„Жене у црном“ би да и даље раде све што раде и да их за то нико ни мрко не погледа
НАСТАВЉЕНО СУЂЕЊЕ РАДОМИРУ ПОЧУЧИ, БИВШЕМ ПОРТПАРОЛУ ПРОТИВТЕРОРИСТИЧКЕ ЈЕДИНИЦЕ МУП
- Три активисткиње „Жена у црном“ у београдском Вишем суду оцениле да је Почучина изјава покренула ланац насиља, мржње и претњи. Упитана да ли је догађај који је та организација организовала, а због ког се суди Почучи протекао без инцидената, координаторка „Жена у црном“ Сташа ЗАЈОВИЋ је одговорила да јесте и да никаквих проблема није било
- Друга активисткиња те НВО Виолета Ђикановић рекла да је - откако је у тој организацији 1993. године - било разних напада, али да никада није осетила толики страх као након Почучиног статуса
- „Тај позив на линч је узроковао лавину претњу, на Фејсбуку, путем мејла..“, казала је Ђикановић и додала да је то био први пут да је полиција обезбеђивала њихову канцеларију
У ВИШЕМ суду у Београду данас је настављено суђење некадашњем портпаролу Противтерористичке јединице МУП-а Радомиру Почучи оптуженом за угрожавање сигурности чланицама невладине организације „Жена у црном“ чије су три активисткиње оцениле да је Почучина изјава покренула ланац насиља, мржње и претњи.
Тужилаштво за високотехнолошки криминал води кривични поступак против Почуче, по оптужном предлогу због претњи „Женама у црном“ упућених преко друштвене мреже Фејсбук.
„Посебно је забрињавајуће што је претња стигла од тадашњег службеника државног органа и то оног органа који је задужен за безбедност и сигурност“, рекла је координаторка „Жена у црном“ Сташа Зајовић током сведочења.
Она је навела да је од дана спорне Почучине објаве на Фејсбуку имала осећај да нека од претњи може да буде и испуњена.
Зајовић је почела да наводи неколико инцидената који су се догодили од оснивања организације 1991. године, након чега ју је судија Татјана Сретеновић више пута упозорила да не оптерећује записник и фокусира се на тај поступак.
Упитана да ли је догађај који је та организација организовала, а због ког се суди Почучи протекао без инцидената, координаторка „Жена у црном“ је одговорила да јесте и да никаквих проблема није било.
Друга активисткиња те невладине организације Виолета Ђикановић у сведочењу је рекла да је откако је у тој организацији 1993. године било разних напада, али да никада није осетила толики страх као након Почучиног статуса.
„Тај позив на линч је узроковао лавину претњу, на Фејсбуку, путем мејла..“, казала је Ђикановић и додала да је то био први пут да је полиција обезбеђивала њихову канцеларију.
На Почучино питање да ли та организација жели својим активностима и акцијама да изазове реакције, Ђикановић је рекла да је циљ да се грађани Србије суоче са оним што је рађено у њихово име.
Трећа оштећена Љиљана Радовановић рекла је да су 28. марта 2014. почели њени страхови и оценила да све претње које су упућене након Почучине објаве представљају последицу те објаве, као што је скуп у Ваљеву где су три активисткиње физички нападнуте.
Бранилац оптуженог Ристо Лекић предложио је да се у доказе уврсте видео-снимци тог скупа у Ваљеву, а да као сведок буде позвана представница Заветника Милица Ђурђевић, о чему ће се суд изјаснити накнадно.
На рочишту је данас прочитана и пресуда Врховног касационог суда којом је објашњено зашто су баш те три активисткиње протеста наведене као оштећене у овом поступку.
Следеће рочиште заказано је за 6. октобар у 13 часова.
Почуча је крајем марта ухапшен у Србији по потерници која је за њим била расписана због избегавања суђења, али је убрзо пуштен да се брани са слободе и одузет му је пасош.
Бета