике, Томислав Никоклић позвати на разговор о платформи и шефове свих парламентарних странака.

       Ђурић је рекао да ће Народна скупштина Србије и јавност имати прилику да се изјасне о свим принципима на основу којих ће преговори бити вођени.

       „Данашњи дан је изузетно значајан, јер је потврђен принцип да ће Србија уложити максималне напоре да очува своје становништво на Косову и Метохији, али и залагање наше земље да добије што је могуће пре датум почетка преговора о прикључењу ЕУ”, рекао је Ђурић.

       Упитан о најзначајнијим сугестијама учесника на нацрт платформе, Ђурић је одговорио да су сви учесници „крајње непосредно разговарали, због чега је и била реч о једном неформалном разговору, који има политички карактер”

       „Сама идеја ових састанака је да један функционални политички механизам размотри сва важна питања која се тичу платформе. Сви учесници састанка су детаљно ишчитали платформу и мислим да никада нисмо имали оволики степен сагласности између представника заиста различитих странака и различитих нивоа власти” рекао је Ђурић, оцењујући то као посебно охрабрујуће.

       На питање да ли ће се састанци у оваквом саставу наставити, Ђурић је рекао да ће се следеће недеље „на истом месту” и у „истом формату” поново састати, након чега је могуће очекивати позив председника Републике шефовима посланичких група, који ће такође узети активно учешће у овом процесу.

       Упитан да ли решење за Косово треба тражити у већ постојећим уређењима у свету попут Јужног Тирола, Ђурић је одговорио да постоји много отворених питања у вези са Косовом и Метохијом и да се за свако од тих питања могу пронаћи примери у европској и светској пракси.

       „Ми желимо да наш коначни документ који ћемо презентовати и Народној скупштини и другој страни буде утемељен на решењима која већ постоје и која већ функционишу да бисмо и то могли да користимо као аргумент. Има бројних решења не бих улазио у детаље”, рекао је Ђурић.

       На констатацију да је било наговештено да ће америчка државна секретарка Хилари Клинтон и висока представница ЕУ за спољну политику и безбедност Кетрин Ештон у Београд и Приштину донети распоред тема дијалога, Ђурић је рекао да на јучерашњем састанку председника Републике и председника Владе са двема високим представницама САД и ЕУ, није било о томе речи.

       „Било је речи уопштено о будућем току прееговора, али без конкретних тема већ о решености да се он настави на највишем политичком нивоу”, закључио је Ђурић.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари