Вујовић обећава камате као у Немачкој и да ће Србија постати „азијски тигар”

ПОХВАЛИО СЕ ФИНАНСИЈСКОМ КОНСОЛИДАЦИЈОМ НА ТАЈЛАНДУ, АЛИ ПРЕЋУТАО СВОЈУ УЛОГУ У УКРАЈИНИ

Душан Вујовић

         Министар финансија Душан Вујовић изјавио је вечерас да се Влада Србије одлучила за реформе које већ дају резултат, указао да је у овој години дефицит смањен шест пута више од планираног нивоа и да већ је остварено 60 одсто од трогодишњег плана.

         Вујовић је, на првом конгресу Сената привреде Србије, истакао да је у првој години фискалне консолидације дефицит смањен шест пута више од договора са ММФ-ом.

         „До сада смо 60 одсто пута прешли и то у првој години. А успех је заснован на минималном сечењу расхода и жртви коју смо поднели”, рекао је Вујовић.

         Вујовић је указао и да је годинама раније водио фискалну консолидацију на Тајланду који је био на рубу сирмаштва, а затим је постао „азијски тигар”.

         „И Србија може то исто да уради”, поручио је министар, додајући да је један од предуслова за то, да се држава реши легата прошлости.

         „У портфолиу Агенције за приватизацију било је 500 и нешто предузећа, она су била у економској коми, а раније нико није имао политичке и економске снаге да им каже да, или нађу нове власнике и преживе или потону. Сада је рок до 31. маја 2016. да се све заврши”, рекао је он.

         Министар је рекао да је потребно да се створи простор у којем се држава неће бавити “предузећима инвалидима”, већ стварањем најбољих услова за пословање.

         „Милијарде су блокиране у јавним предузећима и то морамо да ослободимо”, рекао је он.

         Вујовић је навео да је потребно да се мења и држава сама тако што ће створити правне услове.

         „Морамо да обезбедимо правну заштиту економских интереса. Ако неко уложи милионе, а треба му много времена да се спорни уговор на суду наплати, ако треба да чека годину дана или месецима, питање је да ли ће доћи”, рекао је он.

         Вујовић је, међутим, навео и да је доста тога већ урађено, указавши да је због реформи Србија напредовала на Дуинг бизнис листи Светске банке са 91. на 59. место.

         Он је истакао и да је влада донела Стратегију за решавање проблема ненаплативих кредита, чији је удео 22 - 23 одсто.

         Према његовим речима, кад се реши проблем ненаплативих кредита, уз ниску инфлацију и смањени ризик земље и камате би могле да падну са шест или седам, на око два одсто колике су примера ради у Немачкој.

         (Танјуг)

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари