ВУЧИЋ: У Америци не остајем дуже од два и по дана, чим ја одем - Србију задеси град или поплаве

ПРИЗНАО ДА МУ ЈЕ ЕУ НАЛОЖИЛА ДА СЕ „СРПСКА ЛИСТА“

ВРАТИ У МУСТАФИНУ ВЛАДУ И ДА ДИКТИРА СВЕ О ЗСО

Александар Вучић у Руми

  • Слушао сам неке политичаре који су говорили да отварање поглавља зависи од акционог плана за поглавља 23 и 24. Морам да кажем да ти људи појма немају шта причају. Ту се ради о Заједници српских општина, енергетици и телекомуникацијама, дакле, дијалогу Београда и Приштине. Не постоји ниједна друга тема и ниједан други услов
  •  „Већ крајем године људи ће у својим новчаницима осетити, не велики, али какав такав бољитак, а већ 2016. године ће тај бољитак бити значајнији и јасније ће се видети и осетити“
  • Атмосфера у Србији иде ка томе да „укидамо приватни сектор и да се вратимо у комунизам“, с обзиром да сви траже да држава помогне и кад је суша и кад су поплаве...
  • ФАКТИ: Ево како премијер напредне Србије разуме „комунизам“. Али, оставимо то по страни. Премијер не разуме или се прави да не разуме главно: да се људи хватају за скуте државе зато што од свих досадашњих „реформи“ једва држе нос изнад воде и зато што у напредној Србији мало ко може сам себи да помогне, а опстаје - осим странаца - углавном само бизнис повезан са Вучићевом влашћу

        ОТВАРАЊЕ првих поглавља у преговорима са ЕУ било би додатни стимуланс за све инвеститоре и знак да ће се још сигурније и боље осећати у Србији, рекао је данас премијер Александар Вучић.

        Он је приликом отварања фабрике компаније Калцедонија захвалио шефу италијанске дипломатије Паолу Ђентилонију и Влади Италије на помоћи у Бриселу и навео да очекује отварање првих поглавља, а са њима и нове инвестиције и отварање нових погона, фабрика и радних места.

        Премијер се обратио запосленима од којих су у већини жене, пожелео им срећан рад, али и захвалио што својом марљивошћу у овој и другим компанијама доприносе развоју.

        У овом тренутку стални посао добила су 264 радника, још 61 има посао на одређено време, а премијер се нада да ће у новој фабрици бити посла за 600 људи, што је за Руму и овај део Срема од великог значаја.

        Отварањем ове фабрике, међутим, како је навео, неће бити решени сви проблеми у Руми, посебно не у Срему, али је, додао је, у Руми и у Пазови у последње две године је урађено изузетно много.

        Захваливши још једном амбасадору Италије Ђузепеу Манцу, с обзиром да инвеститори из те земље долазе уз његову и подршку Владе Италије, Вучић је поручио да морамо да будемо још пажљивији и вреднији, да не кукамо и гледамо у прошлост и жалимо за неким временима.

        Отварање првих поглавља у преговорима са ЕУ искључиво зависи од дијалога Београда и Приштине, подвукао је Вучић и додао да нема ниједне друге теме нити других услова.

        Упитан када очекује отварање првих поглавља, премијер је одговорио да сматра да је Србија највећи део посла обавила, али је и указао да отварање поглавља зависи искључиво од дијалога Београда и Приштине.

        „Слушао сам неке политичаре који су говорили да отварање поглавља зависи од акционог плана за поглавља 23 и 24. Морам да кажем да ти људи појма немају шта причају. Ту се ради о Заједници српских општина, енергетици и телекомуникацијама, дакле, дијалогу Београда и Приштине. Не постоји ниједна друга тема и ниједан други услов“, указао је Вучић.

        О томе се још разговара, нагласио је и додао да Европска унија оцењује да ли је оно што је урађено у вези са правосуђем, цивилном заштитом, општинама на северу Косова и Метохије, као и враћањем Срба у институције, довољно.

Премијер у новој фабрици

        „Све ново што би се урадило пребацило би се на тег који значи отварање поглавља“, рекао је Вучић.

        Премијер је навео да је Србија својим радом заслужила отварање поглавља истичући да су Србији отворена сва врата у Европи и да је једна од најпоштованијих земаља у региону и шире због својих економских реформи.

        „Европска штампа пише да су не само Грчка већ и неки наши суседи и комшије који су у ЕУ у проблему, али не пишу да је Србија проблем зато што имају јасан увид у српске јавне финансије и буџет“, рекао је Вучић.

        Упитан када ће у Бриселу бити одржана рунда дијалога у вези са Заједницом српских општина, Вучић је рекао да су од њега тражили да то буде у првој недељи јуна, али да је он тада у посети САД, те да ће се потрудити да та посета траје што краће.

        „Гледаћу да то не буде предуга посета, јер чини ми се кад год одем буде неки град или поплава и зато сада не планирам ништа дуже од два и по дана, па да ме зову и на Нови Зеланд или у Чиле, два и по дана и враћам се у земљу“, рекао је Вучић.

        „Већ крајем године људи ће у својим новчаницима осетити, не велики, али какав такав бољитак, а већ 2016. године ће тај бољитак бити значајнији и јасније ће се видети и осетити“, рекао је Вучић.

        Вучић је изјавио да је велики број запослених у јавном сектору претходних година један од узрока „драматичног пропадања“ државе, наводећи да не постоји тачна евиденција о запосленима, поготово на локалу.

        Вучић је, упитан да ли је тачно да је око 780.000 запослених у јавном сектору, рекао да је то број о коме је говорио бивши министар финансија Лазар Крстић и да сигурно права цифра није далеко од тога, али да не постоји тачна евиденција.

        „Имамо податке за државу, а шта се на локалу збива, то мало ко може да ухвати“, рекао је Вучић.

        Он је навео да је Србија 2008. и 2009. године све оно што је „нестајало" у приватном сектору пребацивала у јавни, па је тако уместо пет предузећа у реструктурирању, колико је било планирано, створено 170 таквих предузећа под изговором, како је рекао, да се сачувају радна места, а у ствари због политичких поена.

        Вучић је рекао да се сада држава опоравља, да није ни близу банкрота, наводећи да ће фискални дефицит после шест месеци бити испод 50 одсто предвиђеног, а сигурно испод 30 одсто у поређењу са прошлом годином.

        Премијер је навео да ће држава наставити да поправља своју економску позицију и пословни амбијент и да има још много тешких ствари које треба урадити.

        „Док људи буду то разумели, ми ћемо тај посао да радимо", рекао је Вучић, приметивши да атмосфера у Србији иде ка томе да „укидамо приватни сектор и да се вратимо у комунизам“, с обзиром да сви траже да држава помогне и кад је суша и кад су поплаве...

        Држава, закључио је, не може свима да помогне јер би тиме уништила јавне финансије и државну касу и довела себе у ситуацију из 2010. године.

        Танјуг

Категорије: 

Слични садржаји

Коментари