Вучићева влада ни у рат против сиве економије не иде без амбасадора САД и Немачке

КАКВА ПРЕЦИЗНОСТ: ЖЕЛЕ ДА СИВУ ЗОНУ ЗА ПЕТ ГОДИНА

СМАЊЕ СА 30,1 ОДСТО НА 26,7 ОДСТО БДП

  • Према рачуници НАЛЕД-а, новац који држава губи због сиве економије био би довољан да свака општина у Србији добије нови дом здравља (609 милиона евра), да се реконструишу и опреме све опште и специјалне болнице (439 милиона евра), финансирају плате ватрогасаца, полицајаца и лекара (963 милиона евра), а остатком новца да се преполови дефицит буџета

         ПРЕДСТАВНИЦИ Владе Србије, Националне алијансе за локални економски развој (НАЛЕД) и Савез за фер конкуренцију представили су данас Национални програм за сузбијање сиве економије који предвиђа да се у наредних пет година обим сиве зоне смањи са 30,1 одсто на 26,7 одсто БДП-а, односно да у легалне токове буде враћено више од милијарду евра.

         Представљајући Национални програм председник УО НАЛЕД-а Владан Атанасијевић оценио је да је тај циљ достижан.

         Према његовим речима, кључне мере ће бити ефикаснији надзор над токовима сиве економије и јачање институција, боља координација инспекција и сарадња, смањење административног и парафискалног оптерећења за привреду и грађане, унапређење система процесуирања кривичних дела, унапређење система фискализације, пореске олакшице за предузетнике, сучељавање са сувишном бирократијом и јачање свести грађана о негативним последицама сиве економије.

         Он је рекао да је у раду на Националном програму учествовало више од 100 учесника из јавног и приватног сектора, организација цивилног друштва и стручњака, а важним је оценио то што је влада директно укључила привреду у рад стручне групе за израду таквог документа.

         Према анализама НАЛЕД-а, због сиве економије буџет Србије је сваког дана ускраћен за осам милиона евра, а сваки грађанин је због тога оштећен за једну просечну плату.

         Председник УО НАЛЕД-а је рекао да су 2016. и 2017. проглашене годинама борбе против сиве економије и да је циљ Србије да сиву зону спусти на ниво на којем је била у 11 земаља средње и источне Европе у тренутку када су приступале ЕУ.

         Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Србији Мајкл Кирби истакао је да сива економија онемогућава економски развој Србије и да је национални програм за њено сузбијање прави корак у борби против таквог пословања.

         Констатујући да ниједна земља не може да у потпуности елиминише сиву економију, Кирби је додао да је важна борба против ње и честитао премијеру и Влади Србије што су одговарали на захтеве српске пословне заједнице и иностраних инвеститора.

         Национални програм за сузбијање сиве економије омогућиће већу сарадњу између инспекцијског надзора и судова да се боре против сиве економије, али и охрабрити грађане да се укључе у ту борбу, рекао је Кирби и поручио да ће то помоћи Србији да постане још снажнији кандидат за чланство у Европској унији.

         Амбасадор Немачке у Београду Аксел Дитман изјавио је да сива економија има негативан ефекат на пословну климу и економски раст земље, и зато је пре свега, како је рекао, потребно да грађани схвате да и себи и другима штете ако не плате порез.

         Дитман је подсетио да је економска реформа дефинисана програмом са ММФ наставила борбу против сиве економије, као и да се већ повећава јавни приход по том основу.

         Влада је, како је рекао, показала да настоји да смањи удео сиве економије.

         „Овај труд ће послати важан сигнал на путу Србије ка ЕУ и страним инвеститорима, послаће поруку о транспарентности, стабилности и владавини права“, поручио је Дитман.

         ММФ и ЕУ су, подсетио је, побољшале прогнозе раста за Србију за ову годину, а даља борба против избегавања плаћања пореза ће, сматра Дитман, ојачати овај позитиван тренд.

         Он је рекао и да је немачка влада сарађивала са Министарством финансија и Пореском управом.

         За реформу јавне управе у Србији, од Немачке је стигло 8,2 милиона евра.

         Према рачуници НАЛЕД-а новац који држава губи због сиве економије био би довољан да свака општина у Србији добије нови дом здравља (609 милиона евра ), да се реконструишу и опреме све опште и специјалне болнице (439 милиона евра), финансирају плате ватрогасаца, полицајаца и лекара (963 милиона евра), а остатком новца да се преполови дефицит буџета.

         У претходних 10 месеци пријављено је скоро 15.000 нерегистрованих запослених изјавила је данас потпредседница владе Кори Удовички и поручила да је за борбу против сиве економије најважније да друштво промени однос према плаћању пореза.

         „Пријављивање радника расте на битно бржи начин него што је било раније“, рекла је Удовички и додала да је пријављено 3.000 предузетника више.

         „Морамо да заштитимо пореске приходе и да наставимо на путу смањивања буџетског дефицита. Покушавамо да проширимо порески обухват. Овим програмом је идентификовано смањење оптерећења за оне који су већ добре платише, али то мора корак по корак да се ради“, рекла је она и додала да би повраћај могао да дође у обзир али након периода истрајног придржавања прописа и плаћања пореза.

         „Они који се покажу као изузетно добри, биће на некој врсти беле листе, како би се видело ко су они привредници који се држе прописа. Они би могли да добију подстицаје“, рекла је Удовички.

         Пореска управа упоредо са контролом привредника по Србији контролише и своје инспекторе, јер апсолутно неће толерисати корупцију у сопственим редовима, поручила је данас директорка Пореске управе Драгана Марковић.

         „На терирторији целе Србије, појачане су теренске контроле евидентирања промета преко фискалних каса и радног статуса запослених“, рекла је Марковић.

         Она је поручила да Пореска управа паралелно јача дисциплину и у сопственим редовима, како би се искоренила корупција.

         Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари