Зашто од испитивања порекла имовине политичара побегоше и Тадић и остали?

У СРБИЈИ СЕ НАЈБРЖЕ БОГАТЕ ОНИ КОЈИ СУ ВЛАСТ ИЛИ УЗ ВЛАСТ

 

Феђа ДИМОВИЋ, Београдски синдикат

Кад би се све разоткрило, многи политичари би завршили у затвору

  • Потребно је да се знају праве цифре, а верујем да наши политичари имају вишемилионске цифре, пошто је политика код нас најисплативије занимање, а политичари и министри су буквално милионери
  • У Србији се политичари свађају око свега и свачега, док су јединствени око две ствари: да не треба дирати у то колика је њихова имовина и одакле се финансирају политичке партије. Ту постоји консензус међу њима, јер када бисмо то покренули, многи би требало да заврши у затвору

         НАРАВНО да треба да се сазна имовина политичара, али не на начин како је то било до сада: да они сами достављају имовинске карте. Јер, према тим картама, нико од политичара наводно не поседује ништа сем малог стана и половног аутомобила, а неки политичари су чак показивали како немају ни цео комплет шољица за кафу.

         Потребно је да се знају праве цифре, а верујем да наши политичари имају вишемилионске цифре, пошто је политика код нас најисплативије занимање, а политичари и министри су буквално милионери.

         Грађани имају право да знају где одлазе паре, и од пореза који плаћамо, и од разних такси и донација које добијамо, а не осећамо да су подигле наш животни стандард.

         Када би се вратиле само те паре, које су од 5. октобра покрадене у Србији, то би нам покрпило многе рупе, које овако не можемо.

         Али, наравно, кодекс лопова је да не признају!

         У Србији се политичари свађају око свега и свачега, док су јединствени око две ствари: да не треба дирати у то колика је њихова имовина и одакле се финансирају политичке партије. Ту постоји консензус међу њима, јер када бисмо то покренули, многи би требало да заврши у затвору.

 

Немања НЕНАДИЋ, Транспарентност Србија

Под лупу и имовину блиских људи

  • Неопходно су и обелодањивање података о имовини и независна провера тачности и потпуности тих података. А таква контрола мора да обухвати и имовину блиских лица, на које би иначе могао да буде пренет део богатства, као и проверу свих релевантних података – о непокретностима, банковним рачунима, власништву у фирмама итд.
  • Има смисла увести одређене механизме контроле и за кандидате на највише државне функције или шефове политичких странака које учествују у власти чак и када сами нису на некој државној функцији 

         ТО БИ требало да буде нормална ствар. Управо ради тога је и уведена законска обавеза пријављивања имовине и прихода и контрола финансијских извештаја.

         Носиоци јавних функција треба да уживају поверење грађана. Један од начина да се то поверење стекне јесте обелодањивање података о имовини и независна провера тачности и потпуности тих података. Без тога, уколико се све заснива само на утисцима грађана о истинитости онога што политичари причају, поверења неће бити, јер је оно већ одавно пољуљано.

         Потребно је да се таква контрола врши и да буде смислена – нпр. да обухвати и контролу имовине блиских лица, на које би иначе могао да буде пренет део богатства, као и проверу свих релевантних података – о непокретностима, банковним рачунима, власништву у фирмама итд.

         Чини се да је потребно у том смислу прецизирати и овлашћења и обавезе Агенције за борбу против корупције, али и да се укључе други органи који такве провере могу да врше – нпр. Пореска управа. Такође, садашњи Закон се односи само на јавне функционере, не на политичаре генерално, тако да би имало смисла увести одређене механизме контроле за кандидате на највише државне функције или шефове политичких странака које учествују у власти чак и када сами нису на некој државној функцији. 

         Вероватно је главни разлог што је изостала подршка других политичара управо то што је предлог дошао од противкандидата.

         Претпостављам да је реч о маркетиншкој процени да се евентуалном подршком његовом предлогу, “оном ко се први сетио” даје предност. И наравно, не треба заборавити ни наше “неистраживачко” новинарство, у којем се много тога сводило током кампање на голо преношење изјава, без даљег трагања за информацијама, било о томе како ће се остварити предизборна обећања, било о томе шта други кандидати мисле о питању које је један покренуо.

 

Исидора БЈЕЛИЦА, писац и публициста

Подносе `имовинске карте` да – сакрију шта имају

  • За државу би испитивање имовине политичара било јако важно! Јер, то би обезбедило прозирност поседовања. У супротном ћемо да останемо у домену рекла-казала, а појављују се људи који имају огромну имовину за коју се не зна како су је стекли

         СВАКА трнспарентност је веома битна, а у Србији је има јако мало. У нормалним земљама, не само да се зна ко је шта и колико зарадио и шта све поседује, него чак одговара за свој приватни живот, реч и имовину. Овде вам је све на нивоу 19. века, трачари се и прича шта ко има и ради, али се заправо ништа не зна.

         Није баш превише битно за мене лично да знам шта који политичар поседује, али би то за целу државу било јако важно! Јер, то би обезбедило прозирност поседовања. У супротном ћемо да останемо у домену рекла-казала, а појављују се људи који имају огромну имовину за коју се не зна како су је стекли.

         Врло је важна идеја да се испита имовина, али је нико није подржао, јер је општа ситуација таква: постоји формалност да пријављују имовину пре уласка у парламент, да подносе имовинску карту, али је то само гомила начина да се бирократки изигра права идеја и да ми уствари ништа не сазнамо!

 

Вук БОЈОВИЋ, директор Београдског зоолошког врта

Неки су толико узели да би од тога могли још 15 живота да проживе

  • Можда због ове покрадене и ојађене Србије, због бирача, треба испитати имовину политичара. На то се Тома Николић баш сад обавезао! Али, то ће бити немогуће ако његова бивша странка, СНС, уђе у коалицију са ДС, пошто врана врани очи не извади
  • Тиме би покопао све своје политичке амбиције, као што су их покопале и демократе, што ће се показати чим буде почело да излази на површину ко је до каквих кућа и имања дошао. То ће бити велики фијаско

         СТРАНКЕ и њихови лидери се сада натежу око владе управо зато што морају да уђу у тај тим који им омогућава имунитет. Јер, ако не добију имунитет, имаће великих невоља.

         Мене лично не занима - колико ко има пара.

         Лопова је лако препознати пошто смо сви кренули од исте црте. Онда се неко определио да ради за општу корист, а други за лични конто. Што више на њега трпају, то више обољевају од похлепе.

         Тако неки који су били голи као црквени мишеви, сада имају огромна богатства, али воде политику која сиротињи све одузима...

         Можда због ове покрадене и ојађене Србије, због бирача, треба испитати имовину политичара. На то се Тома Николић баш сад обавезао! Али, то ће бити немогуће ако његова бивша странка, СНС, уђе у коалицију са ДС, пошто врана врани очи не извади. Тиме би покопао све своје политичке амбиције, као што су их покопале и демократе, што ће се показати чим буде почело да излази на површину ко је до каквих кућа и имања дошао. То ће бити велики фијаско!

         ДС је први кукурикнуо и почео да „претражује имовину“, али баш је занимљиво што су по њима сви који су у опозицији криминалци и лупежи, а у редовима власти су сви Мајка Тереза.         

         Нек`раде шта хоће јер у гроб неће понети ни куће ни дијаманте, а знам да има оних који су толико узели да би од тог могли још 15 живота да живе. Ко је ближе власти има више пара, ко је далеко од ње - улази у сиромаштво.

         Причају о људским правима, а друштво у Србији су вратили у Стари Рим: патрицији имају надљудска права, а плебејци ни једно једино!

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари