Зашто Дачић тражи од Ештонове потврду да је са Тачијем био „статусно неутралан”?

МОЖЕ ЛИ СВЕ ИМАТИ ВЕЗЕ СА РАЗГОВОРИМА НИКОЛИЋА И ВУЧИЋА У СОЧИЈУ СА ВЛАДИМИРОМ ПУТИНОМ?

         САМО што је вицепремијер Александар Вучић јавно рекао да су Србима КиМ – преко онога што је Ивица Дачић потписао са Хашимом Тачијем - потребне гаранције да ће задржати држављанство Србије, премијер Ивица Дачић је саопштио оно чега се није сетио од дана када је Србију увео у прошиптарску машинерију Европске уније.

         Објавио је да Србија мора имати гаранције да је све што је он (у)радио са Тачијем статусно неутрално.

         Чак је подвукао:  да то мора бити и све оно што ће се даље договарати.

         Шта мислите: каква ли га је мука, или скривена намера, на то натерала?

         Зашто Дачић сада тражи оно што би свако други на његовом месту тражио пре почетка преговора, а поготово пре парафирања било чега?

         Да ли је све тек банална демагошка игра срачуната на омађијавање и бирача уочи вероватно скорих ванредних избора или ипак нека макар тактичка игра с обзиром на то да се у кратком саопштењу са седнице владе двапут инсистира на некаквој статусној неутралности?

         Дозвољавате ли могућност да је појава „статусне неутралности” повезана са разговорима које су Томислав Николић и Александар Вучић имали у Сочију са руским лидером Владимиром Путином?

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Јелена ГУСКОВА, балканолог, редовни

         члан Руске академије наука

 

         Ово је пораз,неће се они
         дуго одржати на власти

 

 

 

  • Могла бих и ја да критикујем руску власт, али је сада одлучујући фактор српска власт. Не може нико наређивати српској власти кад је она већ одлучила да прода своју земљу
  • Неће бити великог притиска на српску власт јер су наши одавно рекли да ће подржати било које решење српске власти. Али, ја се не слажем са тиме. Мислим да руска власт треба да има своју, одређену позицију и да би могла да утиче на српску власт

         НЕ ЗНАМ ништа посебно о разговорима у Сочију јер сам у то време већ била у Србији. Али, што се тиче српског захтева о држављанству и гаранцијама за статусну неутралност – то је закаснело!

         Преговори трају од 2006. и одједном је – сада кад је све потписано и завршено и кад је само требало још да добије подршку српског народа –наводно постало најглавније питање да ли су Срби на Косову грађани Косова или Србије.

         Кад су пристали на граничне прелазе, кад су прихватали косовска документа - само што нису користили реч независност, а сад одједном покрећу питање статуса. А оно је требало да буде основно питање још 2006, а нарочито последњих неколико месеци, откад нова власт води преговоре.

         Зато је моја оцена да је ово урађено специјално због Срба на Косову. Јер, вероватно су Срби у разговору са Вучићем затражили званични одговор - да ли су држављани Србије, да ли су Срби у Србији или у Косову као независној држави. Очигледно да их одговор није задовољио, па одлучно траже да буду држављани Србије.

         У том одговору је фактички реч о статусу Косова. Зато је ово велики пораз данашње власти. Није ово само разлог за огорчење него - пораз. Они се неће одржати на власти дуго! Јер, српски народ је све схватио - шта је урађено!

         ФАКТИ: Модест Колеров је рекао да Русија гардом према власти у Србији доприноси оваквом исходу за Косово. Да ли сте сагласни?

         Могла бих и ја да критикујем руску власт, али је сада одлучујући фактор српска власт. Не може нико наређивати српској власти кад је она већ одлучила да прода своју земљу.

         Колико ће власт опстати то не знам, али видим колико су људи незадовољни одлуком о Косову. Знам из ваше историје да су деведесетих сви говорили да ће се за Косово борити до краја, а ова власт је самостално, без референдума одлучила да фактички преда Косово Албанцима.

         ФАКТИ: Шта значи кад Русија каже да ће бити сагласна са свим што уради српска власт, али и шта ради СПЦ и српски народ?

         То значи да неће бити великог притиска на српску власт јер су наши одавно рекли да ће подржати било које решење српске власти. Али, ја се не слажем са тиме. Мислим да руска власт треба да има своју, одређену позицију и да би могла да утиче на српску власт.

         ФАКТИ: Да ли ће Русија да коригује ту позицију?

         Све је могуће! Али је сада доста касно. Тај утицај је требало да дође раније, пре потписивања договора.

         ФАКТИ: Да ли је ово непоправљиво?

         Надам се да ће се можда неко од српске власти освестити и на крају крајева рећи: Не! А,  сада – не!

         Ако би хтели да слушају Русе и да праве избор, то би урадили... Али, они нису хтели да праве избор већ су ишли путем на коме су већ знали своју одлуку и само им је било важно како да је представе српском народу.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Ђорђе ВУКАДИНОВИЋ, политички аналитичар,

         Нова српска политичка мисао

 

         Могу и ја да тврдим да сам
         ванземаљац или Неполеон

 

 

 

  • Власт можда убеђује мало више себе, а можда и бираче да нису оно што јесу и да нису урадили оно што су урадили
  • Принцип о коме говоре – принцип о статусној неутралности – погажен је још код границе и царине па до тога да им нећемо сметати на путу ка евроинтеграцијама

         ДА СУ имали озбиљну намеру промашили би бар један термин и рок који је дала Ештон.

         Власт можда убеђује мало више себе, а можда и бираче да нису оно што јесу и да нису урадили оно што су урадили.

         Они траже гаранције, да се каже да је то статусно неутрално, али  могу ја  да кажем да сам ванземаљац или Наполеон, али то нема много везе са тим како ме други виде и шта заправо јесам.

         Тако и то да је овај споразум статусно неутралан има везе са неутралношћу као што сам ја Наполеон.

         Ово заправо има везе само са жељом да се пред домаћом јавношћу и пред бирачима спасе образ и да се добије неки поен.

         Принцип о коме говоре – принцип о статусној неутралности – погажен је још код границе и царине па до тога да им нећемо сметати на путу ка евроинтеграцијама.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Слободан САМАРЏИЋ, потпредседник ДСС

 

         То нема везе са Сочијем, то је
         нешто између њих у влади

 

 

 

 

  • Могуће је да они међусобно имају неке расправе око тога и сада Дачић тражи додатне гаранције да статус није решен -  јер је и Вучић тражио додатне гаранције. Међутим, време када је то требало да тражи је било у време преговора
  • Мислим да ово није последица Сочија него тога да су се суочили са чињеницом да су оба документа – и споразум и акциони план за имплементацију – таква да се не могу бранити и да су очигледна предаја Косова

         КОЛИКО сам разумео – нешто се ту није допшало Вучићу, па је онда Дачић тражио некакве гаранције да су то статусно неутрални разговори.

         То је неко унутрашње неслагање у Влади и неки притисак на Ештонову, али је дошло после споразума који су потписали јасно да је статус решен и да Косово одлази од Србије.

         Могуће је да они међусобно имају неке расправе око тога и сада Дачић тражи додатне гаранције да статус није решен -  јер је и Вучић тражио додатне гаранције. Међутим, време када је то требало да тражи је било у време преговора.

         Мислим да ово није последица Сочија него тога да су се суочили са чињеницом да су оба документа – и споразум и акциони план за имплементацију – таква да се не могу бранити и да су очигледна предаја Косова.

         Сада покушавају да извуку неку гаранцију да би залуђивали јавно мњење.

         Прво је Вучић повукао потез, па сада Дачић овај други, тако да знамо да је то међусобно повезано!

         Не заборавите да је у Брисел ишао само Дачић и очигледно је да Вучић није задовољан тим текстом. То је та врста спора.

         Последице тога да Ештонова нешто потпише не би биле никакве, сем што би они имали за шта да се „каче” док раде и прихватају како им Европа наметне у наредних месец дана.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Жељко ЦВИЈАНОВИЋ, главни уредник Новог стандарда

 

         Влада је одлучила без гаранција које
         је Дачић хтео да тражи од Ештонове

 

 

 

 

  • Не видим било какав разлаз у влади, ово је још једно потцењивање интелигенције српске јавности
  • Србија де факто одустала од свог државног присуства на Косову и Метохији и признала државу Косово а то је био договор о статусним питањима

         ДАЧИЋЕВУ изјаву о гаранцијама да Бриселски споразум није био договор о статусним питањима не видим као било какав разлаз у влади, већ као још једно потцењивање интелигенције српске јавности.

         Рећи да се договор којим је Србија де факто одустала од свог државног присуства на Косову и Метохији и признала државу Косово није договор о статусним питањима - само ми говори да изјавама српских политичара не само да не треба веровати него их не треба узимати озбиљно ни у позитивном ни у негативном смислу.

         Јер, сведоци смо сваког дана да водећи српски политичари пре подне говоре о одустајању од Косова, изругујући се притом Уставу Србије, а поподне се заклињу да никада неће признати Косово.

         Оно чему треба веровати јесу дела, а она, нажалост, нису добра.

         Само неколико сати после његове изјаве, Дачићева влада прихватила је имплементацију Бриселског споразума, а да није саопштила да је добила било какве додатне гаранције. И то је, нажалост, једина истина.

 

____________________________________________________________________________________________________

        

         Душан ЈАЊИЋ, Центар за социолошка истраживања

 

         Могу мислити како ће бити
         изненађена Кетрин Ештон!

 

 

 

 

  • Стварно не знам шта је у њиховим главама статусно неутрално кад су де факто прихватили независност Косово – а то је резултат ових разговора
  • Ако има неких проблема у акционом плану, то се неће променити јер је Ештон рекла да је то статусно неутрално 

         ЗАНИМА ме чија је та генијална идеја. Био сам изненађен кад сам чуо, а могу мислити како ће бити изненађена Кетрин Ештон!

         Ово је слично као кад су тражили да НАТО да гаранције да косовске трупе неће бити на северу!

         Све време се преговори воде под претпоставком да су статуно неутрални, асада тражити од Ештонове да то и напише - вређа здрав разум. Та врста писаних гаранција је у дипломатији нонсенс.

  • ФАКТИ: Зашто власт прави тај нонсенс?

         Вероватно је у плану за имплементацију нешто што изазива сумњу других чланова Владе, конкретно Вучића који је рекао да мора да се направи серија разговора са међународним званичницима- постоји нешто што тражи додатна разјашњења – али то није нешто у смислу да ли су решења статусно неутрална.

         Ми не знамо шта је у том акционом плану што је изазвало спорове у Влади. Али, сигурно је да Ештонова није члан Владе и да је Дачићева изјава скривање иза њеног ауторитета.

         Вучић мисли да постоје делови који траже појашњење.

  • ФАКТИ: Значи да постоје делови у плану који указују да он није статусно неутралан?

         Значи да је ово Дачићев одговор на то питање. Ја стварно не знам шта је у њиховим главама статусно неутрално кад су де факто прихватили независност Косово – а то је резултат ових разговора.

         Могуће је да је ово политичко-пропагандни маневар, али то неће произвести никакво дејство.

         Ако има неких проблема у акционом плану, то се неће променити јер је Ештон рекла да је то статусно неутрално.

 

         Диана Милошевић

 

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари