„ЖИТА СРБИЈЕ“: Нема разлога за панику због зараженог кукуруза

НАВОДНО ЈЕ СВЕГА 32 ОДСТО ОВОГОДИШЊЕГ РОДА БЕЗБЕДНО ЗА ЉУДСКУ УПОТРЕБУ

  • Генерални директор предузећа за контролу квалитета „СГС Србија“ Маринко Укропина изјавио је за данашњи Мађар Со  да је у њиховим лабораторијама утврђено да је највећи део овогодишњег рода кукуруза у Србији контаминиран афлатоксинима, који су најканцерогеније познато једињење које се може наћи у храни за људе и животиње
  • Директор „Жита Србије“ Вукосав Саковић: Одговорни у држави су упознати са проблемом већ месец дана и треба очекивати појачане контроле на свим нивоима за све производе од кукуруза, а постоје начини прераде и детоксикације да се тај отров не нађе у сточној и храни за људе, односно у млеку и месу

        ДИРЕКТОР Удружења „Жита Србије“ Вукосав Саковић изјавио је у петак да нема разлога за панику због заражености овогодишњег рода кукуруза канцерогеним афлатоксинима, јер се кроз појачану контролу и инспекцију може сачувати здравствена исправност хране за људе и животиње.

       Он је у изјави за агенцију Бета казао да ће негативне последице контаминације кукуруза афлатоксина на највећем проценту овогодишњег рода осетити произвођачи, јер ће због тога извоз бити драстично смањен.

       Генерални директор предузећа за контролу квалитета „СГС Србија“ Маринко Укропина изјавио је за данашњи Мађар Со (Magyar Szo) да је у њиховим лабораторијама утврђено да је највећи део овогодишњег рода кукуруза у Србији контаминиран афлатоксинима, који су најканцерогеније познато једињење које се може наћи у храни за људе и животиње.

       Укропина је казао да је контаминацију кукуруза изазвала суша и да се на основу испитаних узорака може закључити да је свега 32 одсто овогодишњег рода безбедно за људску употребу.

       Према мишљењу Саковића, пропуст око утврдивања афлатоксина је направљен још током вегетације кукуруза, јер пољопривредне стручне службе и институти које прате примену хибрида које су произвели, нису на време упозориле произвођаче.

       „Тада је већ могло да се одлучи да се заражени и здрави кукуруз раздвоје након бербе, што није учињено, па је сав кукуруз складиштен заједно“, навео је он један од начина на који је штета могла да се смањи.

       Саковић је казао да су одговорни у држави упознати с проблемом већ месец дана и да треба очекивати да су појачане контроле на свим нивоима за све производе од кукуруза, наводећи да постоје начини прераде и детоксикације да се тај отров не нађе у сточној и храни за људе, односно у млеку и месу.

       Према његовим речима, сточној храни и концентратима могу да се додају одређени минерали који омогућавају да животиња кроз излучевине избаци отров из организма и не веже га у месо.

       Афлатоксини су токсични продукти плесни Aspergillus flavus, који могу бити присутни у сточној храни, сировинама и полупроизводима за производњу људске хране, као и у житарицама, кукурузу, крумпиру, воћу, орашастом воћу и храни животињског порекла, посебно у млеку, ако су животиње храњене контаминираном сточном храном.

       (Бета)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари