Зукорлић јачи и од суда и од државе

ЧАК СЕДАМ ПУТА ОТЕРАО СУДСКЕ ИЗВРШИТЕЉЕ КОЈИ СУ ДОЛАЗИЛИ ДА ИСЕЛЕ ФАКУЛТЕТ ЗА ИСЛАМСКЕ СУДИЈЕ ИЗ ЗГРАДЕ ФИРМЕ „УНИПРОМ”

Муамер Зукорлић

  • Представници Мешихата су први спрат зграде укупне површина око 800 квадратних метара, на којем се још налази Факултет за исламске студије, отели Џемалу Тахирбеговићу, који је с „Унипромом” имао потписан десетогодишњи уговор о закупу зграде који је истицао у априлу 2010. године

        Мешихат Исламске заједнице у Србији (ИЗУС) од 2009. игнорише правоснажно решење о ометању поседа новопазарског Општинског суда и одбија да исели своју књижару и Факултет за исламске студије из зграде у центру Новог Пазара која је и судском пресудом Вишег суда у Новом Пазару из 2012. додељена АД „Унипрому”.

       Држава, истовремено, не чини ништа да се ове судске одлуке спроведу у дело.

       Седам пута су само од јула 2011. до данас судски извршитељи покушавали да зграду испразне и врате власнику, али их је увек у томе спречавало обезбеђење Мешихата, као и окупљене присталице муфтије Муамера Зукорлића. Полиција ниједном није асистирала судским извршитељима, због, како је то образложио начелник Полицијске управе Нови Пазар, „високог ризика за безбедност у овом тренутку”.

       Тако је било и приликом последњег покушаја исељења 21. фебруара 2013. године, кад је извршни судија Основног суда у Новом Пазару у записнику констатовао да је пред зградом „видно униформисано обезбеђење” Мешихата Исламске заједнице у Србији.

       Правни заступници „Унипрома” зато су пред Вишим судом у Београду против Републике Србије, али и против Мешихата, пре више од годину дана поднели тужбу за накнаду штете.

       - Нека наша процена јесте да је губитак који је претрпела фирма „Унипром” већи од 700.000 евра. Није немогуће да се тај губитак попне и на милион евра - рекао је адвокат Урош Тешмановић који заступа „Унипром”.

       Представници Мешихата су први спрат зграде укупне површина око 800 квадратних метара, на којем се још налази Факултет за исламске студије, отели Џемалу Тахирбеговићу, који је с „Унипромом” имао потписан десетогодишњи уговор о закупу зграде који је истицао у априлу 2010. године.

       То се догодило почетком јуна 2006. године, кад је „под претњом већег броја лица” да исели фирму из зграде Тахирбеговић то и учинио.

       Три године касније тадашњи Општински суд у Новом Пазару донео је решење којим се Мешихату налаже да напусти први спрат ове зграде, због „ометања поседа”. Мешихат (ИЗУС) не само да није поступио по овом решењу, већ је у новембру 2009. поновљен сценарио из јуна 2006, само што су овог пута људи из Мешихата преузели и приземље. У њему је отворена књижара „ЕЛ - Келимех” у власништву ИЗ у Србији.

ИЗУС: Вакуфска имовина

       У ИЗУС-у тврде да право на ову зграду полажу на основу тога што се на њеном месту налазио објекат који је представљао вакуфску имовину, чији је власник Исламска верска заједница у Србији, а која је национализована 1948. године.

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари